Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

FAQ: kwestie operacyjne

Jak zacząć?

Wystarczą trzy kroki, by wejść w posiadanie złota w BullionVault.Cały proces może się zmieścić w 15 minutach Twojego czasu.

 • Otwórz konto (4 minuty)
 • Zasil konto (10 minut, żeby poinstruować Twój bank; potem trzeba będzie trochę poczekać, aż oni to polecenie zrealizują)
 • Kup złoto (1 minuta)

Masz drukarkę?Przejdź więc do naszego krótkiego przewodnika, jak zacząć, wydrukuj go i podążaj za jego wskazówkami.

Wróć do góry

Jak zasilić konto?

Najpierw musisz otworzyć konto w BullionVault.

Następnie sięgnij po dostępną tutaj szczegółową instrukcję, jak przelać pieniądze.

Kwestie związane z bezpieczeństwem

Planujesz zapewne wysłać znaczącą sumę pieniędzy i zastanawiasz się w jaki sposób będą one przechowywane, aby były bezpieczne. Co będzie się zatem działo z Twoimi pieniędzmi po zrealizowaniu przelewu?

Twoje środki trafią na konto w Wells Fargo albo na konto Lloyds Bank w Londynie.

Bezpośrednie przelewy na konto Lloyds Banku w Londynie

Z konta prowadzonego w banku w Wielkiej Brytanii możesz przesłać funty brytyjskie za pośrednictwem trzech obowiązujacych w tym kraju przelewów bankowych.

Przelewy zlecane przez Internet - oraz mniejsze, czy niezbyt pilne przelewy - mogą być realizowane za pośrednictwem systemu BACS, co zazwyczaj odbywa się bezpłatnie. Jeżeli nie korzystasz z usług bankowości internetowej, przelew BACS możesz także zlecić ze swojego banku. Możesz również skorzystać z przelewu FastPay, który zwykle jest bezpłatny, lecz zazwyczaj ogranicza się do określonej kwoty. Środki przesłane w tym systemie powinny być dostępne tego samego lub kolejnego dnia - w zależności od tego, kiedy przelew został nadany.

W przypadku większych sum możesz zlecić przelew CHAPS w oddziale swojego banku. Jest to przelew płatny, a środki przesyłane za jego pomocą powinny być dostępne już tego samego dnia.

Przelewów CHAPS (w przeciwieństwie do BACS) zwykle używa się wysyłając kwoty w wysokości pomiędzy 10 000 a 20 000 funtów. Wszystko jednak zależy od Ciebie. Jeżeli pilnie potrzebujesz kupić kruszec, przelew CHAPS może okazać się dla Ciebie najlepszym wyborem.

Za pomocą przelewów SWIFT, możesz przesłać środki spoza Wielkiej Brytanii. Przelewy tego typu są realizowane elektronicznie za pośrednictwem globalnej sieci o nazwie "SWIFT", która rozwija się od trzydziestu lat i stanowi najskuteczniejszy, najszybszy oraz najbardziej wiarygodny sposób dokonywania międzynarodowych transakcji pomiędzy bankami. Pomyślny przebieg Twojego przelewu jest gwarantowany przez banki, które działają w tej właśnie sieci.

Twój przelew trafi do londyńskiego oddziału banku Lloyds, który jest jednym z największych banków na świecie. Następnie zostanie on zaksięgowany na koncie, którego numer i nazwa znajduje się na formularzu zlecenia przelewu SWIFT na stronie BullionVault.

Bank Lloyds prześle nam niezwłocznie elektroniczną informację o otrzymaniu Twoich pieniędzy, łącznie z referencją przelewu - czyli Twoim loginem BullionVault - znajdującą się na Twojej instrukcji przelewu.Wówczas my umieścimy odpowiednią sumę na Twoim koncie w BullionVault. Nie ma więc żadnego oczekiwania na rozliczenie.

W zależności od skuteczności Twojego banku i ewentualnych banków pośredniczących, w ciągu kilku godzin do trzech dni będziesz w stanie zacząć kupować złoto.

Krajowe przelewy z USA na konto bankowe Wells Fargo

Przelewów w dolarach amerykańskich, z banków na terenie Stanów Zjednoczonych, można dokonywać trzema metodami. Najszybszą i najbezpieczniejszą metodą płatności są amerykańskie przelewy bankowe typu 'wire', które są realizowane za pomocą systemu centralnej sieci bankowej -- np. Systemu Rezerwy Federalnej, określanego w USA nazwą FedWire. Za krajowy przelew wire, Twój bank pobierze opłatę.

Kolejną metodą jest dosyć znany rodzaj przelewu internetowego w USA -- tzw. 'BillPay'. Ta metoda płatności dostępna jest z wszystkich banków na terenie USA i zwykle jest realizowana za darmo lub za symboliczną opłatą w wysokości 0,50 USD. BillPay jest wolniejszy niż przelew wire, a czas jego realizacji zależy od tego, jak przetworzy go bank, który nadaje przelew.

Ostatnią metodą przesyłania dolarów amerykańskich z banków w USA jest czek krajowy. Płatność czekiem zdecydowanie jest najwolniejszą formą przesyłania środków.

Spoza Stanów Zjednoczonych dolary amerykańskie można przesyłać za pomocą międzynarodowych przelewów w sieci SWIFT. Przelewy tego typu są zwykle szybkie, ale ich czas realizacji może się różnić w zależności od godzin urzędowania banków w danej strefie czasowej lub w danym kraju.

Zapewnienia

Podobnie jak wszystkie inne banki na Zachodzie, które działają zgodnie z międzynarodowymi przepisami - mającymi na celu uniemożliwienie prania brudnych pieniędzy - Lloyds Bank oraz Wells Fargo mają obowiązek weryfikowania tożsamości swoich klientów. Banki Wells Fargo i Lloyds zweryfikowały tożsamość prawną BullionVault jako firmy oraz tożsamość osób odpowiedzialnych za prowadzenie naszych kont bankowych.

Lloyds oraz Wells Fargo przechowują na tych kontach wyłącznie pieniądze klientów BullionVault. Środki finansowe naszej firmy znajdują się na zupełnie odrębnych kontach bankowych.

