Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Dlaczego BullionVault?FAQ - najczęściej zadawane pytania

O co właściwie chodzi w BullionVault?    

Dla osób prywatnych i drobnych inwestorów było zawsze bardzo trudne znaleźć prosty, bezpieczny i niezbyt kosztowny sposób kupowania, przechowywania, a następnie sprzedawania złota, srebra, platyny czy palladu . Głównym problemem był wysoki próg minimalnej inwestycji, której trzeba było dokonać, by mieć dostęp do najlepszych cen. Kłopoty sprawiała też integralność złota i jego przechowywanie.

Duże sztaby i profesjonalny rynek złota, srebra, platyny i palladu

 • Dostęp do najbardziej konkurencyjnych cen złota, srebra, platyny i palladu na świecie jest udziałem jedynie uczestników profesjonalnego rynku tego kruszcu: wielkich dealerów, rafinerii, agencji rządowych czy banków złota.
 • Ów profesjonalny rynek obraca jedynie sztabkami - a w zasadzie sztabami - w standardzie zwanym Good Delivery.Jeśli obracasz złotem w innej formie, jesteś wykluczony z tego rynku - a więc także z dostępu do jego niezwykle konkurencyjnych cen.

  Londyńska sztaba Good Delivery Masa: ~ 400 uncji trojańskich [12.44 kg] Długość: ~ 11 cali [28 cm] Czystość: > 99.5%
 • Sztaby Good Delivery są odlewane przez bardzo niewielką grupę rafinerii akredytowanych przez organizacje zrzeszające podmioty obracające tym złotem we wszystkich ośrodkach profesjonalnego handlu nimi.Poddali oni każdą sztabę próbie i gwarantują, że jej czystość dla złota może być tylko 99,5% lub wyższa.Przy czym rynek obraca wyłącznie zawartym w nich czystym złotem, nie płacisz więc za zawarte w sztabie nieczystości. Srebrne sztaby Good Delivery zwykle ważą 1000 uncji trojańskich, a ich czystość określona jest na poziomie nie mniej niż 99,9% czystego srebra. W zgodzie z praktyką branzy, jednostki rozliczeniowe kruszcu w BullionVault odzwierciedlają masę brutto, nie masę srebra czystego.
 • Od dnia, w którym zostały odlane, sztaby Good Delivery są przechowywane w - uznawanych i monitorowanych przez miejscowe organizacje skupiające podmioty zajmujące się profesjonalnie handlem złotem - fachowych skarbcach.Za każdym razem, kiedy sztaby te są przenoszone, jest to drobiazgowo rejestrowane - każda z nich ma więc nieprzerwaną historię przechowywania i przechodzenia wyłącznie przez zaufane, wyspecjalizowane ręce.System ten daje sztabie złota gwarancję integralności, z którą trzymanie sztabki złota w domu, czy nawet w prywatnych skrytkach depozytowych, nie może się równać.
 • W rezultacie profesjonalni kupcy akceptują złoto, srebro, platynę i pallad dostarczane bezpośrednio przez sprzedających bez każdorazowej konieczności przeprowadzania ponownych prób czystości złota - obniża to w ogromnym stopniu koszty towarzyszące transakcjom.Dlatego sztaby te zwą się Good Delivery ("dobra dostawa", "dobre doręczenie").
 • Sztaby Good Delivery są duże - w przypadku złota zwykle ważą ok. 400 uncji (12,4 kg).Profesjonalny rynek nie pozwala na posiadanie jedynie części sztaby.
 • Posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy, by kupić jedną czy nawet dwie sztaby i tak rozwiązałoby tylko połowę problemu.Nadal będziesz wówczas potrzebował relacji z uznawanym formalnie skarbcem, który by przechowywał złoto, w którego posiadanie wejdziesz.Saldo początkowe, by otworzyć konto w takim skarbcu to między 15 a 20 takich ważących po 400 uncji sztab, a samo podpisanie umowy jest niebagetelnie czasochłonnym i kosztownym wysiłkiem.
 • Są to bariery, które wykluczają mniejszych prywatnych klientów.

