Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

O BullionVault

Firma

Serwis BullionVault należy do Galmarley Limited [zobacz, skąd się wzięła nazwa], spółkę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii pod numerem 4943684 (pod adresem: 7th Floor, 3 Shortlands, Hammersmith, London W6 8DA).

Dostawcą usług naszej strony internetowej, jej hostingiem i prowadzeniem zajmuje się spółka BullionVault Ltd, należąca do Galmarley spółka-córka, również zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, pod adresem: 7th Floor, 3 Shortlands, Hammersmith, London W6 8DA. BullionVault Ltd zarejestrowana jest pod numerem 07400400.

Nasze systemy komputerowe zarządzane są z naszej siedziby w Londynie. Nasze główne serwery znajdują się w Londynie; nasze główne systemy znajdują się w chmurze, natomiast nasze systemy "back-up" oraz zapasowe kopie baz danych znajdują się także poza granicami Wielkiej Brytanii.

Nasze biuro znajduje się w zachodnim Londynie (Wielka Brytania). Jesteśmy dostępni w brytyjskich godzinach pracy. Nasi klienci są mile widziani w naszym biurze; uprzednie telefoniczne umówienie terminu spotkania zapobiegnie jednak konieczności oczekiwania na rozmowę. Nasze dane kontaktowe znajdują się tutaj.

Powrót do początku strony

Historia przedsiębiorstwa

Kapitał początkowy w wysokości 275 000£ (tj. ok. 500 000 $) pozwolił przeprowadzić inkorporację Galmarley Ltd w październiku 2003 roku. Środki te sfinansowały planowanie i rozwój serwisu BullionVault.

Rozwinąwszy w niecałe dwa lata swój software, w ciągu dwóch kolejnych lat, tj. od marca 2005, firma zgromadziła fundusze kapitałowe w wysokości około 3,5 miliona £. Fundusze te zainwestowane zostały w sztaby złota i środki walutowe zapewniające zapas umożliwiający przedsięwzięciu płynne funkcjonowanie. 

Oferowane przez BullionVault bezpieczeństwo, dostępność i wartość złota szybko uczyniły serwis popularnym i niebawem zaczął on przynosić zyski. Od rozpoczęcia aktywności w roku 2005 serwis przynosił zyski każdego roku oraz wzrastał regularnie. Przychody firmy pochodzą z połączenia czterech źródeł:

  • prowizji pobieranych od transakcji
  • opłat za przechowywanie
  • odsetek od depozytów pieniężnych
  • różnic pomiędzy cenami kupna i sprzedaży (tzw. "trading turn")

1 września 2008 BullionVault zostało przyjęte do London Bullion Market Association, organizacji reprezentującej największy ze światowych rynków fizycznego złota.

W kwietniu 2009 serwis uzyskał Nagrodę Królowej dla Przedsiębiorstw Queen's Award for Enterprise) w kategorii Innowacje za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, udostępniających wydajność, niskie koszty i bezpieczeństwo oferowane przez profesjonalne rynki kruszców klientom indywidualnym, osobom prywatnym na całym świecie, a trzecią nagrodę ponownie otrzymaliśmy w 2022 r.

Zawsze publikujemy nasz najbardziej aktualny audyt na naszej stronie internetowej.

Obecnie posiadamy ponad 100 000 aktywnych klientów, z ponad 175 krajów, przechowujących w sumie około 4,1 miliardów dolarów w kruszcu. Faktem jest, że przy ponad 45 ton złota i 1 243 ton srebra, użytkownicy BullionVault przechowują obecnie znacznie więcej złota niż większość banków centralnych na świecie.

Jesteśmy niebywale stabilni finansowo. Wartość naszych aktywów wzrosła z każdego 1£ wartości akcji zwykłej do ponad 80£; aktywa te są denominowane w saldach walutowych i w kruszcu, dostępne w każdej chwili, dosłownie na zawołanie.

Ta finansowa siła uległa dalszej konsolidacji, gdy 17 czerwca 2010 dobiliśmy niezwykle istotnego targu. Organizacje World Gold Council(WGC) i Augmentum Capital kupiły po 11,4% pakietu akcji, inwestując w sumie 12,5 mln £ (18,8 mln $).

12 kwietnia 2016 roku organizacja World Gold Council przekazała swoje 11% udziałów w BullionValt do firmy Gold Bullion Investment Trust [GBIT][,— która jest zrzeszona z World Gold Council, a której ta została właścicielem. W marcu 2018 firma Augmentum Fintech Plc przejęła firmę Augumentum Capital co wiązało się również z przejęciem udziałów w BullionVault.

