Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

FAQ: bezpieczeństwo

Standardowa sztaba złota

Minimalna czystość standardowej sztaby złota to 99,5%. Standardowe sztaby srebra są czyste w co najmniej 99,9%. Standardowe sztaby platyny lub palladu są czyste w co najmniej 99,95%.Sztaby te od momentu ich fabrykacji zawsze przechowywane były w profesjonalnych skarbcach. .

Każda sztaba ma kompletną historię przechowywania i całkowitą gwarancję czystości i integralności.

Wszystko to jest ściśle kierowane i zarządzane przez organizacje skupiające uczestników profesjonalnych rynków kruszcu inwestycyjnego i stanowi tzw. łańcuch integralności złota.

Samo BullionVault także gwarantuje jakość całego złota, srebra, platyny i palladu, przechowywanego w prowadzonych dla nas skarbcach - w momencie jego zakupu i przez cały okres jego posiadania.

Rozmiary sztab i sztabek złota mogą być następujące:

 • 400 uncji trojańskich (~ 12.4kg, we wszystkich skarbcach),
 • 100 uncji trojańskich (~ 3.1kg, w Nowym Jorku niedostépne do zarezerowania), and
 • 1 kilogram(w Singapurze)

Sztaby srebra ważą około 1000 uncji trojańskich ( w przybliżeniu około 31.1 kilogramów).

Sztaby platyny i palladu ważą od 1 to 6 kilogramów (od 32.2 do 192.9 uncji trojańskich).

Czystość sztab jest dokładnie zmierzona i w zapisach BullionVault uwzględniona jest wyłącznie masa złota czystego (bez nieczystości), wyliczona przez przemnożenie masy brutto sztaby przez procent jej czystości. Tak więc każdy gram złota, który posiadasz z nami, jest złotem w 100% czystym, przechowywanym w wybranym przez Ciebie profesjonalnym skarbcu.

Wróć do góry

Fizyczne przechowywanie Twojego złota

Twoje złoto, srebro, platyna i pallad są przechowywane w skarbcach prowadzonych przez profesjonalnych, wyspecjalizowanych operatorów.

Ty dokonujesz wyboru, w którym skarbcu będzie się znajdować Twoje złoto (podobnie jak srebro, platyna i pallad). Możesz wybrać jedną lub kilka z wymienionych lokalizacji:

Lokalizacje te odpowiadają najbardziej aktywnym rynkom złota na świecie i dają Ci możliwość przechowywania swojego metalu poza granicami Twojego kraju.

Jakość złota jest gwarantowana i możesz kupić tylko złoto, które już fizycznie znajduje się bezpiecznie w skarbcu. Sztaby są zawsze ubezpieczone i nie są ruszane z miejsca. Nawet w przypadku sprzedaży i przekazania złota od jednego użytkownika BullionVault (sprzedającego) do drugiego (kupującego) odbywa się bez ruszania złota z jego miejsca w skarbcu.

W każdej chwili możesz zweryfikować autentyczność swojego prawa do tego złota porównując listę sztab dostarczoną przez operatora skarbców z listą stanu posiadania wszystkich naszych klientów pod ich pseudonimami na publikowanym i powszechnie dostępnym na naszej stronie audycie codziennym BullionVault.

Wróć do góry

Dlaczego moje złoto nie znajduje się w banku?

Możesz być w pierwszej chwili zdumiony, że Twoje złoto, srebro, platyna czy pallad nie jest przechowywane w skarbcu prowadzonym przez bank. Dlaczego?

Najprostsza dopowiedź jest taka, że w dzisiejszych czasach banki operują w taki sposób, że po prostu w tej - podobnie jak innych - sprawie nie można mieć do nich zaufania.

Banki zarabiają dziś pieniądze dostarczając kredytu i przeprowadzając transakcje. Niespecjalnie je interesuje marginalny dla nich interes, jakim jest fizyczne przechowywanie kruszcu. Tak naprawdę to bardzo niewiele banków takie skarbce prowadzi.

