Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Kupowanie złota, srebra, platyny i palladu - w szczegółach

BullionVault oferuje kilka różnych sposobów kupowania (i sprzedawania) metalu.

 • Możesz kupić i sprzedać złoto, srebro, platynę i pallad za pośrednictwem naszej Platformy Wymiany Na Żywo. To jest najpopularnieszy sposób wykonywania transakcji za pośrednictwem BullionVault. Pozwala on na składanie zleceń na zasadzie otwartej konkurencji z innymi użytkownikami, składając zlecenie na złoto znajdujące się już w wybranym przez Ciebie skarbcu po przez Ciebie określonej cenie. Reszta tej strony opisuje, jak można i należy to robić.
 • Możesz także złożyć zlecenie na transakcję po oficjalnej Londyńskiej Cenie Dnia, czyli po kursie londyńskim, globalnym punkcie odniesienia stosowanym na profesjonalnych hurtowych rynkach metalu. Jest to prosty sposób dla wszystkich tych, którzy poszukują pewności uzyskania ceny powszechnie uznawanej za oficjalną. Zlecenia po Londyńskiej Cenie Dnia nie są możliwe do złożenia w Jenach Japońskich
 • Trzecia możliwość to opcja dla osób regularnie oszczędzających, którzy mogą co miesiąc odkładać jakąś sumę w formie złota, gromadząc w ten sposób oszczędności w postaci szlachetnego metalu, pragnąc uniknąć aktwynego operowania zleceniami: Automatyczny Plan Inwestowania Złota.

A oto cztery sposoby kupowania metalu za pośrednictwem Platformy Wymiany BullionVault.

 1. Inwestowanie wysokości Twojego salda walutowego w metale
 2. Chwytanie okazji z Platformy Wymiany
 3. Chwytanie okazji ze strony Spread
 4. Za pośrednictwem strony Głębokość Rynku

Lub próbować dobić targu po lepszej cenie, cierpliwie oferując własne ceny innym użytkownikom

Inwestowanie wysokości Twojego salda walutowego w złoto

Jest to bardzo prosty sposób przeznaczenia całego dostępnego salda walutowego na zakup metalu.

Jak użyć całego dostępnego salda na zakup złota lub srebra

Krok 1 Upewnij się, że jestes zalogowany.Kliknij TWOJE KONTO i wybierz opcję SALDO w sub-menu.
Krok 2

W jego zielonej części zobaczysz dostępną wysokość swojego salda walutowego.Kliknij 'Kupuj w...', rozwiń listę i wybierz skarbiec, w którym chcesz posiadać metal.

Panel zleceń wypełni się sam szczegółami zlecenia, za podstawę obliczenia biorąc całość dostępnej na tym koncie w wybranej walucie gotówki.

Jeżeli tylko na rynku znajdują się w tym czasie inni użytkownicy, którzy proponują własne ceny, system wyszuka dla Ciebie cenę i określi przybliżoną wartość zamówienia na podstawie najrozsądniejszej z nich.Gdyby te dane nie pojawiły się jednak w panelu, będzie to oznaczało, że na danym rynku nie ma w tym momencie żadnych użytkowników oferujących swoje ceny. W takiej sytuacji musisz wskazać własną cenę, możesz więc od razu przeskoczyć do punktu Krok 5.

Brak gotówki na koncie?Nie możesz jeszcze nic kupić.Dowiedz się, w jaki sposób zasilić swoje konto. Możliwe też, że w Twojej historii plącze się gdzieś jakieś otwarte zlecenie. Żeby je anulować i uwolnić blokowane w ten sposób środki, przejdź do HISTORII, a tam do ZLECEŃ, wybierz otwarte zlecenie i kliknij ANULUJw panelu zleceń po prawej.