Pieniędzmi klientów zarządza się tylko i wyłącznie w sposób określony w Regulaminie świadczenia naszych usług, który ściśle określa, jak te pieniądze mogą być spożytkowane.Banki Lloyds i Wells Fargo, podobnie jak i Ty, zostały poinformowane o warunkach zarządzania wspomnianymi kontami.

Wróć do góry

Jak kupić złoto na Platformie Wymiany?

Gdy tylko założysz i zasilisz konto, możesz kupić złoto.

Z różnych miejsc w systemie BullionVault możesz zainicjować transakcję kupna na Platformie Wymiany - za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Można to zrobić na kilka możliwych sposobów.Najłatwiejszy najprawdopodobniej jest ten.

Kiedy zaprzyjaźnisz się już nieco lepiej z naszym systemem, warto poznać objaśnienia kilku innych metod kupowania.

Kliknij tutaj, jeżeli chcesz się nauczyć przebija ceny.

Możesz także upoważnić BullionVault do kupowania dla Ciebie po oficjalnej cenie w ramach Automatycznego Planu Inwestowania w Złoto.

Monitorowanie postępów aktywnego zlecenia

Jest kilka sposobów umożliwiających śledzenie postępów otwartego obecnie zlecenia.Oto najważniejszy z nich.

Innym dobrym sposobem, jest uważne obserwowanie, co się dzieje na platformie wymiany. Możesz się tam przyglądać swojej ofercie kupna w otoczeniu ofert składanych przez wszystkich innych aktywnych w danym momencie użytkowników.

Co się dzieje z Twoim zleceniem po zatwierdzeniu

Szczegóły Twojego zlecenia są przekazywane na platformę wymiany BullionVault.Instrukcje są rozpatrywane ścisle w kolejności ich otrzymania przez system.Jeśli to tylko możliwe, kupisz złoto dokładnie, gdy przyjdzie Twoja kolej.Nazywamy to dopasowywaniem zleceń.

Jeżeli nie uda się go od razu zrealizować, zlecenie zostanie najprawdopodobniej umieszczone na platformie wymiany.

Odnośnie każdej części zlecenia, którą uda się zrealizować, uzyskasz jednocześnie

 1. najświeższe dane uaktualnione w Twoim interaktywnym koncie online, na podstronie zleceń w historii Twojego konta;
 2. emaile powiadamiające o każdej ilości, którą udało się kupić;

W przypadku transakcji za pośrednictwem Platformy Wymiany, rozliczenie ma miejsce natychmiast. Jest to możliwe, ponieważ BullionVault utrzymuje ścisłą kontrolę nad tym, jakimi zasobami dysponuje każda ze stron transakcji.

Ponieważ rozliczenie jest natychmiastowe, możesz też sprzedać natychmiast po zakupie.

Uwaga:W czasie, gdy masz na koncie zlecenie otwarte, jeszcze nie wyegzekwowane, na Twoim saldzie widnieć będzie oczywiście cała suma środków finansowych, które na nim posiadasz, ale część środków jest zablokowana w oczekiwaniu na ewentualną realizację zlecenia, nie są więc one w tym czasie dostępne, by przy ich użyciu złożyć następne zlecenie.Sumy, które oczekują na ewentualną realizację złożonego, otwartego zlecenia, znajdują się na saldzie jako zarezerwowane.

Wróć do góry

A co, jeśli się pomylę?

Nowy system internetowy może działać zniechęcająco czy odstraszająco, jeżeli jakaś pomyłka, czy nieostrożne kliknięcie w okresie, kiedy próbujesz ten system opanować, mogłaby Cię kosztować fortunę.

U nas jedynym rezultatem pomyłki może być zakup/sprzedaż złota po uczciwej rynkowej cenie.

W system zostały wpisane zabezpieczenia, które mają na celu zapewnić Ci bezpieczne posługiwanie się nim, nawet jeśli dopiero się go uczysz i nie jesteś jeszcze z nim za pan brat.

 • Możesz wydać tylko tyle pieniędzy, ile masz na koncie. Nie ma takiej możliwości, że przez przypadek wydasz za dużo i następnie będziemy Cię nękać upomnieniami do uregulowania długu.
 • Nie da się przypadkowo złożyć zlecenia w walucie, której nie masz. System odrzuci bowiem takie zlecenie.
 • Nie da się przez przypadek sprzedać złota, którego nie masz. System odrzuci bowiem takie zlecenie.
 • Nie jest możliwe, żebyś omyłkowo złożył polecenie wykonania przelewu z konta w BullionVault do niewłaściwej osoby. Pieniądze mogą zostać wysłane tylko na to samo konto, z którego przyszły (czyli Twoje).
 • Nie możesz ucierpieć wskutek wynikającego z pośpiechu czy nieuwagi błędu, który wprowadziłby do systemu zlecenie po niedorzecznej cenie, o którą nigdy Ci tak naprawdę nie chodziło.System odrzuca zlecenia zbyt odległe pod względem ceny od aktualnego kursu.
 • Nigdy nie otrzymasz od nas polecenia wpłacenia zabezpieczenia na poczet pokrycia ewentualnego ryzyka wynikającego z Twojej pozycji handlowej.A to z tego względu, że w BullionVault nie ma żadnego kredytu, a co za tym idzie, nie ma ryzyka kredytowego.
 • Wprowadzając zlecenie zawsze będziesz w odpowiedzi proszony przez nasz system o jego zatwierdzenie, żebyś mógł przed jego wprowadzeniem jeszcze raz przejrzeć szczegóły. Możesz wtedy ostatecznie wprowadzić zlecenie, lub je anulować, jeśli się pomyliłeś lub coś innego jest nie tak.

Wróć do góry

W jaki sposób weryfikuję swoją tożsamość?

Masz do wyboru kilka sposobów weryfikacji swojej tożsamości. Szczegóły dostępne są tutaj.

Wróć do góry

Dlaczego nie mogę zapłacić kartą kredytową albo debetową?