Natomiast bardzo chętnie zaoferują Ci złoto niealokowane, które wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie jest dokładnie tym złotem, jakiego szuka dobrze poinformowany klient. [Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji o złocie niealokowanym]

BullionVault nie zajmuje się w ogóle metalem niealokowanym. Ludzie, którzy posiadają złoto, srebro, platynę czy pallad w BullionVault, są jego legalnymi właścicielami (a tak nie jest w przypadku złota niealokowanego). BullionVault przechowuje to złoto dla nich i w ich imieniu wyłącznie w ramach systemu przechowywania, który spełnia następujące kryteria:

 • firma, która je prowadzi, musi być przedsiębiorstwem poważnym, o długiej historii, w 100% godnym zaufania
 • troska o fizyczne przechowywanie złota musi być w centrum biznesowego zainteresowania tej firmy
 • rdzeniem działalności tej firmy nie może być udzielanie kredytu czy sprzedaż jakichkolwiek produktów finansowych
 • operatorzy muszą mieć ogromne doświadczenie w operowaniu kruszcem złotym
 • operatorzy muszą mieć pod swoim kierownictwem skarbce w kilku krajach
 • operatorzy muszą być zdolni do organizacji ewentualnego fizycznego transportu złota, nawet za granicę
 • operatorzy muszą mieć całkowitą autoryzację środowisk skupiających uczestników profesjonalnych rynków wszędzie tam, gdzie działają i obejmującą prawo do przyjęcia dostawy sztab Good Delivery, przechowywania ich i następnie sprzedaży z zachowaniem ich statusu jako Good Delivery.

Uważamy, że operatorzy skarbców, których wybraliśmy, doskonale i na najwyższym poziomie spełniają wszystkie te wymagania - jesteśmy przekonani, że zapewniają najsolidniejsze i najbardziej odpowiedzialnie prowadzone otoczenie dla przechowywania złota.

Wróć do góry

Ochrona Twojego złota

Twoje złoto - przechowywane w skarbcu - podlega bardzo solidnej ochronie.

 • Jest ubezpieczone.
 • Znajduje się pod ochroną ustawodawstwa, które wybrałeś, sam więc podejmujesz decyzję, pod opieką jakiego prawa i jakiego rządu przechowujesz swoją własność. Możesz je też w każdej chwili zmienić.
 • Dostęp do Twojego konta jest chroniony przez najdoskonalsze technologie szyfrujące - ale system BullionVault jest zaprojektowany w taki sposób, byś był bezpieczny nawet wówczas, gdyby ktoś w jakiś sposób uzyskał dostęp do Twojego konta.
 • Restrykcje dotyczące wypłaty środków dają Ci pewność, że nie trafią one nigdzie indziej jak z powrotem do Ciebie.
 • Przez cały czas możesz monitorować dane księgowe BullionVault, by mieć pewność, że złoto jest właściwie przypisane do Ciebie.

Wróć do góry

Ubezpieczenie

Złoto - dzięki przechowywaniu go w wyspecjalizowanym skarbcu - jest całkowicie bezpieczne, w związku z czym śmiesznie łatwo je ubezpieczyć, jest to również niedrogie.

Operatorzy skarbców aranżują ubezpieczenie przechowywanego przez nas dla Ciebie złota, srebra, platyny i palladu, a zaświadczenie tego ubezpieczenia jest dostępne na naszej stronie.

Koszt ubezpieczenia wliczony jest w Twoją opłate za przechowywanie.

Wróć do góry

Przechowywanie za granicą

Posunięcia rządu skierowane przeciwko posiadaczom złota mogą stanowić realne zagrożenie. Dlatego właśnie BullionVault umożliwia Ci bezpieczne przechowywanie złota za granicą oraz ewentualną zmianę miejsca przechowywania przy niewielkim wysiłku z Twojej strony.

Konfiskata złota przechowywanego za granicą jest czymś niezwykle trudnym do przeprowadzenia dla jakiegolwiek rządu. Jest natomiast niezwykle łatwe w przypadku złota posiadanego w kraju, którego rząd chciałby to przeprowadzić.