Bezpośredni dostęp do najlepszych cen

 • Wraz z nastaniem BullionVault to wszystko uległo zmianie.BullionVault umożliwia zwykłym ludziom na całym świecie wejście w posiadanie złota w standardzie właściwym rynkowi profesjonalnemu w dowolnej ilości i przechowywanie go w akredytowanym skarbcu w Londynie w Wielkiej Brytanii, w Nowym Jorku w USA, w Zurychu w Szwajcarii, w Singapurze lub w Toronto w Kanadzie.
 • Złoto BullionVault przechowywane jest w całości w formie sztab Good Delivery.Kiedy przychodzi więc do sprzedaży, Twój kontrahent może mieć pewność co do czystości i masy tego złota, gwarantowanej przez BullionVault, ponieważ wiemy, że nie wydobywając go nigdy ze skarbca, nie miałeś nigdy możliwości go "zepsuć", podmienić, ani nic podobnego.
 • Dzięki temu wszystkiemu spread (szczelina między cenami kupna i sprzedaży) wynosi zwykle około 0,4%, jakąś jedną dziesiątą odpowiedniego kosztu, jakim obciążone są transakcje na monetach czy małych sztabkach.
 • Możesz kupić niewielką część ważącej 400 uncji sztabki.Możesz obracać nawet tak małymi wielkościami jak 1 gram - obecnie, w przypadku złota, wart około 64$.
 • BullionVault nie jest inwestycyjną pulą powierniczą ani funduszem powierniczym. Nie ma u nas żadnej pięcioprocentowej opłaty subskrypcyjnej.Kupując płacisz jedynie prowizję, której początkowa stawka wynosi 0,5%, a po przekroczeniu progu 75 000 zainwestowanych dolarów zaczyna sukcesywnie spadać nawet aż do stawki 0,05%. W przypadku transakcji po oficjalnej Londyńskiej Cenie Dnia płacisz stałą prowizję w wysokości 0,5% plus dodatkową opłatę 0,3% za zmianę waluty obliczeniowej, jeśli transakcja ma miejsce w euro lub funtach szterlingach.
 • Opłata za przechowywanie wynosi zaledwie 0,12% rocznie (jednak nie mniej niż 4$ miesięcznie) i zawiera już w sobie ubezpieczenie.Jest to mniej niż jedna dziesiąta kosztów przechowywania w skrytkach w bankach detalicznych i mniej niż jedna trzecia rocznej opłaty w funduszu ETF.
 • Klienci BullionVault oszczędzają także na tym, że dokonują transakcji bezpośrednio między sobą, sprzedający z kupującym, za pośrednictwem naszej platformy wymiany.
 • Kolejnej wielkiej oszczędności dokonujesz na natychmiastowym rozliczeniu i dostawie. Nie musisz aranżować skomplikowanego i kosztownego dostarczenia metalu kurierem.

