Srebro: przedownik

Srebro inwestycyjne przez Internet

Dlaczego warto rozważyć inwestycję w srebro

Dlaczego warto inwestować w srebro?

 

Srebro było używane jako element bogactwa przez 5000 lat, a jeszcze w 1964 roku amerykańskie ćwierćdolarówki były wykonane w 90% ze srebra. Obecnie srebrne monety bulionowe, takie jak brytyjska 1 uncjowa srebrna Britania (99,99% czystego srebra), nadal mają wartość nominalną dwóch funtów, mimo że sama zawartość metalu jest warta około siedemnastu funtów przy dzisiejszych cenach srebra.

 Srebro było używane do produkcji biżuterii i cennych przedmiotów tak długo, jak długo było ono środkiem przechowywania wartości. Jednak wraz ze wzrostem podaży srebra w stosunku do złota, jego wartość w porównaniu ze złotem malała. Uważa się, że około 1600 roku przed naszą erą dostępność srebra była tak duża, że spadło ono do połowy ceny złota. Dziś uncja srebra kosztuje niewiele ponad 1% ceny złota.

Dostępność srebra oraz jego unikalne właściwości jako metalu szlachetnego stanowią podstawę jego wielu zastosowań przemysłowych, medycznych i technologicznych. To odróżnia srebro od złota jako aktywa do inwestowania, sprawiając, że jest ono niezbędnym metalem dla współczesnych czasów.

 

 

Jakie są zastosowania przemysłowe srebra?

Srebro ma właściwości antybakteryjne i antytoksyczne, co wyjaśnia, dlaczego niektóre z najwcześniejszych zastosowań srebra miały zastosowanie w przechowywaniu świeżej żywności i płynów, kowboje z Dzikiego Zachodu umieszczali srebrną monetę w mleku, aby przedłużyć jego żywotność.

W XXI wieku astronauci NASA pili wodę oczyszczoną przez zjonizowane srebro, zamiast używać chloru, tradycyjnej substancji. Jony srebra niszczą bakterie w wodzie, które następnie są filtrowane. Rosyjscy kosmonauci stosują tę samą metodę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obok dezynfekcji solarnej, filtry ceramiczne pokryte srebrem koloidalnym pomagają również w dostarczaniu czystej wody pitnej do krajów rozwijających się.

Srebro jest istotnym składnikiem w produkcji paneli słonecznych, ponieważ ma najwyższą przewodność elektryczną i cieplną ze wszystkich metali. Używane w formie srebrnej pasty, metal wyłapuje promienie słoneczne i przekształca je w energię fotowoltaiczną. Typowy panel słoneczny o wymiarach 3x5 stóp dla budownictwa mieszkaniowego będzie zawierał do 20 gramów srebra, którego koszt wynosi obecnie około 12 funtów (15 dolarów).

Pomimo tego, że producenci paneli słonecznych starają się zmniejszyć ładunki srebra wewnątrz każdego panelu, zużycie srebra w fotowoltaice wzrosło o 13% do ponad 3,2oo ton w 2021 roku. Raport z kwietnia 2022 roku dla Silver Institute szacuje, że fotowoltaika stanowi prawie 24% światowego zapotrzebowania na srebro w przemyśle, co oznacza wzrost z 11% w 2013 roku i 2% w 2006 roku.

Silver Institute informuje również, że "średnie zużycie srebra w pojazdach, które obecnie szacuje się na 15-28 gramów (g) na lekki pojazd z silnikiem spalinowym (ICE), rosło w ciągu ostatnich kilku dekad. W pojazdach hybrydowych zużycie srebra jest wyższe i wynosi około 18-34 g na lekki pojazd, natomiast uważa się, że pojazdy elektryczne z akumulatorem (BEV) zużywają w granicach 25-50 g srebra na pojazd."

 

Do czego najczęściej wykorzystuje się srebro?

Silver Institute prognozuje, że od 2022 roku globalny popyt na srebro osiągnie rekordowy poziom 31,5 tys. ton (1,112 mld uncji).

Największy udział w globalnym zapotrzebowaniu na srebro ma branża elektryczna i elektroniczna (w tym fotowoltaika) - 49,0%.

Srebrne sztabki i monety z udziałem 25,3% stanowią drugi co do wielkości obszar popytu na srebro. Biżuteria jest tuż za nimi i stanowi 18,3% popytu.

Fotografia (2,6%), która  kiedyś zużywała najwięcej metalu, teraz pozostaje w tyle za wyrobami ze srebra (4,8%) pod względem globalnego zapotrzebowania na srebro.

 

Jakie korzyści płyną z inwestowania w srebro?

Fizyczne srebro, podobnie jak złoto, jest powszechnie uważane za aktywa bezpiecznej przystani. Oznacza to, że gdy spadają zyski z tradycyjnych inwestycji, takich jak akcje i udziały, inwestorzy mogą szukać możliwości zamiany części swojego kapitału na aktywa (takie jak metale szlachetne), które mogą utrzymać swoją wartość lub nawet wzrosnąć, gdy spadają zyski z innych inwestycji.

Ceny srebra mogą również tracić na wartości lub spadać w przypadku pogorszenia się perspektyw gospodarczych, ponieważ jego silne zastosowanie w przemyśle oznacza spadek popytu produkcyjnego w przypadku recesji. Jednak najlepsze zyski z inwestycji w srebro zazwyczaj pojawiają się, gdy rynek giełdowy zawodzi.