W przypadku przechowywania złota za granicą, ważne jest, by robić to w miejscu, które nie jest politycznie czy militarnie zagrożone. Wielka Brytania, Szwajcaria i Stany Zjednoczone, i Singapur każde na swój sposób, spełniają te kryteria.

Wszyscy klienci BullionVault - gdziekolwiek żyją - mogą czerpać korzyści z przechowywania za granicą, właśnie dzięki wyborowi lokalizacji.Jeżeli ktoś żyje w którymś z czterech krajów, w których znajdują się nasze skarbce, może też wybrać opcję przechowywania we własnym kraju, jeśli tak woli.

Wróć do góry

Dostęp do konta w BullionVault

Twoje konto jest chronione przez zabezpieczenia kodujące i szyfrujące przy użyciu najbardziej zaawansowanych metod. Są one powszechnie uznawane za doskonałe zabezpieczenie komunikacji i przekazywania danych, opierają się na technicznych protokołach szeroko stosowanych przez banki, rządy i innych użytkowników rozwiązań internetowych, których charakteryzuje wysoka dbałość o standardy bezpieczeństwa.

Nie możemy jednak twierdzić, że zabezpieczenia te nie mogą być nigdy w przyszłości złamane czy też, że Twoje hasło nie będzie nigdy zdobyte przez nikogo w jakiś inny sposób.

BullionVault uznaje takie zagrożenia za poważne i cały nasz system został pomyślany z uwzględnieniem założenia, że istnieje możliwość, że ktoś zdobędzie dane dostępu do Twojego konta. Ustanowiliśmy więc dalsze zabezpieczenia mające na celu ochronę Twoich pieniędzy nawet gdyby to się stało.

"Alarm przeciwwłamaniowy" BullionVault

Gdy na Twoim koncie dzieją sie pewne rzeczy, BullionVault wysyła Ci wiadomości SMS na zarejestrowany w systemie numer telefonu komórkowego, abyś był o nich na bieżąco informowany. Nazywamy to "alarmem przeciwwłamaniowym" (burglar alarm). Pozwala Ci to monitorować swoje konto, nawet gdy nie jesteś w pobliżu komputera.

Jeśli tylko Twoje konto jest zasilone i wprowadziłeś prawidłowo numer telefonu, będziemy Ci wysyłać automatyczne wiadomości, gdy tylko:

 • Twoje konto odnotuje logowanie (opcjonalne).
 • zostanie złożone zlecenie (opcjonalne).
 • zostanie wprowadzone zlecenie wypłaty środków (przelewu wychodzącego).

Możesz wprowadzić swój numer telefonu i ustawić wysyałnie wiadomości opcjonalnych przechodząc do TWOJEGO KONTA, a tam do USTAWIEŃ.

Uwaga: Twój numer musi być wprowadzony w poprawnym formacie międzynarodowym, żeby wiadomości mogły do Ciebie dotrzeć. Np: +1-555-204-5151 lub 00 48 501 234 567.

Jest pewna stała opłata za te wiadomości. Zajrzyj na stronę z naszą taryfą opłat, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wróć do góry

Jak nasze restrykcje dotyczące wypłaty środków zapobiegają kradzieży Twoich pieniędzy i złota?

Nawet gdyby ktoś zdobył dane dostępu do Twojego konta, nawet gdyby zawiódł wtedy "alarm przeciwwłamaniowy", pozostaje zawsze bezawaryjne zabezpieczenie finansowe - restrykcje ograniczające docelowe konta bankowe, na które może zostać zrealizowany przelew wychodzący z konta w BullionVault.

W normalnych okolicznościach [zobacz wyjątki] dopuszczamy wypłatę środków finansowych z konta w BullionVault (tj. po sprzedaży Twojego złota, co zawsze ma miejsce po uczciwej rynkowej cenie) wyłącznie w jednym kierunku: na Twoje konto bankowe, dokładnie to samo, z którego przyszły.