Gwarancje Twojego bezpieczeństwa

 • Tak długo, jak długo jesteś jego właścicielem, Twoje złoto, srebro , platyna i pallad pozostaje Twoją prawną własnością, przechowywaną na zarezerwowanej dla klientów BullionVault przestrzeni w wyspecjalizowanym w tym celu obiekcie prowadzonym przez operatora skarbców całkowicie niezależnego od BullionVault.Ty sam wybierasz miejsce przechowania: Londyn, Nowy Jork, Zurych, Singapur lub Toronto.
 • Jesteś faktycznie odizolowany od strukturalnego ryzyka systemu finansowego. Prawnie złoto, srebro, platyna i pallad, zostały Ci dostarczone (miała miejsce jego delivery), jesteś więc bezpośrednio posiadaczem ich fizycznej formy.W przeciwieństwie do miażdżącej większości produktów inwestycyjnych, niczyja upadłość nie może Cię pozbawić tego złota.BullionVault, bank, usług którego korzysta BullionVault i operatorzy skarbców przechowujących metale BullionVault mogłyby wszystkie upaść - a metle i tak bezpiecznie należałyby do Ciebie.
 • Każdego dnia roboczego BullionVault publikuje w sieci kompletny rejestr wszystkich osób, które posiadają u nas złoto - każda wymieniona pod swoim pseudonimem znanym tylko danej osobie.
 • Ten rejestr dokładnie zgadza się z oficjalną listą sztabek publikowaną wraz z listą Audytu.Lista sztabek jest sporządzana niezależnie, przez operatora skarbców.Żaden inny custodian (a więc podmiot świadczący usługi przechowywania złota) na świecie nie podporządkowuje swojej działalności możliwości tak ciągłej publicznej weryfikacji codziennie aktualizowanych danych.
 • BullionVault jest również jedynym na świecie rynkiem metali otwartym 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu*.
 • Ponieważ Ty i wszyscy inni użytkownicy BullionVault macie prawo sprzedać całą sztabę bezpośrednio na rynku spot - który jest jednym z najgłębszych rynków kapitałowych na świecie - zawsze znajdziesz kupca, od którego uzyskasz uczciwą cenę, kiedy będziesz chciał swoje złoto sprzedać.
 • Masz nawet prawo, by wydobyć złoto z naszego skarbca, choć miażdżąca większość użytkowników BullionVault pozostawia złoto tam, gdzie ono od początku jest.W ten sposób zachowują korzyści wynikające z posiadania złota w standardzie Good Delivery - czyli złota, które nigdy nie zostało wyłączone z rejestrowanego obiegu w profesjonalnych skarbcach.(Z wyciągnięciem złota ze skarbca będą się jednak wiązać pewne dodatkowe koszty, prawdopodobnie także podatki i obowiązek raportowania władzom skarbowym.)
 • Każdy dokonany przez Ciebie za pośrednictwem Platformy Wymiany zakup podlega natychmiastowemu rozliczeniu - sprawdziliśmy i mamy pewność, że sprzedający posiada wystarczającą ilość dostępnego metalu , jeszcze zanim Ci je sprzedał.Podobnie każda sprzedaż jest rozliczana natychmiastowo - również dzięki temu, że kupujący, zanim kupił od Ciebie metale został już przez nas sprawdzony, że ma wystarczającą ilość dostępnych pieniędzy.BullionVault nie kredytuje nikogo, tak więc nikt nie okaże się niewypłacalny, kiedy już dokonasz transakcji.
 • Możesz wypłacić swoje pieniądze dosłownie chwilę po samej sprzedaży.Twoje pieniądze opuszczą konto w BullionVault następnego dnia roboczego czasu londyńskiego.Nie ma żadnego inwestycyjnego okresu minimum.
 • Dla Twojego bezpieczeństwa, jak również ze względu na konieczność przestrzegania międzynarodowych przepisów skierowanych przeciwko praniu brudnych pieniędzy, Twoje środki będą przekazane z powrotem na to samo konto bankowe, z którego przyszły.Przekazywanie środków na konto, z którego pochodzą, jest bezpieczne, szybkie i obciążone niskimi kosztami.**
 • Wszystko jest też urządzone tak, żeby zapobiec jakiejkolwiek kosztownej pomyłce z Twojej strony. Nie da się kupić więcej metalu , niż masz środków finansowych, by za nie zapłacić, podobnie jak nie da się przez pomyłkę kupić czy sprzedać po niedorzecznej cenie. Po pierwsze dlatego, że system zawiera ustawienia, które uniemożliwiają złożenie zleceń będących oczywistymi pomyłkami, ale także dlatego, że jeśli z czymkolwiek czujesz się niepewnie, bądź masz jakikolwiek problem, prosimy o telefon - jesteśmy gotowi pomóc Ci krok po kroku, upewniając się po naszej stronie, jeszcze w czasie rozmowy, że wszystko wykonujesz właściwie. Zobaczysz, jak bardzo to wszystko jest proste.

Kombinacja bezpieczeństwa, dobrych cen, dostępności, przejrzystości, jakości serwisu i obsługi szybko przyciągnęła dziesiątki tysięcy użytkowników. Stworzyła prywatną rezerwę złota w posiadaniu mieszkańców ponad 175 krajów, której całkowita wartość przekracza dzisiaj 4,1 bilionów dolarów. Czyni to BullionVault najpopularniejszym na świecie bezpośrednim dostawcą złota alokowanego.

* Niekiedy zdarza się, że celem konserwacji strony zamykami platformę wymiany, jednak jedynie na kilka godzin w czasie weekendu.

** Twoje pieniądze mogą być przelane na inne niż to, z którego pochodziły, konto bankowe, zwłaszcza, gdyby tego wymagały okoliczności polityczne czy np. kłopoty Twojego banku, to jednak dzieje się wyłącznie w odpowiedzi na Twoją jasną instrukcję i po dopełnieniu obszernej procedury ponownej weryfikacji tożsamości oraz po dopełnieniu specjalnych procedur bezpieczeństwa.