Krok 3 Doprecyzuj lub zmień cenę i ilość złota, jeśli trzeba.
Krok 4 Gdy jesteś zadowolony ze szczegółów swojego zlecenia, przyciśnij KUPUJ i ZATWIERDŹ - jak zawsze, składając zlecenie. Następnie spójrz niżej, żeby zobaczyć, co dzieje się potem.

Jak kupować za pośrednictwem Platformy Wymiany

Platforma wymiany pozwala Ci śledzić zmiany na bieżąco i chwytać dostępne oferty - od razu, gdy się tylko pojawią.Żeby handlować w ten sposób, potrzebujesz dwóch rzeczy: umieć szybko reagować i mieć na koncie dostępne środki.Potrzebne Ci będa wolne środki walutowe, gdy chcesz kupić i złoto w tym konkretnym skarbcu, gdy chcesz sprzedać.W przeciwnym razie Twoją cierpliwośc będzie nagradzać jedynie powracająca za każdym razem wiadomość o niewystarczających środkach...

Procedura

Krok 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij KUPUJ, by dostać się na Platformę Wymiany.
Krok 2. Możesz przefiltrowac tablicę ofert, ograniczając ją np. tylko do ofert dolarowych, jeśli transakcji chcesz dokonywać w tej walucie. Jak to się robi? Użyj przycisku Edytuj wybór rynków i zaznacz, które skarbce, który metal i które waluty Cię interesują, a następnie kliknij Aktualizuj. Będziesz mógł się skupić tylko na tym, co Cię interesuje.
Krok 3. Możesz także monitorować aktualizowany na żywo wykres cen złota (lub srebra) na rynkach spot.Na wykresie BullionVault spotykają się, aktualizowane na bieżąco, ceny z rynków profesjonalnych całego świata. Dzięki temu możesz "wyczuć", kiedy zanosi się na to, że ceny wkrótce odbiją do góry, może on być dla Ciebie swego rodzaju wskaźnikiem sygnalizujących właściwy moment, by kupić lub sprzedać złoto.
Krok 4. A teraz - przyglądaj się uważnie.Tablica na podstronie Platforma Wymiany będzie się aktualizować co kilka sekund lub gdy przyciśniesz guzik  Odśwież.
Krok 5. Dostrzegłeś okazję?Do dzieła!Kliknij złoty (lub srebrny, zielony, niebieski bądź fioletowy) przycisk, a system załaduje pochodzące z tej oferty dane bezpośrednio do formularza w panelu zleceń.Wówczas przyciśnij KUPUJ (lub SPRZEDAJ), sprawdź szczegóły i ZATWIERDŹ . A następnie spójrz niżej, żeby się dowiedzieć co się dzieje potem.

Chwytanie okazji ze strony Spread

A oto jeszcze jeden sposób, w jaki rasowy drapieżny gracz rynkowy może się zabrać do roboty.Może się tak zdarzyć, że - dla przykładu - cena w dolarach idzie w górę w Zurychu a w dół w Londynie. Może za tym stać jakiś fundamentalny wskaźnik, ale i tym razem może to być jedynie wypadkowa tego, że ktoś w Zurychu licytuje, a akurat nie ma tam nikogo, kto by w tym momencie sprzedawał, podczas gdy w Londynie akurat ktoś oferuje kruszec po niższej cenie przy braku kupujących w tym momencie.Jest to okazja dla tych, którzy mają odwagę i środki, by natychmiast sprzedać w Szawjcarii i kupić w Londynie. Bądź jednak ostrożny! Wkraczasz tym samym w obszar własnego ryzyka transakcyjnego.Może się zdarzyć, że ktoś Cię ubiegnie i wykonasz jedynie połowę tej operacji.

Strona Spread pomaga dostrzec ten rodzaj okazji i daje Ci możliwość szybkiego reagowania.

Jak kupować za pośrednictwem strony Spread?