Gdyby się rzeczywiście tak stało, że przestępca włamawszy się na Twoje konto, próbowałby wypłacić pieniądze, będzie to oczywiście irytujące, gdyż wcale tego nie chciałeś, ale nie będzie katastrofy. Ponieważ jednak przestępca nie będzie miał z tego żadnej korzyści, ponosząc jednocześnie spore ryzyko, że zostanie wykryty, nie ma praktycznie żadnej motywacji, żeby to w ogóle czynił.

Jest to bezawaryjny środek, który daje Ci znacznie większe bezpieczeństwo, niż może Ci dać jakikolwiek bank.Jak by nie było, Twój bank z całą pewnością musi z Twojego konta realizować płatności do setek nieraz różnych miejsc w systemie bankowym.Bank nie może "wyłączyć" ich wszystkich, bo przestanie być dla Ciebie w ogóle użyteczny. My natomiast możemy i w ten sposób oferujemy Ci bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa.

Wróć do góry

Zapisy księgowe BullionVault i ich weryfikacja

Każdego dnia BullionVault publikuje w Internecie dowody stanu posiadania złota wszystkich klientów BullionVault.

Uzgadniamy dokładnie aktualne listy sztab z zapisami precyzującymi ilość złota, srebra, platyny i palladu posiadanego przez klientów BullionVault. Dokładne wyliczenia publikujemy na stronie naszego Audytu Codziennego, gdzie możesz wszystko sam sprawdzić i uzyskać potwierdzenie - każdego dnia.

Zobaczysz w tym zestawieniu własny pseudonim publiczny, a przy nim swoje saldo w złocie i pieniądzach.(By dowiedzieć się więcej na temat Audytu Codziennego, kliknij tutaj.)

Pragniemy, żebyś miał 100% pewności co do zapisów BullionVault, dlatego nasz własny Audyt Codzienny podlega procedurze regularnego audytu zewnętrznego, przeprowadzanego co roku przez firmę Armstrong Watson.Sprawdzają oni nasze procedury, weryfikują obliczenia, sprawdzają poprawność list sztab dostarczanych przez operatora skarbców oraz wyciągów z kont bankowych przedstawianych przez nasz bank. Następnie publikują własny raport o nas - na ich stronie internetowej - możesz więc mieć pewność, że jest sporządzony właściwie i w sposób niezależny od nas.

Sądzimy, że dowodzi to ponad wszelką wątpliwość, że Twoje złoto jest przechowywane przez naszego operatora skarbców w Twoim imieniu, oddzielnie od naszych aktywów, jako własność klienta BullionVault.

Jeśli chcesz, możesz odszukać na liście Audytu dane dotyczące Twoich własnych zasobów przechowywanych za naszym pośrednictwem, a następnie za pomocą kanału RSS załadować te dane prosto na swój komputer. Wówczas każdego dnia będziesz otrzymywać zaktualizowany "elektroniczny certyfikat" swojej własności.

BullionVault jest jedynym zajmującym się złotem przedsiębiorstwe na świecie, które codziennie publikuje na swojej stronie internetowej dokumenty weryfikowalne z dokumentami dostarczanymi przez strony trzecie. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziesz polityki tak daleko posuniętej transparentności.

Możesz także sprawdzić samą firmę Armstrong Watson na stronach Institute of Chartered Accountants (Instytutu Licencjonowanych Księgowych) Anglii i Walii.

Podsumowanie

Jeśli wszystko to, zaangażowanie BullionVault w całkowitą przejrzystość wszystkich zapisów i danych, "alarm przeciwwłamaniowy", godne zaufania skarbce, ubezpieczenie, jedną jedyną możliwą drogę wyjścia pieniędzy z Twojego konta, możliwość przechowywania kruszcu za granicą, możliwość natychmiastowego transferu złota,srebra, platyny i palladu a także inne elementy naszej polityki bezpieczeństwa, weźmie się pod uwagę łącznie, to sądzimy, że nie jest z naszej strony żadną przesadą stwierdzenie, że stworzyliśmy dla naszych klientów najbezpieczniejsze istniejące otoczenie do przechowywania metali.