FAQs - powrót do początku

Dlaczego aktywni traderzy wybierają BullionVault?

Dla ludzi, którzy aktywnie handlują, obracają inwestowanymi środkami, najważniejsze są koszty transakcji. Żeby na swojej aktywności zarabiać, muszą oni uwzględniać takie koszty, jak prowizja przy każdej transakcji oraz spread. Jest to bardzo proste. W BullionVault aktywnie handlujący użytkownicy mogą postępować jak profesjonaliści na rynku złota, oferujący własne ceny.Umożliwia to prawdziwemu traderowi uzyskanie ujemnego kosztu transakcji poprzez możliwość zarobienia spreadu (czyli różnicy między oferowanymi cenami kupna i sprzedaży). By zobaczyć siłę tego czynnika, sprawdź efekt netto ciągłego oferowania (zakładając hipotetycznie stałą, nie zmieniającą się cenę) sześciodolarowego spreadu przy wartości 1600$ za uncję złota.Osoba, która oferuje cenę, raczej spread zarabia, niż go płaci - dokładnie jak na profesjonalnym rynku.Może to szybko zrefundować koszt prowizji.

Roczny obrót Prowizja  od zakupu  Prowizja  od sprzedaży  Spread Efekt netto  
Pierwsze 75&nbs;000$  -0,5%   -0,5%   +0,38%   -0,62%   -465$ 
Następne 750 000$  -0,1%   -0,1%   +0,38%   +0,18%   +1350$ 
A potem  -0,05%   -0,05%   +0,38%   +0,28%   +0,28%

*% Twojego obrotu.

Na świecie jest bardzo niewiele miejsc dających Ci taką właśnie możliwość dostępu do spreadu - i zaraz Ci wytłumaczymy dlaczego.Dostęp do spreadu jest właśnie tym, co naprawdę daje Ci możliwość zarabiania poprzez aktywny trading i dlatego właśnie większość przedsiębiorstw zatrzymuje tę możliwość dla siebie, nie udostępniając jej klientom. Zwróć jednocześnie uwagę, że osiąganie przez Ciebie zysku bynajmniej nie odbywa się na koszt BullionVault.Co bowiem w istocie ma miejsce? Oferowana przez Ciebie płynność jest konsumowana przez klienta detalicznego, który przyjmuje Twoją ofertę, płacąc spread Tobie, a nam prowizję.

BullionVault trzyma się wzoru tradycyjnej giełdy i działa po prostu jako miejsce spotkań.Kapitał BullionVault nie uczestniczy w tej transakcji, a zasoby obydwu jej stron są dostępne na wyciągnięcie ręki, czyniąc możliwym i łatwym natychmiastowe jej rozliczenie.W taki oto sposób BullionVault jest całkowicie poza jakimkolwiek materialnym ryzykiem i niewielka prowizja od tej transakcji całkowicie nas satysfakcjonuje - nawet jeżeli z Twojej strony wyniesie ona najniższą stawkę 0,05%, to druga strona, ta która przyjmuje Twoją ofertę, całkiem prawdopodobnie zapłaci najwyższą stawkę, 0,5%.

Uważamy, że jest to uczciwe rozwiązanie.Ktoś, kto przechowuje złoto długoterminowo, dokonując niewielu transakcji, płaci wyższe prowizje za usługi serwisu, z którego nie korzysta zbyt często, a który oferuje mu pokaźną płynność, gdy tylko zechce sprzedać.Ten, kto tej płynności dostarcza, płaci mniejszą prowizję, dzięki czemu może zarabiać na spreadzie w zamian właśnie za oferowanie owej płynności.Decyzja, którą z tych dwóch ról chcą pełnić, należy do naszych użytkowników.Stawka prowizji po prostu automatycznie się obniża, jeśli ktoś obraca złotem częściej.

Celem BullionVault jest być najtańszym, najbezpieczniejszym i najdostępniejszym światowym rynkiem będącego w prywatnym posiadaniu kruszcu .Zawsze powinieneś jednak być świadomy, że aktywny trading z zasady pociąga za sobą pewne ryzyko - rynki mogą się obrócić przeciwko Twoim oczekiwaniom.Kiedy oferujesz cenę, musisz być gotów do działania, jeśli tylko warunki na rynku się zmieniają, w przeciwnym razie może się okazać, że Twoje oferty nie są w ogóle lub też są przesadnie atrakcyjne dla innych użytkowników.