Krok 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij KUPUJ, by dostać się na Platformę Wymiany, a następnie, z rozwijającego się w dół menu wybierz Spread.
Krok 2. Upewnij się, że ustawiłeś swoją preferowaną walutę.
Krok 3. Teraz przyglądaj się.Strona Spread będzie się odświeżać co kilka sekund lub za każdym razem, gdy naciśniesz przycisk Odśwież .Zauważysz z całą pewnością, że w różnych miejscach ceny bywają różne.Jest to całkiem normalne na profesjonalnym rynku złota, ponieważ koszty dostarczenia różnią się w różnych lokalizacjach. W tym momencie starasz się jednak wyszukać zmian wyjątkowo niewspółmiernych.Np. spread jest zbyt wąski lub dana lokalizacja wydaje się zbyt tania.To właśnie szansa dla Ciebie.
Krok 4. Kliknij rzucający się w oczy element.Jeżeli cena w dolarach w Londynie wydaje się wyjątkowo niska, możesz wypełnić formularz w panelu zleceń jej szczegółami, klikając po prostu cegiełkę, która Twoim zdaniem odstaje od normy. Wówczas przyciśnij KUPUJ (lub SPRZEDAJ ), sprawdź wszystko i ZATWIERDŹ . Potem spójrz niżej, żeby sprawdzić, co się dzieje potem.

Za pośrednictwem strony Głębokość Rynku

Niektórzy użytkownicy posługują się stroną Głębokość Rynku jako indykatorem wskazującym nadchodzące ruchy cen.

Żeby się tam dostać, przyciśnij KUPUJ, a następnie wybierz Głębokość rynku.

Większa głebokość rynku oznacza, że możesz tam kupić lub sprzedać więcej złota. Im dłuższe są żółte linie, tym więcej złota oczekuje tam, by ktoś je kupił.(Dla srebra sa to linie ciemnoszare, dla platyny niebieskie, a dla palladu fioletowe). Im dłuższe są zielone linie, tym więcej jest na danym rynku pieniędzy w poszukiwaniu złota lub srebra.

Najbardziej konkurencyjne są ceny dostępne dla ograniczonej ilości złota (lub srebra, platyny lub palladu), te najbliżej białej przerwy pośrodku ekranu.Im warunki korzystniejsze dla Twoich potencjalnych kontrahentów, tym większa ilość złota/srebra dostępnego po danych cenach (zwiększa się głębokość).Innymi słowy: jeśli zgodzisz się zapłacić trochę więcej, dostaniesz więcej złota, a jeśli zgodzisz się na trochę mniej, więcej go sprzedasz.

Zwracaj szczególną uwagę na kumulatwyną i logarytmiczna skalę tego grafiku.

 • Że wykres jest kumulatywny, znaczy tyle, iż głębokość zawiera w sobie także wszystkie lepsze (bardziej atrakcyjne pod względem ceny) oferty.
 • Że skala jest logarytmiczna, znaczy tyle, iż każdy wzrost wartości parametru na skali horyzontalnej mnoży głębokość rynku przez 10.Dzięki temu ekran może pokazywać oferty o rozpiętości wielkości od kilku gramów do 100 kilogramów.

Ten podgląd może być przydatnym źródłem wskazówek, jakie będą prawdopodobne zmiany cen.Aktualna cena mówi Ci, za ile możesz sprzedać lub kupić teraz, ale kiedy wykres na tej stronie jest zdominowany przez kolor złota, oznacza to, że oferowane jest właśnie mnóstwo złota a niewiele pieniędzy.Rynek jest więc zalany złotem po obecnej cenie. Istnieje prawdopodobieństwo, że oferowana przez kupujących gotówka (to, co zielone) skończy się szybciej niż złoto (to, co żółte), co może wskazywać na możliwość nadchodzącego spadku cen.I odwrotnie: jeśli na grafiku przeważa kolor zielony (wskazując, że rynek zalany jest gotówką), może z tego wynikać, że ceny pójdą w górę.Decyzja należy jednak do Ciebie.