Wróć do góry

Co oznacza "pełny prawny tytuł własności" w odniesieniu do metalu w BullionVault?

Własność Twojego złota, srebra, platyny i palladu w BullionVault jest całkowita i prosta. Złoto w BullionVault nie jest przechowywane w formie trustu, depozytu na zasadach bankowych, nie zależy od czyjejkolwiek wypłacalności. Jest to po prostu Twoja własność w najprostszym sensie, od momentu zakupu do momentu sprzedaży.

Przyjmując warunki Regulaminu świadczenia usług przez BullionVault, angażujesz BullionVault jako custodiana, czyli przechowującego Twoje złoto. BullionVault samą fizyczną troskę o nie powierza podwykonawcom - profesjonalnym operatorom skarbców.BullionVault zachowuje natomiast odpowiedzialność za administrację i przechowywanie danych, czego dokonuje za pośrednictwem strony internetowej BullionVault.

Oficjalne listy sztab są dostępne na stronie internetowej BullionVault, na której uzgadniane są także z zapisami dotyczącymi zasobów w posiadaniu wszystkich klientów. Powinieneś także pamiętać, że umowa o świadczenie usług przechowywania zawarta przez nas z operatorami skarbców zobowiązuje tych ostatnich do uznania, że złoto to musi bezwarunkowo i przez cały czas pozostawać wyłączną własnością klientów BullionVault.

Jest to niezwykle silne zabezpieczenie Twojej własności, niezapośredniczone przez żaden trust, fundusz powierniczy czy depozyty zapisane na saldzie kogoś innego. Twoje złoto jest Twoją wyłączną i całkowitą własnością i jest traktowane jako "bailment" w rozumieniu angielskiego prawa.

Wróć do góry

Co to jest "bailment"?

Według angielskiego prawa "bailment" ma miejsce wówczas, gdy osoba [tzw. bailor] przekazuje swoją fizyczną własność na przechowanie innej osoby [tzw. bailee] pod warunkiem, że zostanie ona zwrócona bailorowi później w określonym czasie lub będzie dysponowana zgodnie z instrukcjami bailora. Istotą tej relacji jest to, że przechowujący [bailee, na rynku złota zwany custodianem], ma własność będącą przedmiotem tej relacji fizycznie u siebie, pozostaje ona jednak całkowicie własnością tego, kto ją powierzył, a więc bailora, czyli w tym wypadku Ciebie.

Instytucja prawna bailment opiera się na starych i mocno ugruntowanych przepisach prawa handlowego. Sądy zadecydowały przed wiekami, że przekazanie pewnych dóbr na przechowanie nie oznacza transferu tytułu własności na przechowującego ani do jego wierzycieli, w przypadku jego bankructwa.

Zamiast tego tytuł własności pozostaje w rękach pierwotnego właściciela, dopóki nie zostanie w jakiś sposób przeniesiony przez instrukcje samego bailora, czyli w naszym wypadku Ciebie.

Mogłeś o tym nie słyszeć, dlatego że w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w otoczeniu inwestycyjnym, przechowanie nie jest środkiem prawnym stosowany szczególnie często. Prawo angielskie ogranicza tę instytucję do dóbr fizycznych, takich, które można przechowywać w ich prostej formie fizycznej. Nie można go więc stosować w odniesieniu do papierowych aktywów, wszelkiego rodzaju obligacji, futures, certyfikatów giełdowych, depozytów itd. W ich przypadku posiadanie kawałka papieru nie oznacza prostego, bezpośredniego posiadania tego, na co papier opiewa, ponieważ faktyczna wartość tego, na co papier jest wystawiony, pozostaje odseparowana od samego papieru.

Tak więc bailment - i bezpośrednie prawo własności, które za nim stoi - niespecjalnie daje się stosować do współczesnych securities, akcji, obligacji czy nawet certyfikatów na złoto. Nowoczesne przepisy dotyczące papierów sekurytyzowanych są oparte na kontraktach, umowach, funduszach powierniczych i podlegają coraz bardziej skomplikowanym przepisom szczegółowym i precedensom.