BullionVault unika kredytu w jakiejkolwiek formie. Zakup złota w BullionVault jest możliwy tylko w momencie, gdy Twoje pieniądze znajdują się już na Twoim koncie w BullionVault.

Operatorzy kart kredytowych i debetowych jedynie gwarantują dostarczenie pieniędzy, ale na jakiś czas samą płatnośc wstrzymują, by zarabiać na nich odsetki. Czasem dzieje się to na okres nawet 30 dni. W tym czasie jedyne, co tak naprawdę mają sprzedawcy, to gwarancja, że otrzymają pieniądzeBullionVault nie akceptuje gwarancji płatności, wystawiałyby one bowiem sprzedających na ryzyko.

Z prowizjami rzędu 2% karty kredytowe i debetowe sprawdzają się w stosunku do codziennego handlu detalicznego znacznie lepiej niż w odniesieniu do zakupu złota. Sprzedawcy detaliczni obciążają towary dość wysoką marżą handową, przy której 2% opłaty dla operatora płatności jest kosztem akceptowalnym. BullionVault umożliwia zakup i handel złotem przy prowizjach tak niskich, że schodzących nawet do 0.02% - co stanowi mniej niż jedną setną typowego kosztu płaności kartą kredytową. Większość naszych kientów uznaje, że drobna niewygoda - w postaci konieczności zlecenia przelewu - jest warta takiej oszczędności.

Wróć do góry

Czy mogę otrzymać moje złoto, srebro, platynę i pallad fizycznie do ręki?

Tak - wszyscy klienci BullionVault mają prawo fizycznego podjęcia złota ze skarbca. Są jednak istotne powody, by je pozostawić tam, gdzie jest bezpieczniejsze niż gdziekolwiek indziej. Chyba, że dojdzie do wyjątkowej sytuacji ekonomicznej w Twoim kraju.

Przechowywanie złota, srebra, platyny i palladu wewnątrz akredytowanych przez rynki profesjonalne skarbców, w formie dużych sztab akceptowanych przez te rynki, umożliwia przechowanie pełnej wartości kruszcu w momencie odsprzedaży. Ponieważ w momencie transakcji nic też fizycznie nie jest transportowane (sprzedaż ma miejsce w tym samym miejscu), unikasz kosztów transportu. Kolejne koszty transakcyjne redukuje fakt, że nie płacisz proporcjonalnie wyższych kosztów produkcji i dystrybucji detalicznej małych jednostek złota (monet czy małych sztabek). Unikasz też całego tego urwania głowy z samodzielnym przechowywaniem tego złota, jego ubezpieczaniem, itd.

Przechowywanie swojego złota i srebra w bezpiecznych, wyspecjalizowanych skarbcach, może okazać się bardziej skuteczne i lepiej przechować wartość złota także w samym centrum poważnego kryzysu. Historia uczy, że złoto często okazuje się po prostu niemożliwe do użycia, jeśli znajduje się w kraju, w który uderzył kryzys społeczny i ekonomiczny, ponieważ wystawia jego właściciela na poważne ryzyko - czy to konfiskaty, czy to kradzieży czy nawet narażenia na bezpośrednią przemoc fizyczną. Ponieważ żadne miejsce nie jest raz na zawsze wolne od kryzysów, dobrze jest też zachować pewien poziom elastyczności. I z tego właśnie względu BullionVault oferuje wybór kilku lokalizacji, w których można przechowywać złoto. Operator skarbców, z którego usług korzystamy, a także wykorzystywana technologia, umożliwają nam rozszerzenie wachlarza lokalizacji, gdyby międzynarodowa sytuacja polityczna tego wymagała.

Oprócz powyższych strategicznych powodów, by unikać osobistego przechowywania złota fizycznie przy sobie, jest jeszcze kilka taktycznych:

 • Złoto, srebro, platyna i pallad przechowywane osobiście ma tę wadę, że gdy przychodzi do sprzedaży, rynek nie ma całkowitego zaufania do jego jakości i metal traci przez to część wartości.
 • Metale przechowywane prywatnie jest mniej bezpieczne niż przechowywane w skarbcu, a ich ubezpieczenie - bez porównania droższe.
 • Podejmując metale na ich osobiste przechowywanie, kupujący tak samo musi mieć zaufanie i wierzyć w ich czystość, chyba że ma możliwość zlecenia ich próby.

Korzystanie z usług BullionVault pozwala ominąć te problemy. Jest niezwykle skuteczne dla tych wszystkich, którzy pragną posiadać kruszec ze względu na własne bezpieczeństwo finansowe. Gdybyś jednak zdecydował się podjąć to złoto fizycznie, będą się z tym wiązały dodatkowe opłaty, zgodnie z naszą taryfą. W międzyczasie, solidne bezpieczeństwo i obecność Twojego złota (i/lub srebra, platyny czy palladu) w skarbcu udokumentowane jest w naszym audycie codziennym.

Wróć do góry

Skąd pochodzi złoto BullionVault?

Zgłaszającym się do nas kolejnym klientom pragniemy zapewnić możliwość takiej ilości złota, jakiej potrzebują, po najlepszych możliwych cenach.Mogą je jednak kupić - za pośrednictwem Platformy Wymiany - dopiero wtedy, kiedy ono fizycznie jest już alokowane w naszych skarbcach, a dostarczenie metalu do skarbca może na tradycyjnym rynku kruszcu zająć kilka dni.

Tak więc BullionVault szacuje prawdopodobny popyt na najbliższe dni i z własnych środków finansowych dokupuje potrzebną ilość złota na rynku profesjonalnym po cenie spot w tamtym momencie.Aranżujemy fizyczną dostawę tego złota do operatora naszych skarbców.

Sztaby dostarczone przez naszych dostawców są objęte gwarancją łańcucha integralności systemu, w jaki ustrukturyzowane jest postępowanie na profesjonalnym rynku złota.

Sprawdziwszy odebrane metale, operator skarbca umieszcza sztaby w skarbcu.Następnie przesyła nam nową, zaktualizowaną listę sztab. Wówczas, otrzymawszy ją, nowo zakupione złoto zostaje oficjalnie włączone do dostępnych w naszym systemie zasobów kruszcu.