W styczniu 2017 roku firma BullionVault została pełnoprawnym członkiem London Platinum and Palladium Market (LPPM), aby w przyszłości na platformie BullionVault, dodać możliwość handlu platyną na bazie partnerskiej współpracy z World Platinum Investment Council.

Powrót do początku strony

Nasza Rada Nadzorcza

Paul Tustain

Charmain: Paul Tustain

Paul ukończył studia informatyczne. W 1990 założył SAM, spółke, która w ciągu 10 lat stała się dostawcą rozwiązań komputerowych dla 12 organizacji, w tym czterech spośród największych europejskich banków. To co w nich widział, nie zawsze wzbudzało zaufanie.

Kiedy SAM zostało przejęte w 2001, premier Gordon Brown probował sprzedać należące do Wielkiej Brytanii złoto. Paul próbował kupić trochę złota, i choć ostatecznie mu się to udało, przekonał się, że rynek działa w sposób zniekształcony i oferujący bardzo niekorzystne warunki inwestorowi prywatnemu. Wyczuwając, że niebawem więcej ludzi może być zainteresowanych kupowaniem złota, w 2002 zaczął planować BullionVault.

Rozwój BullionVault, firmy założonej przez Paula, rozpoczął się w 2003. Serwis internetowy został uruchomiony wiosna 2005 roku, przy wsparciu w postaci inwestycji 30 przyjaciół i krewnych. Paul pełnił funkcję prezesa BullionVault do roku 2016 i doprowadził firmę do osiągnięcia pozycji największego na świecie serwisu internetowego umożliwiającego inwestycję w profesjonalny kruszec typu Good Delivery.

W 2015 roku Paul, razem z Rupertem Patrickiem, założył firmę WhiskyInvestDirect (WID), która, pomimo tego, że oferuje whisky, a nie kruszec, korzysta z podobnego oprogramowania i opiera się o model biznesowy BullionVault.

Paul 60% swojego czasu poświęca na pracę w Galmarley Limited - czyli spółce, która posiada 100% udziałów w BullionVault oraz ponad 80% udziałów WhiskyInvestDirect. Jego wynagrodzenie, wraz z odsetkami uzyskiwanymi od udziałów, jest publikowane w naszym audycie finansowym.

Robert Glynne

Chief executive: Robert Glynne

Absolwent Newcastle University z pond 20-letnim doświadczeniem w sektorach finansowym oraz eCommerce; w 1994 roku Robert podjął się tymczasowej pracy dla banku Charles Schwab w San Francisco. Zaczął jako zwykły pracownik biurowy, a odchodząc z firmy -- w 2005 roku -- obejmował stanowisko Dyrektora ds Handlu Elektronicznego.

Poczas 9-letniej kariery w Charles Schwab, Robert piastował wiele stanowisk menadżerskich oraz odgrywał główne role w różnego rodzaju inicjatywach, które zaowocowały pozyskaniem rzeszy nowych klientów oraz pozwoliły bankowi zaoszczędzić miliony dolarów.

W 2005 roku Robert powrócił do Anglii i rozpoczął pracę dla firmy Batfair Ltd (obecnie Flutter Entertainment plc ), obejmując stanowisko Head of Sports Product Management. Robert zarządzał rozwojem nowych produktów oraz funkcjonalności w zakresie głównego oddziału serwisu internetowego Betfair i podczas jego 2,5-rocznej kadencji przyczynił się do podwojenia przychodów firmy. W 2009 roku -- tuż po otrzymaniu awansu na stanowisko Dyrektora ds Produktu -- Robert był świadkiem wejścia firmy na londyńską giełdę papierów wartościowych (London Stock Exchange).

Robert dołączył do BullionVault w 2011 roku jako Chief Operating Officer, gdzie do tej pory kieruje rozwojem nowych produktów, marketingiem oraz codziennymi działaniami firmy. W roku 2015 odegrał jedną z kluczowych ról przy założeniu i rozwoju WhiskyInvestDirect -- czyli siostrzanej firmy BullionVault. W sierpniu 2016 roku Robert został awansowany na członka zarządu Galmarley Ltd.

Robert pracuje dla BullionVault na pełen etat. Jego wynagrodzenie oraz świadczenia dodatkowe opłacane przez firmę są publikowane wraz z odsetkami z udziałów w BullionVault na stronie naszego audytu.