Wszystkie te konstrukcje są bez porównania bardziej skomplikowane niż proste posiadanie fizycznego materiału. Co więcej, kluczowe klauzule sa często wykreslane przez sądy, które przyznają sobie prawo do interpretowania skomplikowanej dokumentacji w szerszym kontekście.

W przypadku tak prostego prawnie rozwiązania, jakim jest bailment, prawdopodobieństwo tak skomplikowanych sporów jest co najmniej niewielkie. Sytuaja jest bowiem prosta: będąca przedmiotem bailment własność jest nieoderwalnie własnością bailora i oparta o solidne prawo własności. Przez setki lat była w takich sytuacjach znacznie mniej precedensów, niż w odniesieniu do funduszy powierniczych itp., ponieważ jest w ich przypadku bardzo niewielkie pole możliwości dla trudnych konfliktów.

Bailment a bakructwo przechowującego

Posiadanie i przechowywanie złota w ten sposób daje ci najwyższy stopień ochrony przed czyimkolwiek bankructwem.

Kiedy jakaś firma upada, likwidator jest zobowiązany przejąć kontrolę nad jej aktywami, sprzedać je i środki z tej sprzedaży rozdzelić uczciwie i proporcjonalnie między wierzycieli uszeregowanych wedle kategorii, w tym samego siebie. Likwidatorzy zwykle dążą do przejęcia wszystkich aktywów znajdujących się w księgach i na saldach firmy (w tym oczywiście także złota niealokowanego).Według prawa nie mogą tego jednak uczynić w odniesieniu do dóbr, które przechowywane są jako bailment. Nie można ich wykorzystać, by spłacić wierzycieli firmy.

Gdyby próbowali to zrobić, sprawa zostanie rozstrzygnięta - choćby przed sądem - w oparciu o kilka kluczowych dowodów.

 • Pierwszym jest bardzo jasna dokumentacja, kto jest właścicielem przechowywanego złota. Regulamin świadczenia usług stanowi o tym w sposób całkowicie jasny tutaj; jesteś tym właścicielem bezwzględnie Ty. Faktu tego dowodzą także umowy między BullionVault i operatorami skarbców.
 • Drugim jest bilans firmy. Jest to jawny dokument, w którym aktywa spółki są co roku zestawiane i przedstawiane w urzędzie zwanym w Wielkiej Brytanii Companies House. Wierzyciele mają prawo oczekiwać, że aktywa wymienione w bilansie chronią ich przed niewypłacalnością firmy. Twoje metale jednak do Galmarley nie należą i dlatego nigdy nie były w żaden sposób wspomniane w naszym bilansie. Żaden wierzyciel Galmarley nie będzie nigdy miał prawa upomnieć się o nie, by pokryły należne mu wierzytelności.
 • Trzecim jest fakt, że płacisz za usługę przechowywania. Jest to dowód, że złoto jest Twoją własnością i że płacisz za jego ochronę, a nie transferujesz własności do BullionVault, czerpiąc zysk w zamian za oferowanie jej nam do obrotu. Opłata za przechowywanie jest odejmowana co miesiąc z salda walutowego Twojego konta.

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

W żadnym banku, środki pieniężne spoczywające na koncie bankowym nie są objęte prawem przechowania (ang. "bailment law"). Należy je więc zabezpieczyć przed (i) bankructwem firmy BullionVault oraz (ii) przed niewypłacalnością banku.

Twoje środki pieniężne są przechowywane w banku Lloyds lub Wells Fargo na oddzielnym zbiorczycm rachunku powierniczym, oznaczonym nazwą KLIENT. Dzięku temu są zabezpieczone przed bankructwem firmy BullionVault.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii, środków pieniężnych spoczywających na tego typu koncie nie można wykorzystać na pokrycie długów firmy.

Tutaj możesz zapoznać się z kopiami umów powierniczych dotyczących rachunków na których spoczywają Twoje środki pieniężne.

W celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa, używamy trzech banków. Środki klientów są przechowywane na kontach w Lloyds Banku (Anglia) oraz Wells Fargo (USA). Spoczywają tam również prowizje, pobierane od każdego zlecenia zakupu i sprzedaży kruszcu, które są okresowo wpłacane na nasz rachunek bankowy w Barclays z którego następnie pokrywamy koszty operacyjne BullionVault.

Każdy przelew na konto w Barclays zostaje poddany weryfikacji i pojawia się następnego dnia na Audycie Codziennym konta oznaczonego nazwą KLIENT, co stanowi dowód na to, że ze środków pieniężnych klienta nigdy nie pokrywamy kosztów biznesowych firmy.

Konta na których przechowywane są środki pieniężne klientów są wystawione na ewentualne ryzyko upadłości Lloyds Banku lub Wells Fargo.

Lloyds Banking Group jest jednym z największych brytyjskich banków. Mierzeniem wiarygodności banków zajmują się agencje takie jak Moody's, a ich analiza ocenia obecnie oddział Lloyds Bank, w którym BullionVault prowadzi swoje konto klienta, na A1 (aktualizacja z października 2023 r.). Oznacza to, że podlega on niskiemu ryzyku kredytowemu i ma dobrą zdolność do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych.

Badaniem wiarygodności i zdolności finansowych banków zajmują się agencje ratingowe. Agencja Moody's przyznała oddziałowi Lloyds Bank - w którym spoczywają środki pieniężne klientów BullionVault - kategorię A1, co świadczy o jego niskim ryzyku kredytowym oraz o dobrej zdolności do wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

W przypadku niewypłacalności Lloyds Banku, klienci BullionVault (również ci spoza Zjednoczonego Królestwa) mogą kwalifikować się do otrzymania odszkodowania ustawowego do kwoty 85 000 GBP. Wypłata odszkodowania tego typu, jeżeli zostałoby przyznana, odbywałaby się zgodnie z brytyjskim programem odszkodowań o nazwie Financial Services Compensation Scheme, który - w Stanach Zjednoczonych - jest odpowiednikiem programu nadzorowanego przez Federalną Korporację Ubezpieczenia Depozytów (FDIC).

Wells Fargo jest jednym z największych banków w Stanach Zjednoczonych, który przejął Wachovia Bank w 2008 roku. Ma ocenę A1 od Moody's (stan na kwiecień 2024 r.).

p>

Środki pieniężne klientów BullionVault, których konta zostały walidowane, mogą zostać przesłane z powrotem na konto bankowe danego klienta następnego dnia roboczego po złożeniu zlecenia wypłaty środków. Należy jednak pamiętać, że środki pieniężne na każdym koncie bankowym są zawsze wystawione są na ryzyko związane z upadłością banku. Posiadanie fizycznego kruszcu stanowi zabezpieczenie przed tego rodzaju niebezpieczeństwem. Firma BullionVault powstała - między innymi - aby chronić inwestorów prywatnych od takich właśnie niebezpieczeństw.

Wróc do góry

Pieniądze i złoto - na czym polega różnica?

Przechowywane na koncie klienckim BullionVault twoje pieniądze - jak każde pieniądze złożone w depozycie bankowym - są wystawione na ewentualne ryzyko niewypłacalności banku. Są jednak poza problemem ewentualnej niewypłacalności BullionVault.

Natomiast przechowywane w BullionVault złoto, srebro, platyna i pallad , jest Twoją całkowitą i bezwarunkową własnością, nie jest wystawione na żadne ryzyko kredytowe, ani na niebezpieczeństwo niewypłacalności - czy to banku Lloyds, operatorów skarbców skarbców czy samego BullionVault. Wszystkie trzy mogłyby upaść, a Twoje złoto pozostałoby nadal Twoją własnością i likwidator musiałby przekazać je w całości Tobie. W tym tkwi istota bezpośredniego posiadania na własność fizycznego złota za pośrednictwem BullionVault.

Wróć do góry