Dodajemy to nowe złoto do naszego własnego konta handlowego w księgowych zapisach własności BullionVault. Wówczas możemy je sprzedać naszym klientom za pośrednictwem platformy wymiany BullionVault.

Podobnie jak każdy użytkownik systemu, samo BullionVault także może zaoferować je na sprzedaż na naszej platformie wymiany, która jest swego rodzaju giełdą.Dość często to własnie my oferujemy najtańsze złoto, wobec czego klienci kupują w pierwszej kolejności od nas; własność tego nowego złota przepływa więc w efekcie dość szybko w ręce osób prywatnych, za pośrednictwem rynku, jakim jest BullionVault.

To, czy klienci faktycznie rywalizują między sobą przy pomocy cen i o ceny, czy też tego nie robią, zależy całkowicie od ich decyzji, ale ważne jest to, że mają taką możliwość.Każdy, kto chce sprzedać (co może obejmować także i Ciebie, zaraz po tym, jak złoto kupisz) może zaoferować kupującym cenę odrobinę tańszą od naszej.Wówczas, zamiast kupować od nas, klienci zainteresowani kupnem zrobią to od niego, bo to on wówczas będzie oferował najtańsze złoto.

To ta właśnie dynamika otwartego rynku owocuje cenami tak konkurencyjnymi dla wszystkich użytkowników.

W przypadku zleceń po Londyńskiej Cenie Dnia, odbywa się to nieco inaczej. Rozliczenie następuje dwa dni robocze po realizacji zlecenia. To pozwala nam otrzymać dostawę dodatkowej ilości kruszcu z rynku profesjonalnego, jeżeli jest potrzebna do zrealizowania zleceń po Londyńskiej Cenie Dnia.

Jak w przypadku każdej innej transakcji w BullionVault, zasoby konieczne do realizacji tego zlecenia będą zarezerwowane, ale nie zostaną odjęte od salda konta, dopóki nie domknięte zostanie rozliczenie.

Wróć do góry

Czy zawsze dokonuję transakcji z samym BullionVault?

Nie.Kupujesz od BullionVault lub sprzedajesz BullionVault tylko wówczas, gdy my pierwsi zgłosiliśmy najlepszą cenę, w przeciwnym razie transakcji kupna-sprzedaży dokonujesz z innym użytkownikiem BullionVault, takim samym klientem BullionVault, który - podobnie jak Ty - robi prywatny użytek z platformy wymiany.

BullionVault nie ma żadnego pierwszeństwa przed innymi uczestnikami rynku. W rzeczywistości, jeśli to Ty zaoferujesz najlepszą cenę, to gdy trafi ona na platformę wymiany, będziesz miał pierwszeństwo także i przed nami. Dotyczy to wszystkich użytkowników, tak sprzedających, jak kupujących.

Zdarza się czasem, że popyt okazuje się przerastać nasze szacunki czy przewidywania na najbliższe dwa czy trzy dni. Gdy tak się stanie, po prostu kończy nam się chwilowo zapas złota i nie jesteśmy już dłużej sami w stanie go sprzedawać do czasu następnej dostawy. Podobnie jak Ty nie możesz sprzedać złota, którego nie masz, tak i my nie możemy. Tak naprawdę jesteśmy jednak tylko jednym z potencjalnych sprzedawców złota. Czy my sami sprzedajemy, czy nie, w systemie aktywni są inni użytkownicy, z których część może być zainteresowana sprzedażą.

Gdy w okresie natężonego popytu skończy nam się chwilowo złoto na sprzedaż, może się pojawić tendencja, że cena oferowanego złota jest nieco wyższa niż ta, którą wskazuje profesjonalny rynek kruszcu.Oczywiście stanowi to atrakcyjną okazję dla tych, którzy chcą sprzedać złoto po atrakcyjnej cenie.

W absolutnie żadnych okolicznościach użytkownik BullionVault, w tym także i samo handlowe ramię BullionVault, nie może sprzedać złota, którego jeszcze nie posiada: alokowanego, bezpiecznie już spoczywającego w jego imieniu skarbcu.

Wróć do góry

Jakiej czystości jest gram złota w BullionVault?

Złoto BullionVault jest czyste w 100%.

Złoto jest dodawane do naszych zapisów księgowych na podstawie przemnożenia masy brutto każdej sztaby przez jej stwierdzoną próbę.Obydwie wielkości są zmierzone i stwierdzone przez wyspecjalizowanych assayers, niezależnie od BullionVault, gdy sztaba została odlana.

Sztaba w standardzie London Good Delivery - stwierdzona czystość 9976 (99.76%)

Wynika z tego zawartość w sztabie złota czystego w 100% (fine gold).Profesjonalne rynki złota obracają tylko złotem czystym.

Każdy gram złota w BullionVault to gram złota czystego - w 100% czystego - na zawsze.

Złoto, które podlega obrotowi na giełdzie, uwzględnia tzw. weight discount - dyskont masy, margines zabezpieczający przed utratą masy złota z czasem. Na to również trzeba zwracać uwagę.

Wroć do góry

Forma złota i podstawa podawanych cen

Nasze złoto ma formę sztab Good Delivery, które już znajdują się i są przechowywane w wydzielonej dla nas sekcji w skarbcu prowadzonym przez jednego z profesjonalnych oepratorów.

Jest pewien szczegół, którym złoto to różni się od złota, którego ceny za uncję trojańską są publikowane w mediach na całym swiecie.Ceny na światowych rynkach spot podawane są dla złota niealokowanego.Nabywcy złota na rynkach spot płacą ponad tę cenę koszt fabrykacji sztabki dla każdej ilości mniejszej niż 12,4 kg, a także za jej odbiór i dostarczenie, ponieważ cena spot obejmuje wyłącznie sztaby dostępne do odebrania w skarbcu sprzedającego.