Podobnie jak złoto, srebro może również zapewnić pewną ochronę przed inflacją, ponieważ ma tendencję do zwiększania ceny, gdy stopy procentowe spadają wraz z rosnącymi kosztami życia.

Jest to tak zwana realna stopa procentowa - czyli zwrot, jaki otrzymujemy z gotówki w banku po uwzględnieniu inflacji. W latach 70. XX wieku stopa ta była głęboko ujemna, co kosztowało oszczędzających prawdziwe pieniądze, ponieważ inflacja przewyższała stopę procentową, którą zarabiali, i stało się to również w pierwszej dekadzie lat 2000. I znów, wraz ze słabością rynku akcji, okazało się to bardzo korzystne dla inwestycji w srebro.

Ceny złota i srebra mają tendencję do współzależności i od 1968 roku oba metale mają bardzo bliską wartość korelacji 0,63 (1,0 to korelacja idealna). Jednak ceny srebra są bardziej zmienne. Na każdy 1% ruchu w złocie - w górę lub w dół - srebro porusza się średnio o 3%.

 

 

Kiedy ceny srebra osiągnęły swój rekord wszech czasów?

 

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy interesuje nas  cena srebra w funtach czy dolarach.

Analizując dowolny wykres ceny srebra w funtach szterlingach w ciągu ostatnich 20 lat, kwiecień 2011 roku wyróżnia się jako szczytowa cena spot dla srebra osiągając 30,06 GBP za uncję trojańską (966,45 GBP za kg) w dniu 28 kwietnia 2011 roku z najwyższą ceną dzienną (dawniej znaną jako London Fixing) osiągając 29,26 GBP za uncję trojańską  (940,73 GBP za kg) tego samego dnia.

W dolarach amerykańskich srebro osiągnęło swój obecny rekord wszech czasów - 49,45 USD za uncję trojańską (1 589,85 USD za kg) - 18 stycznia 1980 r., kiedy to bracia Hunt próbowali przejąć rynek srebra poprzez zakup fizycznego kruszcu i kontraktów terminowych na srebro, co ostatecznie zakończyło się ich porażką i spadkiem ceny o dwie trzecie, do 15 kwietnia 1980 r., do poziomu poniżej 15 USD za uncję (482 USD za kg).

Czy istnieją jakieś roczne tendencje cen srebra?

Poniższe wykresy pokazują roczną zmienność cen srebra w ciągu ostatnich 20 lat.

 

Wykres ten pokazuje, ile razy w ciągu ostatnich 20 lat każdy miesiąc przynosił zysk w stosunku do poprzedniego miesiąca dla srebra w dolarach amerykańskich, euro lub funtach brytyjskich.

 

Poniższy wykres pokazuje Państwu ostatnie 20 lat średniej miesięcznej zmiany ceny srebra również w tych 3 walutach.

Prognozy cen srebra

Regularnie przeprowadzamy wśród użytkowników BullionVault ankietę dotyczącą ich opinii na temat tego, w jakim kierunku ceny metali szlachetnych będą zmierzać w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W najnowszym badaniu 25,8% respondentów przewiduje, że do końca roku cena srebra wzrośnie o 20% lub więcej.

Aby zapoznać się z opinią ekspertów na temat wpływu podaży polecamy zgłębić wiedzę tutaj.

Jak inwestować w srebrny kruszec

Inwestycje w srebro mogą przybierać różne formy, a zalety i wady każdej z nich zostały podsumowane poniżej.

Srebrna biżuteria/sztućce/przedmioty

Srebrne przedmioty wymagające rzemiosła do produkcji będą od razu kosztować znacznie więcej niż wartość srebra zawartego w kawałku i będą również obciążone podatkiem VAT, jednak kiedy przyjdzie czas na sprzedaż tych pojedynczych przedmiotów, mogą one nie osiągnąć więcej niż wartość srebra, z którego zostały wykonane.

Z tych właśnie powodów srebrna biżuteria i sztućce nie powinny być traktowane jako inwestycja.

Srebrne monety i  małe sztabki

Wszystkie srebrne monety i małe sztabki są początkowo hurtowymi sztabkami o wadze 1000 uncji (32 kg), a następnie są przetapiane i odlewane lub tłoczone na mniejsze kawałki po poniesieniu dodatkowych kosztów.

Wszystkie srebrne monety i małe sztabki są obciążone 20% podatkiem VAT przy zakupie w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że ceny funta szterlinga musiałyby wzrosnąć o ponad 20%, aby inwestor mógł osiągnąć próg zwrotu, chociaż w rzeczywistości cena musiałaby wzrosnąć jeszcze bardziej, aby zobaczyć jakikolwiek zysk, ponieważ dealerzy monet tradycyjnie mają wysoki margines handlowy (różnica między ceną oferowaną za odkupienie monety a ceną, za którą moneta jest sprzedawana), który również zjadłby każdy potencjalny zysk.

Srebro – fundusze giełdowe (ETF) i towary (ETC)

Inwestorzy, którzy nie są zainteresowani posiadaniem fizycznego srebra, mogą uzyskać dostęp do hurtowego rynku srebra poprzez srebrne ETF-y i ETC.

Te produkty inwestycyjne dla srebrnego kruszcu ściśle podążają za ceną srebra i chociaż ponoszą roczny wskaźnik kosztów, aby pokryć koszty zarządzania funduszem i przechowywania, inwestor nie jest właścicielem fizycznego srebra i dlatego jest mało prawdopodobne, aby mógł wejść w jego posiadanie  w fizycznej formie.

Fizyczne, alokowane w skarbcu srebro