Procedura

Krok 1. Upewnij się, że jestes zalogowany.Przyciśnij KUPUJ a następnie wybierz Głębokość rynku.
Krok 2. Musisz wybrać jedną walutę i jedną lokalizację.Wybierasz je, wskazując odpowiednie pozycje na listach rozwijających się w okienkach w lewej górnej części ekranu.Musisz też określić interwał cenowy i ilość rzędów - zdefiniują one czułość grafiku.Dla dolarów dobrym interwałem jest zwykle 20, a odpowiednią liczbą rzędów - 16.
Krok 3. Możesz także śledzić wykres wskazujący na żywo ceny z rynków spot.Ceny oferowane na rynkach na całym świecie zbiegają się na żywo na jednym wykresie dostępnym na stronie BullionVault. Może Ci on pomóc "wyczuć", kiedy ceny mogą zacząć się wznosić. Tym samym może być dobrym źródłem sygnałów pomagających podjąć decyzję o momencie zakupu.
Krok 4. A teraz się przyglądaj.Strona Platforma Wymiany będzie się odświeżać co kilka sekund lub za każdym razem, gdy naciśniesz guzik  POKAŻ.
Krok 5. Dostrzegłeś dobrą okazję?Do dzieła!Kliknij złotą cegiełkę (albo zieloną), a system załaduje pochodzące z niej dane do panelu zleceń po prawej.Wówczas przyciśnij KUPUJ (lub SPRZEDAJ), sprawdź i ZATWIERDŹ. A następnie spójrz niżej, żeby się dowiedzieć, co się dzieje potem.

Co się dzieje potem?

 • Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, w panelu zleceń powinieneś teraz zobaczyć odpowiedź mówiącą albo, że "Zlecenie zostało zrealizowane", albo, że "Zlecenie jest otwarte".Możliwe, choć mniej prawdopodobne, są też inne wiadomości.
 • Zlecenie częściowo zrealizowane będzie figurować jako otwarte i panel będzie Cię na bieżąco informował, w ilu procentach zostało ono już wyegzekwowane.
 • Z każdą wyegzekwowaną porcją zlecenia wyślemy do Ciebie email z informacją o szczegółach.Może ich być sporo, zwłaszcza, gdy zlecenie było duże (w takim wypadku bywa często komponowane z wielu mniejszych, częściowych transakcji).Są one wysyłane w Twoim interesie, nawet jeśli ich duża ilość bywa czasem męcząca.Na sam koniec, gdy zlecenie jest już całkowicie zrealizowane lub anulowane, wysyłamy jeden kontrakt dotyczący całości - również pocztą elektroniczną (e-mailem).Każdemu zleceniu odpowiada jeden kontrakt na całą jego wysokość.
 • Gdy Twoje zlecenie trafia na tablicę na Platformie Wymiany, będzie się na niej na niej pojawiać każda niewyegzekwowana jeszcze jego część - wśród zielonych cegiełek na tablicy. Pamiętaj, że jako kupujący kierujesz swoją ofertę do sprzedających.
 • Nie zapominaj także, że na Paltformie Wymiany działają także nasze boty.Jest bardziej niż możliwe, że w tym samym czasie, przy innych komputerach, licytują także inni użytkownicy - kiedy widzą, że chcesz ich przebić, mogą zacząć rywalizować.Nie zdziw się więc, gdy Twoja oferta nie pozostanie najlepsza zbyt długo.
 • Możesz monitorować postępy Twojego zlecenia ze strony HISTORIA, a tam na podstronie ZLECENIACH.Czasem najlepiej jest monitorować to na samej tablicy Platformy Wymiany, bo możesz czuwać, czy ktoś nie licytuje przeciwko Tobie.
 • Jeśli chcesz w takim wypadku przepchnąć swoją ofertę, musisz usunąć poprzednią, anulując ją w HISTORII (a tam w ZLECENIACH), a następnie zastąpić tę ofertę, proponując lepszą cenę.