Kurier, który transportuje złoto z jednego do drugiego skarbca musi być uznawany przez skarbce obydwu stron transakcji - sprzedającego i kupującego - po to, aby nie przerwać łańcucha intergralności złota.Fizyczne dostarczenie złota w niewielkich ilościach może być kosztowne i kłopotliwe, ponieważ procedury wymagają uzbrojonego transportu i drobiazgowej kontroli personelu.

W BullionVault kupujesz fizyczne złoto, które zostało już odlane w sztaby i dostarczone do skarbca, i obydwie te rzeczy są już wliczone w cenę, niezależnie od wielkości Twojego zakupu.

Uwaga: Żeby podpisać umowę na przechowywanie złota z uznawanym na profesjonalnym rynku skarbcem, wymagane minimum to około 15 do 20 sztab o masie 400 uncji (co jest warte dobrych kilka milionów dolarów).Alternatywą jest prywatne przechowywanie w sejfie depozytowym, ale wówczas musisz się pogodzić z utratą wartości złota, gdy przyjdzie do jego sprzedaży, co wynika z przechowywania złota nie w akredytowanym przez profesjonalne organizacje i instytucje skarbcu.Są to koszty, których struktura BullionVault pomaga Ci uniknąć.

Jeśli kupuję od innego klienta BullionVault, skąd mogę wciąż mieć pewność, że złoto jest czyste?

Kluczowym punktem systemu BullionVault jest to, że klienci wchodzą w posiadanie złota i przyjmują w sensie prawnym jego dostawę, ale nie biorą go fizycznie na samodzielne przechowanie.

Pomimo iz możesz kupować złoto od innego użytkownika, użytkownik ten nigdy nie miał go w ręce, a samo złoto nigdy nie opuściło akredytowanego skarbca, tym samym więc jego łańcuch integralności nie został przerwany.Zanim Ty to złoto kupiłeś, mogło być już ono w posiadaniu wielu użytkowników BullionVault - jest to jednak fizycznie wciąż ta sama sztaba spoczywająca w tym samym miejscu, odkąd tylko została dostarczona od sprzedającego (uczestnika profesjonalnego rynku kruszcu) do skarbca i zatwierdzona przez operatorów skarbca.

Ta metoda przechowywania/dozoru zwana jest "immobilizacją", unieruchomieniem.Jest to znaczący czynnik obniżania kosztów uczestnictwa i podnoszenia bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych.

Wróć do góry

Jaka jest specyfikacja standardu londyńskiej sztaby Good Delivery?

Specyfikacja ta jest ustalona przez London Bullion Market association.Poniższe wyznaczniki pochodzą ze strony LBMA.

(a) Masa: minimum zawartości złota czystego: 350 uncji (w przybliżeniu 10,9 kg)

Maksimum zawartości czystego złota: 430 uncji (około 13,4 kg)

Masa brutto sztaby wyrażana jest w uncjach trojańskich, w wielokrotnościach 0,025 uncji, zaokrąglana w dół do najbliższej 0,025 uncji (zobacz dokument LBMA pt. "Weighting, Packing and Delivery Procedures for Gold and Silver Bars" w: Annex D).

(b) Czystość: minimalna akceptowalna czystość to 995 na tysiąc części masy całkowitej.

(c) Oznakowanie:

Numer seryjny

Pieczęć próby pochodząca z uznawanej rafinerii złota

Czystość

Rok produkcji (wyrażony w czterech cyfrach)

Oznaczenia powinny się znajdować na szerszej z dwóch główych płaszczyzn sztaby (powinna to być górna płaszczyzna odlewu w formie odlewniczej).

(d)Wygląd: sztaby powinny być w dobrym stanie, bez ubytków, nieregularności powierzchni, rozwarstwień czy innych uszkodzeń. Muszą być łatwe do przenoszenia i odpowiednie do układania w "stos".

Kiedy BullionVault kupuje sztabę na rynku profesjonalnym, dokładna rzeczywista cena, jaką płaci, zależy od faktycznego rozmiaru dostarczonej sztaby.Jeżeli sztaba jest mniejsza, cena jest odpowiednio pomniejszana, jeżeli jest większa - jest odpowiednio powiększana.

Jakkolwiek by nie było, w danych rachunkowych BullionVault dotyczących transakcji i własności naszych klientów liczy się tylko zawartość czystego złota.W ten sposób, różnice między sztabami dotyczące ich wielkości i czystości nie mają żadnych konsekwencji dla klientów i właścicieli złota przechowywanego przez BullionVault.Posiadają oni zawsze określoną ilość gramów czystego złota.

Wróć do góry

W jaki sposób BullionVault decyduje o cenach, które są tu oferowane?

Wbrew popularnym wyobrażeniom, nie istnieje coś takiego, jak doskonała znajomość rynku.Nie mamy uprzywilejowanej pozycji, która pozwalałaby nam wiedzieć w jakikolwiek sposób, co się stanie z ceną złota w ciągu nastepnych 5 minut, a co dopiero być w stanie "własnoręcznie" ją ustalić.

Tak więc podawanie cen na żywo na platformie wymiany BullionVault przynosi nam nieustający niepokój.Jeszcze bardziej nerwowi jesteśmy z powodu tego, że proponujemy nasze ceny automatycznie za pomocą robotów internetowych, które są bardzo szybkie i efektywne, ale niezbyt cwane.Za sprawą naszych robotów jesteśmy cały czas narażeni na to, że Ty wiesz więcej niż one (o co nie jest wcale aż tak trudno) oraz - że możesz reagować szybciej niż one, co też znowu takie trudne nie jest.

Nasze boty uzyskują z bardzo różnorodnych źródeł, nie tylko internetowych, dane o aktualnych cenach złota. Wszystkie te dane są dostępne również i dla Ciebie, podobnie jak dla wszystkich innych użytkowników.Kiedy rynki są na świecie otwarte, jesteśmy wystarczająco pewni siebie, by oferować w miarę wąski spread w okolicy szacowanej przez nas światowej ceny złota, oferując jednocześnie rozsądne ilości złota.