FAQs - powrót do początku

Ile moje złoto, srebro, platyna czy pallad będą mnie kosztowały?

Kupując zapłacisz niewiele ponad aktualną światową cenę kruszcu na rynkach spot.

Proces wprowadzania zlecenia w BullionVault wymaga od Ciebie sprecyzowania limitu ceny, jaką możesz zaakceptować.Nigdy więc transakcja nie odbędzie sie na warunkach gorszych niż te, które określiłeś, za to często odbywa się na lepszych, to jest po niższej cenie, gdy kupujesz i po wyższej, gdy sprzedajesz.

Możesz cały czas samodzielnie sprawdzać ceny na platformie wymiany.

Płacisz także niewielką prowizję - szczegóły w następnej sekcji.

FAQs - powrót do początku

Jakie dodatkowe opłaty trzeba będzie uiścić?

Będzie trzeba pokryć dwie opłaty: prowizje od transakcji i opłatę za przechowywanie.

 • Prowizje na Platformie Wymiany zaczynają się od stawki 0,5%, a potem stopniowo schodzą do 0,05%, w zależności od Twojego obrotu w ciągu roku.Stawka zaczyna się obniżać, gdy suma Twoich zakupów lub sprzedaży (te dwie wartości sumują się osobno) przekroczy 75 000$ w ciągu roku, włączając w to obecnie przeprowadzaną transakcję. prowizja od zakupu o wartości 5 000$: max. 25$ [0,5%], spada do min. 2,50$ [0,05%] prowizja od zakupu o wartości 10&nbp;000$: max. 50$ [0,5%], spada do min. 5$ [0,05%] prowizja od zakupu o wartości 50 000$: max. 250$ [0,5%], spada do min. 25$ [0,05%] prowizja od zakupu o wartości 100 000$: max. 400$ [0,4%], spada do min. 50$ [0,05%] prowizja od zakupu o wartości 500 000$: max. 800$ [0,16%], spada do min. 250$ [0,05%] prowizja od zakupu o wartości 1 000 000$: max. 1212,50$ [0,12%], spada do min. 500$ [0,05%] Szczegółowe informacje na temat naszych prowizji możesz przejrzeć tutaj. Poczynając od 750 000$ wzwyż [wyłącznie całe sztaby złota, co najmniej dwie, lub tona srebra] możesz zdecydować - jeśli tak wolisz - o dokonaniu transakcji bezpośrednio na profesjonalnym rynku spot. Płacisz wówczas normalną stawkę prowizji plus 100$ za pośrednictwo w transakcji.Cena netto, gdy handlujesz w ten sposób, może się okazać dla Ciebie nieco lepsza, ale wówczas jesteś ograniczony do godzin biurowych czasu londyńskiego i nie możesz dokonać takiej transakcji on-line.Zadzwoń do BullionVault, jeżeli chcesz się na ten temat dowiedzieć więcej. Prowizja od transakcji po cenie dnia jest stała i wynosi 0,5%. W przypadku transakcji po cenie dnia w euro, funtach szterlingach lub jenach japońskich doliczona zostanie opłata manipulacyjną za zmianę waluty rozliczeniowej (ponieważ podstawową walutą na profesjonalnym rynku złota jest dolar) w wysokości 0,3%.
 • Opłata za przechowywanie złota w skarbcu wynosi 0,12% rocznie, co oznacza, że potrzeba ośmiu lat, by zbliżyło się to do 1% wartości Twojego złota i kwota ta zawiera już ubezpieczenie. Opłata za przechowywanie nie może być jednak mniejsza niż 4$ miesięcznie.

Nasz bank odejmie koszt przelewu bankowego (jeżeli taki koszt będzie wchodził w grę), gdy wypłacisz swoje pieniądze. Możesz dokonywać dowolnej ilości transakcji bez ponoszenia tej opłaty - jest ona naliczana tylko, gdy zdecydujesz się wypłacić pieniądze z powrotem na Twoje konto w banku. Jest to zwykle około 10-30$.

Przejdź tutaj, by przejrzeć naszą szczegółową taryfę.

FAQs - powrót do początku

W jaki sposób BullionVault daje mi zawsze lepszą cenę?

Czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, w BullionVault będziesz beneficjentem trzech rodzajów oszczędności.

Po pierwsze, BullionVault obraca wyłącznie złotem w profesjonalnym standardzie Good Delivery.Zaraz do tego tematu wrócimy.

Po drugie, nie musisz wynajmować drogiego kuriera, który by bezpiecznie, uzbrojony, dostarczył Ci złoto.

Ale wyjaśnijmy trzeci - sam rynek BullionVault.

Inni dostawcy złota nie umożliwiają swoim klientom konkurowania przez oferowanie własnych cen.U nich kupić możesz najzwyczajniej tylko od nich, a sprzedać tylko im - stąd tendencja do szerokich spreadów, bo właśnie za ich pośrednictwem zarabiają oni pieniądze.

BullionVault daje Ci niższe koszty transakcyjne, ponieważ wszyscy użytkownicy - włączając Ciebie - rywalizują z nami, by oferować jak najlepsze ceny tak kupna jak sprzedaży. Wprowadza to do serwisu siły konkurencji, które redukują spread między ofertami kupna i sprzedaży, co pozwala Ci oszczędzić trochę pieniędzy.

I tak na przykład:

Wyobraź sobie, że - jak wiele innych miejsc - zdecydowalibyśmy się ustawić dla Ciebie ceny na poziomie 1200$ za uncję dla sprzedaży i 1250$ za uncję dla kupna. Taki jest typowy spread na rynku monet.Jest to dla Twojej inwestycji bezpośrednia strata rzędu 4%.

Na tradycyjnym rynku złota
OFERTA KUPNA OFERTA SPRZEDAŻY
1200$ Twój koszt: 4% 1250$

Ale w BullionVault, żeby zaoszczędzić te 4%, możesz próbować kupić za 1225$. Twoja oferta kupna pojawi się na platformie wymiany na zielonym przycisku pokazującym najlepszą ofertę dla sprzedających.W tym momencie najlepsza cena oferowana na platformie to właśnie Twoja propozycja 1530$, niższa niż oferowana przez BullionVault cena sprzedaży 1560$. Spread zredukował się więc o połowę, do 2%.

Na platformie BullionVault:

Na rynku BullionVault
OFERTA KUPNA TWOJA OFERTA KUPNA OFERTA SPRZEDAŻY
1200$ 1225$ Twój koszt: 2% 1250$

W tym momencie oferowane na platformie najlepsze ceny to 1225$ (Twoja oferta kupna) i 1250$ (nasza oferta sprzedaży).Spread zredukował się dla użytkowników o połowę, do 2%.

Widzisz więc, że teraz każdy, kto chce sprzedać, wchodząc na rynek, w pierwszej kolejności zwróci się bezpośrednio do Ciebie, a Ty kupisz od niego o 25$ na uncji taniej niż cena oferowana przez BullionVault. Oznacza to, że każdy z was oszczędzi na tym 2%.

Wówczas jednak także i sprzedający użytkownik może zdecydować, że chce przebić ofertę sprzedaży BullionVault i w tym celu oferuje swoją cenę - 1230$. W tym momencie to on staje się najbardziej atrakcyjny dla każdego nowego kupującego, gdyż jego oferta jest o 20$ tańsza niż ta pochodząca od BullionVault.Jego cena równiez trafia więc na przycisk na platformie wymiany, tyle że na żółty, ten z najlepszą ofertą dla kupujących.

Na rynku BullionVault
OFERTA KUPNA TWOJA OFERTA KUPNA OFERTA SPRZEDAŻY INNEGO KLIENTA OFERTA SPRZEDAŻY
1200$ 1225$ Twój koszt: 0,4% 1230$ 1250$

Aktualnie oferowany spread dla wszystkich użytkowników zawęża się tym samym do szczeliny między 1225$ a 1230$, wynosi więc zaledwie 0,4%.BullionVault zostało tym samym odcięte z pozycji najlepszych cen w środku.Otwarta, uczciwa konkurencja zawężyła koszt spreadu z 50$ do zaledwie 5$ na uncji.