Tim Levene

Dyrektor: Tim Levene

Tim ukończył rusycystykę na University of Manchester, by następnie pracować dla Bain & Company w Moskwie, Bostonie, Sydney i Londynie. Bain opuścił w 1998 roku, aby rozpocząć karierę przedsiębiorcy i rok później w londyńskim Canary Wharf otworzył jeden z pierwszych sok barów o nazwie "Fresh n Smooth", który potem rozwinął w sieć o nazwie "Crussh".

Latem 1999 roku, wraz z trzema kolegami z Bain & Company założył serwis Flutter.com, który w 2001 roku został przejęty z firmą Betfair.com, w której Tim objął stanowisko dyrektora handlowego i rozwinął w firmę o globalnym zasięgu. W 2000 roku -- po powrocie z Azji, przy wsparciu firmy RIT Capital oraz lorda Rothchilda -- Tim uruchomił Augmentum Capital i skupił swoją działalność na wyszukiwaniu utalentowanych przedsiębiorców oraz budowaniu nowoczesnych technologii oraz przełomowych biznesów na skalę europejską.

W 2018 roku Tim założył fundusz Augumentum Fintech, który -- jako pierwszy funduszy działających w sektorze "fintech" -- został dopuszczony do obrotu publicznego na giełdzie w Londynie.

Tim został wyróżniony tytułem Young Global Leader na World Economic Forum oraz przez kilka lat pełnił rolę doradcy dla the Royal Foundation -- fundacji prowadzonej przez brytyjską rodzinę królewską.

Kierownictwo BullionVault

David Hemmings
CTO (Chief Technology Officer)
Justina Prytula
Finance Director
Adrian Ash
Head of Research
Valeria Paredes
Head of Customer Services
Thomas Podvin
Head of Payment Operations
Daniel Jay
Head of Marketing
Johnny Stewart
Product & Operations Director
Izabela Kacprzak
Head of Trading

Dla rynków nieanglojęzycznych

Manon Manelli
Odpowiedzialna za rynek francuskojęzyczny
Douglas da Silva
Odpowiedzialny za rynek włoski
Valeria Parades
Odpowiedzialna za rynek hiszpańskojęzyczny
Nils Schütte
Odpowiedzialny za rynek niemieckojęzyczny
Atsuko Whitehouse
Odpowiedzialna za rynek japoński
Rui Ma
Opowiedzialny za rynek chiński

Powrót do początku strony

Odpowiedzialność

Jako założyciel firmy i główny udziałowiec, Paul Tustain przyjmuje odpowiedzialność za organizację systemu kontroli BullionVault i określenie indywidualnego zakresu odpowiedzialności poszczególnych członków zespołu BullionVault i dostarczycieli usługi przechowywania, tak, by maksymalizować bezpieczeństwo przechowywanego dla klientów kruszcu i ich pieniędzy.

Oprócz kapitału rozwojowego, Paul Tustain udzielił także gwarancji dla części majątku firmy i jej zobowiązań w stosunku do klientów swoimi własnymi środkami zdeponowanymi osobno w formie finansowej i w kruszcu. Te gwarancje są refundowalne tylko w razie likwidacji firmy, w którym to wypadku plasują się dopiero za zobowiązaniami wobec klientów.

Wartość papierów wartościowych firmy i tej pożyczki byłaby umniejszona w wypadku jakichkolwiek strat klientów BullionVault wynikających z naruszenia zasad zaufania i bezpieczeństwa przez BullionVault.

Struktura tego zabezpieczenia ma na celu wzmocnienie sensu odpowiedzialności przyjmowanej przez dyrektora BullionVault.

Wróć do początku strony

Jakie są strategiczne cele BullionVault?

Celem BullionVault jest stworzyć najbardziej efektywny, najbezpieczniejszy i najdostępniejszy rynek profesjonalnego kruszcu inwestycyjnego na świecie.

Pragniemy to osiągnąć, ponieważ:

  • Uważamy, że współczesne rządy i nowoczesne instytucje finasowe wykazują znaczący deficyt finansowej odpowiedzialności.
  • Uważamy, że współczesne systemy walutowe i inne systemy wartości opartej na aktywach papierowych będą uniemożliwiać osobom posiadającym oszczędności zachowanie siły nabywczej.
  • Uważamy, że dostęp do złota, jako strategii ochrony przed tymi problemami, został praktycznie uniemożliwiony zwykłym ludziom.
  • Uważamy, że posiadamy wyjątkowe kompetencje, by odbudować dostęp do tej możliwości i zarządzać tym przedsięwzięciem w sposób, który zapewnia klientom maksymalne bezpieczeństwo przy możliwie niskich kosztach dodatkowych.

Wróć do początku strony