Staje się to trudniejsze, gdy rynki na świecie są zamknięte (np. w weekendy), kiedy to stajemy się szczególnie nerwowi.Zauważysz, że choć nasz system jest otwarty i pracuje, głębokość rynku ulega wówczas zmniejszeniu.To dlatego, że przy zamkniętych rynkach robotom brakuje zewnętrznych punktów odniesienia dających im więcej pewności, nie chcą Ci oferować niedorzecznych cen. By nie tracić w stosunku do Ciebie za dużo, podają ceny dotyczące małych rozmiarów.

W rzeczywistości jest to dla Ciebie najlepszy moment, by pohandlować odrobiną złota.My oferujemy wtedy niewielki rynek, pozwalając za to użytkownikom określać ceny.Boty zmieniają wówczas ceny wyłącznie w odpowiedzi na większy popyt lub podaż z waszej strony.Jest to wciąż dobre dla nas, ponieważ możemy oferować ceny oparte na relacji podaży i popytu na naszych rynkach, podczas gdy na całym świecie ceny pozostają przez jakiś czas nieruchome.Fakt, że często w tym czasie akurat my trochę tracimy, jest ceną, którą naszym zdaniem warto zapłacić.

Możesz poczytać o naszych robotach, co robią i jak funkcjonują, na stronie FAQ poświęconej właśnie im.

Wróć do góry

Co to jest spread?

Na platformie wymiany BullionVault mnóstwo ludzi oferuje swoje ceny.Spread jest to różnica pomiędzy aktualnymi cenami w ofertach sprzedaży i w ofertach kupna, inaczej mówiąc jest to różnica pomiędzy ceną, po której złoto może być natychmiast kupione i tą, za którą może być natychmiast sprzedane.Spread bywa różny w zależności od skarbca i waluty.

Wróć do góry

Co decyduje o rozmiarach spreadu?

Siły rynku decydują o rozmiarach spreadu.Jeżeli rynek jest bardzo spokojny, aktywni traders mogą osiągać zysk nawet, gdy spread jest wąski, ponieważ jest mało prawdopodobne, by w czasie pomiędzy kupnem a sprzedażą cena złota wymknęła się poza ich pole zysku.I na odwrót, jeżeli rynek jest bardzo dynamiczny, ryzyko posiadania złota na jakiś czas między momentem, kiedy się je kupi od jednego użytkownika, a potem sprzeda innemu, wzrasta.Wówczas aktywny trader musi poszerzyć swoje spready.

Wróć do góry

Czy jestem uzależniony od cen oferowanych przez BullionVault?

Nie.Na platformie wymiany BullionVault pojawiają się ceny oferowane przez wszystkich użytkowników.Pod nieobecność czy obniżoną aktywność samego BullionVault inni użytkownicy będą chętnie rywalizować także oferując Ci ceny.Czynią to (i Ty możesz robić dokładnie to samo), niezależnie od tego, czy samo BullionVault ma akurat w tym momencie ochotę i środki handlować.

Wróć do góry

A jeżeli nikt nie będzie oferował uczciwej ceny, gdy będę próbować sprzedać?

To się rzeczywiście może zdarzyć.Nie jest to zbyt prawdopodobne, ponieważ aktywni traders w takiej sytuacji najczęściej wypełniają próżnię, licytując w celu wykupienia złota, które można potem szybko z zyskiem odsprzedać kolejnym klientom.

Może to jednak być zmartwienie, dlatego BullionVault umożliwia także pewne dodatkowe wyjście, pozwalające zapewnić, by nie stało się to strukturalną słabością BullionVault.W bardzo ściśle określonych i kontrolowanych warunkach właściciel złota może podjąć decyzję o fizycznym podjęciu złota z naszych skarbców.Umożliwia to właścicielowi sprzedaż złota gdzie indziej - co mogliby zrobić, gdyby ceny w innych miejscach były ustawicznie lepsze niż u nas. Oczywiście sam fakt istnienia takiej możliwości powoduje, że nigdy nie jest konieczne z niej skorzystać.

Podjęcie złota ze skrabca obciążone jest pewnymi dodatkowymi kosztami, które proporcjonalnie mogą być zaporowe, gdyby chodziło o małe ilości kruszcu (które trzeba w takiej sytuacji pokryć małymi sztabkami lub monetami, czyli spoza naszego właściwego "składu", który ma formę dużych sztab).Koszty te przestają jednak być tak znaczące, gdy chodzi o całą sztabę 400 uncji. To z kolei zachęca dużych klientów do skupywania mniejszych ilości, gdyby ceny zeszły u nas tak nisko, że opłacałoby się sprzedać kupione u nas złoto gdzieś poza naszym systemem.I tu ponownie sama możliwość takiego rozwiązania zapobiega zaistnieniu takiej sytuacji, w której nie dałoby się sprzedać złota w BullionVault po dobrej cenie.

Wróć do góry

Czy dużych trasakcji mogę dokonywać bezpośrednio na rynku profesjonalnym?

Tak, duży klient może sobie zażyczyć, by dokonywać transakcji na całych sztabach.Całe sztaby mogą być kupione lub sprzedane bezpośrednio na głównym rynku i dostarczone bezpośrednio do lub ze skarbca.W celu zaaranżowania takiej usługi musisz się z nami skontaktować.

Wróc do góry

W różnych lokalizacjach złoto ma często inną cenę. Dlaczego?

Mogą za tym stać trzy najbardziej prawdopodobne powody.

 • Pierwszy to naturalne wahania w podaży i popycie w poszczególnych lokalizacjach, które mogą się okresowo różnić między sobą. Zdarza się po prostu, że kupujących i sprzedających jest więcej w jednym miejscu niż w innym.Czasem pociąga to za sobą oczywistą okazję, by handlować w innej lokalizacji - rynkowi profesjonaliści nazywają to arbitrażem.
 • Drugi potencjalny powód to koszty fizycznego dostarczenia i przechowywania złota. Z dostarczeniem sztab złota do skarbców wiążą sie pewne wydatki, które są różne w różnych krajach i w różnych skarbcach. Może to oznaczać, że w przypadku, gdy te koszty są wyższe, złoto w danej lokalizacji może być odrobinę droższe.
 • Trzeci możliwy powód to sprawy polityczne.Gdyby uczestnicy rynku wyczuwali, że z jurysdykcją, pod którą podlega dany skarbiec, wiążą się jakies niebezpieczeństwa, lub też - wręcz przeciwnie - szczególne korzyści, również i to może się odbić w cenie.Złoto należące do klienta BullionVault jest przechowywane w określonym skarbcu.Musi być, bo gdyby np. - powiedzmy - w Stanach Zjednoczonych złoto podległo nagle opodatkowaniu czy innym restrykcjom, dotknięci nim zostaną tylko ci, którzy wybrali lokalizację nowojorską, a nie wszyscy użytkownicy.Posiadacze złota przechowywanego w innych krajach nie byliby dotknięci.