W BullionVault tak właśnie dzieje się cały czas, ponieważ sprzedający kierują swoje oferty bezpośrednio do kupujących i na odwrót, odsuwając nasze oferty dalej, chyba że z kolei my złożymy lepsze. Skutkuje to ogromnym zawężeniem spreadu dla wszystkich. Spread między cenami kupna i sprzedaży w BullionVault wynosi najczęściej około 5$ na uncji. Jest to więc 0,4% a nie 4%, tym samym oszczędzasz 90% kosztu spreadu.

W BullionVault każdy użytkownik sam decyduje, czy akceptuje cenę mu oferowaną, czy sam proponuje drugiej stronie cenę. To dlatego w BullionVault płacony przez wszystkich użytkowników faktyczny spread średnio wynosi zero.

No więc może warto być aktywnym graczem na rynku i ten spread zarabiać?Przyjrzyj się uważnie tym cyfrom.Bardziej szczegółowo wyłożyliśmy to tutaj.BullionVault to jedno z niewielu takich przedsięwzięć na świecie, które dają Ci dostęp do spreadu i pozwalają Ci działać na rynku jak rynkowy profesjonalista.Jest to jeden z głównych powodów, dla których system ten tak szybko zdobył taką popularność.

Teraz wróćmy do tej drugiej wielkiej oszczędności. Jeżeli jeszcze nie czytałeś o standardzie Good Delivery, więcej na ten temat możesz się dowiedzieć tutaj.

FAQs - powrót do początku

A jak wygląda sprawa z płynnością?Jak mogę mieć pewność, że sprzedając uzyskam uczciwą cenę? 

BullionVault nie jest zamkniętym systemem z pewną stałą i ograniczoną ilością złota.Należy raczej obrazować to sobie jako strefę buforową - pomiędzy profesjonalnym światowym rynkiem złota w dużych sztabach Good Delivery a oczekiwaniami i potrzebami osób prywatnych.

BullionVault utrzymuje pewną rezerwę metalu w swoich zasobach, równą zwykle kilku sztabom. Odejmuje od niej za każdym razem, gdy sprzedaje i dodaje do niej za każdym razem, gdy odkupi złoto od któregoś z użytkowników.Gdy popyt jest u naszych użytkowników duży, nasz zapas złota się zmniejsza, więc zwracamy się do naszych brokerów i dokupujemy kolejne sztaby z głównego rynku.Gdy zdarza się, że wśród naszych użytkowników jest przewaga sprzedających, nadmiar złota sprzedajemy z powrotem na główny rynek.

To nie wszystko. Nie tylko my, każdy inny użytkownik BullionVault ma prawo kupić lub sprzedać złoto na głównym rynku.By to zrobić, musi jednak dysponować zasobami wystarczającymi na dokonanie transakcji na podstawowej jednostce kruszcu, którą obraca profesjonalny rynek.Wyklucza to większość - ale nie wszystkich - użytkowników BullionVault, gdyż taką podstawową jednostką jest sztaba Good Delivery licząca aż 400 uncji trojańskich. To prawo użytkownika jest jednak bardzo ważne, gdyż zapewnia, że BullionVault nie ma przywileju monopolu na operowanie w tej strefie buforowej. Utrzymuje więc zarazem ceny w BullionVault na uczciwym poziomie.

Jak to działa w praktyce?Przypuśćmy, że Ty - jako zainteresowany sprzedażą niewielkich ilości - stajesz wobec niekorzystnie dla Ciebie niskich cen w BullionVault.W takiej jednak sytuacji więksi prywatni inwestorzy natychmiast wystartowaliby do wyścigu o to złoto, byłoby ono bowiem w sposób oczywisty bardzo tanie przy atualnym stanie rynku i oznaczałoby dla nich szybki zysk, bo mogą je zaraz odsprzedać drożej na głównym rynku.W ten sposób popyt ze strony większych graczy na rynku szybko zneutralizowałby chwilowo za niskie ceny w BullionVault przywracając je do poziomu wyznaczonego przez siły rynkowe.

W dokładnie ten sam sposób, gdyby ceny w stosnku do ceny spot wzrosły niekorzystnie dla mniejszych uczestników rynku zainteresowanych kupnem, wówczas więksi gracze zaczęliby rywalizować o sprzedaż w BullionVault, korzystając ze swojego prawa do zakupu bezpośrednio z głównego rynku (taniej). W ten sposób znów uzyskaliby szybki zysk, a zwiększoną podażą spowodowaliby przywrócenie cenowej równowagi między BullionVault a rynkiem głównym.