Wróć do góry

W jaki sposób dostanę pieniądze, gdy sprzedam złoto?

Gdy tylko Twoje zlecenie sprzedaży zostanie uzgodnione z odpowiadającym mu zleceniem kupna, na Twoim koncie w BullionVault natychmiast pojawiają się środki, które w tym samym momencie zostały odjęte z salda na koncie klienta, który złoto kupił.Przed samą transakcją pieniądze kupującego znajdowały się na posegregowanym koncie bankowym. W momencie sprzedaży prawo do tych pieniędzy jest przetransferowane do Ciebie, tak jak prawo do złota zostało przeniesione na niego.W samym banku pieniądze nie wykonują żadnego ruchu.

Sprzedaże po Londyńskiej Cenie Dnia przebiegają nieco inaczej. Środki walutowe uzyskane z takiej sprzedaży uzyskujesz dwa dni robocze po realizacji takiej sprzedaży. Pozwala nam to na zwrot ewentualnego, generowanego przez takie sprzedaże, nadmiaru wolnego kruszcu, na rynek profesjonalny (jeżeli zachodzi taka potrzeba).

Podobnie jak w przypadku każdej innej transakcji w BullionVault, kruszec przeznaczony na sprzedaż będzie figurował na Twoich saldach jako zarezerwowany, ale nie zostanie odjety do momentu domknięcia rozlcizenia tej transakcji.

Swoje pieniądze możesz nawet natychmiast reinwestować. Jeżeli chodziło Ci o reinwestowanie ich w niedalekiej przyszłości, najprawopodobniej zostawisz je po prostu na pewien czas na swoim koncie.Możesz w ten sposób kupować sprzedawać i odkupować wiele razy, bez konieczności robienia przelewów do Twojego banku i ponoszenia ich kosztów.

Kiedy zlecisz wypłatę środków z konta BullionVault, wypłata zostanie zrealizowana za pomocą przelewu bankowego - na przykład przelewu SWIFT.

Wszystkie przelewy wychodzące z kont w BullionVault są szczegółowo sprawdzane i autoryzowane przez pracowników BullionVault i wysyłane w europejskich godzinach bankowych.Godziny, w których pracują banki w Europie nachodzą się z tymi, w których pracują banki w USA (są to godziny popołudniowe w Europie i poranne w Ameryce).

Wróć do góry

Czy na posegregowanych kontach klienckich gromadzone są także odsetki od spoczywających tam depozytów?

Nie. Rachunek bankowy zbiorczy na który użytkownicy BullionVault przesyłają pieniądze (oznaczony jako "KLIENT") nie jest rachunkiem, na którym użytkownicy BullionVault powinni przechowywać znaczne sumy pieniężne przez dłuższy czas.

Wróć do góry

Czy mogę kupić teraz, a zapłacić później?

Nie. Kategorycznie. Nigdy.Skuteczność mechanizmów BullionVault bierze się w dużej części z wyeliminowania ryzyka niewypłacalności przez klienta, który dokonał transakcji, a potem nie był w stanie za nią zapłacić.

Są co prawda w Internecie inne miejsca, w których możesz kupić złoto i zapłacic później, ale może się z tym wiązać wiele innych problemów. Jeżeli jest kredyt dla Ciebie, to dla kogoś innego również, i może to być akurat ktoś, kto nie będzie miał z czego w przyszłości zapłacić Tobie.

Wróć do góry

Jak ludzie wybierają, w którym skarbcu trzymać złoto?

Jest to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć przyszły inwestor.Polecamy dyskusję na ten temat dostępną tutaj.

Prosimy pamiętać, że strona, do której powyżej linkujemy - Galmarley - jest publikowana przez właścicieli BullionVault.

Wróć do góry

Czy mogę wpłacić gotówkę?

Nie. Kategorycznie. Nidgy.BullionVault wymaga, by wszystkie pieniądze przychodziły ze zidentyfikowanego konta bankowego, zawsze tego samego, i tam też je w przyszłości odeśle, gdy zechcesz kiedyś wypłacić swoje środki.

BullionVault podejmuje wysiłki, by unikać wszelkich podejrzeń o to, że nasz system mógłby być bezpiecznym miejscem dla osób zainteresowanych praniem brudnych pieniędzy.

Wróć do góry

Czy mogę złożyć na koncie złoto, które już posiadam skądinąd?

Nie.Nigdy.Zarówno prawo, jak i nasze własne zasady etyczne, zmuszają nas do tego, by zniechęcać tych, którzy by chcieli prać brudne pieniądze, i dlatego wymagamy, by każdy depozyt przychodził ze zidentyfikowanego źródła w systemie bankowym.Każde konto w BullionVault akceptuje pieniądze przychodzące wyłącznie ze stale tego samego konta bankowego. Pieniądze wypłacone w przyszłosci również zostaną odesłane na to samo konto.

Co więcej, BullionVault przestrzega szczególnych zasad dotyczących pochodzenia naszych sztab.Żeby sztaby były akceptowalne, muszą pochodzić z autoryzowanych farinerii i być dostarczone przez uznawanych dostawców, ze wszystkimi gwarancjami jakości kruszcu, które to za sobą pociąga dla otrzymującego. Tylko sztaby dostarczone w taki sposób spełniają wymagania, którym sami musimy sprostać, bo wszyscy kolejni właściciele wszystkich sztab w BullionVault mają prawo oczekiwać objęcia ich złota takimi właśnie bezwarunkowymi gwarancjami jakości.