Być może niektórym wydaje się to nieuczciwe, bo mogą to odczuwać tak, że oto rezerwujemy przywilej szybkich zysków dla dużych klientów.W istocie jednak na skonstruowanym według uczciwych zasad rynku - takim jak BullionVault - nie działa to w ten sposób, gdyż już sama możliwość osiągania zysków z różnicy cen pomiędzy BullionVault a głównym rynkiem prowadzi w efekcie do wyrównania cen obydwu rynków, nie ma więc tendencji do występowania istotnej długotrwałej tego rodzaju różnicy cen.

To właśnie stało się w BullionVault.Ceny w BullionVault potrzebują tylko chwilę, by podążyć za zmianami wartości na rynku spot.

FAQs - powrót do początku

Dlaczego cena złota tutaj jest czasem wyższa niż ceny z rynku spot?

Twoje złoto ma formę sztab Good Delivery, które znajdują się już w wydzielonej dla BullionVault sekcji w skarbcu prowadzonym przez wyspecjalizowanych operatorów.

Różnica między tą postacią złota, a tą, której ceny zwykle śledzisz w mediach na świecie, jest taka, opierają się na złocie niealokowanym.Uczestnicy rynków spot, kupując jakąkolwiek ilość mniejszą niż sztaba 12.4 kg, płacą dodatkowe opłaty za sporządzenie mniejszych sztabek, płacą także za dostawę złota, ponieważ cena, którą płacą, odnosi się do złota, które trzeba dopiero odebrać ze skarbca sprzedawcy.

Kurier, który je przekazuje, musi być znany i uznawany zarówno skarbcowi sprzedawcy, jak i skarbcowi kupującego - ponieważ przestrzegane muszą być ściśle procedury dostawy, tylko w ten sposób złoto nie wypada ze swojego łańcucha integralności.Fizyczna dostawa jest sprawą niewygodną i kłopotliwą do zorganizowania w odniesieniu do niewielkich ilości, ponieważ wymaga uzbrojonego transportu i drobiazgowej kontroli.

W BullionVault kupujesz fizyczne złoto, które już jest zarówno odlane w formie sztab, jak i dostarczone do wyspecjalizowanego skarbca - jedno i drugie jest już wliczone w cenę, i to niezależnie od tego, jaką ilość kupujesz.

Złoto BullionVault jest więc odpowiednikiem złota na rynku spot - plus jego fizycznej dostawy, co eliminuje ryzyko kredytowe związane ze złotem niealokowanym, jak również koszt odlewu i dostarczenia. To są właśnie powody, dla których jego cena jest zwykle odrobinę wyższa w BullionVault niż ceny z rynków spot.Całkowitą korzyść z tej dodatkowej wartości odczujesz w momencie sprzedaży swojego złota, ponieważ wtedy również kupujący zapłacą więcej - właśnie z tego względu, że złoto jest już całkowicie fizycznie dostarczone.Zarówno Ty, jak i oni, cieszycie się posiadaniem złota, które z całą pewnością istnieje i nie wystawia was na ryzyko jakichkolwiek kosztów dodatkowych.

Uwaga: Umowy na przechowywanie z uznawanymi przez rynek profesjonalnymi operatorami skarbców rozpoczynają się od minimum 15 - 20 sztab o masie 400 uncji (co jest równe kilku milionom dolarów).Alternatywą jest prywatne przechowywanie złota w sejfach depozytowych, ale korzystając z niej, musisz się pogodzić z utratą znaczącej części wartości Twojego złota w momencie sprzedaży. To są koszty, których struktura BullionVault pozwala Ci uniknąć.

FAQs - powrót do początku

Gdzie mogę się dowiedzieć więcej na temat złota?

W Internecie jest wiele bogatych źródeł wiedzy na temat złota.Na dobry początek polecamy naszą stronę poświęconą wiadomościom i analizom GoldNews.BullionVault.com.

Możesz także odwiedzić naszą darmową stronę edukacyjną www.galmarley.com. Oprócz ciekawych esejów posiada także bazę linków oferującą przegląd kilku niezależnych stron internetowych poświęconych złotu.

Prosimy pamiętać, że strona Galmarley jest publikowana przez właścicieli BullionVault. Tym samym strona Galmarley nie jest od nas niezależna, pozostałe jednak są.

FAQs - powrót do początku