Wróć do góry

Czy moje złoto może posłużyć np. jako zabezpieczenie kredytu?

Nie istnieją szczególne obiekcje przeciwko użyciu złota w BullionVault jako zabezpieczenia długów gdzieś poza BullionVault, ale warunki będą musiały być ustalone między Tobą i tym, kto czegokolwiek Ci na tej podstawie pożycza.BullionVault jako takie nie wchodzi w ogóle w tego rodzaju układy.

Wróć do góry

Jakie jest minimum inwestycji/transakcji?

1 gram (0,001 kg) złota lub srebra dla transakcji za pośrednictwem Platformy Wymiany BullionVault. Rzuć okiem na naszą stronę główną, by zobaczyć najaktualniejsze ceny. Jeżeli kupujesz po oficjalnej Londyńskiej Cenie Dnia (po popołudniowym kursie), minimum wynosi 100$ lub równowartość w innej walucie.

Powinieneś jednak, planując inwestycję, wziąć także pod uwagę minimalną opłatę za przechowywanie.

Wróć do góry

Jakie jest maksimum inwestycji/transakcji?

Nie ma maksimum, jakkolwiek - w przypadku zamówień przekraczających 500 tys. $ - dobrym pomysłem jest do nas zadzwonić, żebyśmy zapewnili wystarczającą płynność rynku.

Wróć do góry

Mam klienta, który chce kupić kilka ton złota. Co powinienem wiedzieć w takiej sytuacji?

W Internecie i nie tylko roi się od oszustów "zajmujących się" złotem. Rzadko kontaktują się z nami bezpośrednio. Zamiast tego wolą znaleźć pośrednika, który by spróbował zaaranżować interes w jego imieniu. Każdego tygodnia dzwoni do nas ktoś w ten sposób przez nich wkręcony. Osoba, która się z nami kontaktuje, to zwykle ktoś inteligentny, nierzadko z doświadczeniem w interesach, nawet trudnych, ale nie obyty z rynkiem złota i specyfiką jego funkcjonowania. Prawdopodobnie jesteś przekonany o uczciwości swojego klienta i mamy nadzieję, że masz rację, ale - dla Twojego własnego bezpieczeństwa - prosimy Cię o zapoznanie się z poniższym, zanim się z nami w tej sprawie skontaktujesz:

 • 5 ton złota to ogromna transakcja, nawet na rynku profesjonalnym. Zlecenia tego rzędu czy większe niemal zawsze pochodzą od oszustów. Zapewne jesteś uczciwym człowiekiem, ale Twój klient raczej nie. Jeżeli jesteś pewien, że jest uczciwy, to w takim razie on jest przez kogoś oszukiwany.
 • 5 ton złota, gdy słowa te sa pisane, warte jest około 150 milionów dolarów. Ktokolwiek ma tyle pieniędzy, może zadzwonić lub przyjść do któregokolwiek z wielkich banków i będzie tam po królewsku przyjęty. Nie potrzebuje zawracać Tobie głowy.
 • W roku 2005 Stany Zjednoczone posiadały 8 133 tony złota, Niemcy 3 412 ton. [Źródło] Jeśli Twój klient szuka takich ilości, to albo jest to rząd Rosji, albo Chin, albo oszust. Rząd Rosji czy Chin nie potrzebowałby Twojego pośrednictwa.
 • Są pewne znaki, które pozwalają rozpoznać taki przekręt i jednym z nich jest rabat lub upust. Zwykle proszą oni o upust w okolicach 6% i obiecują, że tym, co w ten sposób zyskają, podzielą się z Tobą. Brzmi to jak świetny interes - tak długo, jak długo nie wiesz, że po prostu nie ma czegoś takiego jak rabat czy upust na profesjonalnym rynku złota. Światowy rynek złota inwestycyjnego charakteryzuje się przepastną głębokością i ogromną płynnością. Nikt nie sprzedaje z upustem, bo może w każdej chwili uzyskać 100% ceny na każdą ilość, po cóż więc mieliby oferować czy godzić się na rabat? Jedyni ludzie, którzy zaoferują Ci upust, to oszuści udający, że mają złoto na sprzedaż.
 • Większość tego rodzaju oszustów działa w taki sposób, że skłania ofiarę do zainwestowania ogromnych ilości czasu i energii w samo przygotowanie interesu. Wówczas, kiedy wydaje się, że sprawa zbliża się już do finału, ofiara jest proszona o powiedzmy kilkaset dolarów na pokrycie jakichś fikcyjnych kosztów prawnych czy bankowych. Ofiara płaci, ponieważ to śmiesznie mało w porównaniu z zyskiem, jakiego się spodziewa i czasem, jaki już poświęciła całej tej sprawie. Oszuści internetowi tego rodzaju bardzo często pochodzą z bardzo biednych krajów. Zdarza się, że ktoś taki poświęca na tego rodzaju przekręt cały rok; nawet kiedy wystruga w ten sposób jedną osobę na kilkaset dolarów, może to w jego kraju być mnóstwo pieniędzy. Wówczas osoby te bardzo łatwo zapadają się bez śladu pod ziemię.

Oczywiście, jesteśmy w stanie zaaranżować transakcję kupna nawet ogromnych ilości złota, jeśli zlecenie jest poważne i uczciwe, zawsze zgodnie ze standardowymi warunkami naszego regulaminu oraz pod warunkiem, że:

 • Kupujący dokona weryfikacji swojej tożsamości przed dokonaniem zakupu.
 • Transakcja będzie zaaranżowana po Londyńskiej Cenie Dnia, czyli po ustalonej rano lub po południu cenie na rynku londyńskim, z dwudniowym czasem rozliczenia.
 • Jak w przypadku każdego naszego klienta, zakup będzie możliwy dopiero, gdy nasi bankierzy potwierdzą, że pieniądze już dotarły. Nie kredytujemy nikogo, niezależnie od tego, jaka instytucja by tego nie gwarantowała.

Jeżeli Twój klient zgadza się na te warunki, skontaktuj się z nami.

Wróć do góry