Platyna: przewodnik

Platyna: inwestycja

Najlepszy sposób na zakup platyny

Inwestorzy kupują platynę ze względu na jej fizyczną rzadkość i wyjątkową wartość w sektorze technologii.

Sposób i miejsce zakupu platyny zadecyduje o kosztach i potencjalnych zyskach. Wybór najprostszego i najbardziej opłacalnego sposobu zakupu może przynieść oszczędności rzędu 30% lub więcej pierwotnych nakładów w momencie sprzedaży w porównaniu z małymi sztabkami platyny, lub monetami.

Kupno platyny to rzadka decyzja

 

Kupno platyny jest stosunkowo modnym trendem  inwestycyjnym, zwłaszcza w porównaniu z liczącą 5 tys. lat historią złotej i srebrnej biżuterii, sztabek i monet. Pozostaje ona również mniej popularną inwestycją, podejmowaną przez znacznie mniejszą liczbę inwestorów. Popyt inwestycyjny na fizyczną platynę odpowiada zaledwie jednej dziesiątej wartości inwestycji w srebro każdego roku. Odpowiada to mniej niż 1% zapotrzebowania inwestorów na złoto.

 

Tak niskie zaangażowanie w platynę wynika z nowości tego metalu oraz - do niedawna - braku opłacalnych sposobów kupna i sprzedaży przez inwestorów.

Kupowanie platynowych monet lub małych sztabek wiąże się z tymi samymi problemami, co kupowanie produktów detalicznych w złocie. Produkcja i transport oznaczają, że koszt jednego grama jest znacznie wyższy niż bazowa cena spot. Trzymając je w domu, ryzykujesz utratę ważności ubezpieczenia, chyba że zadeklarujesz posiadanie metali szlachetnych i będziesz co roku płacić wyższe składki.

Ponownie tracisz pieniądze przy sprzedaży, ponieważ sprzedawcy detaliczni - jeśli chcą osiągnąć zysk - muszą zapłacić Ci mniej, niż żądają. Znacznie trudniej jest także znaleźć najlepszą ofertę, gdy chce się sprzedać swoją platynę, ponieważ obecnie znacznie mniej sklepów sprzedaje produkty z platyny, a jeszcze mniej jest takich, które są gotowe zaoferować konkurencyjną cenę odkupu.

 

Istnieje tańszy sposób na zakup platyny. Umożliwia Ci on przechowywanie jej w bezpiecznym miejscu przy bardzo niskich kosztach, a następnie sprzedanie jej, kiedy tylko zechcesz, za pełną wartość. BullionVault zaczęło zmieniać sposób, w jaki prywatni inwestorzy kupują i sprzedają metale ponad dziesięć lat temu, dając im bezpośredni dostęp do profesjonalnego rynku hurtowego i obniżając ich koszty transakcyjne o cztery piąte. Srebro zostało dodane do wyboru lokalizacji skarbców na całym świecie w 2010 roku. Obecnie użytkownicy BullionVault posiadają w swoich skarbcach metale szlachetne o łącznej wartości blisko 4 miliardów dolarów.

Możesz kupić platynę za pomocą wielokrotnie nagradzanej technologii BullionVault i przechowywać ją w stanie gotowym do sprzedaży - z powrotem na globalny rynek hurtowy - w specjalistycznych skarbcach w Londynie, sercu światowego profesjonalnego handlu kruszcem.

 

Co dziś napędza zakup platyny?

 

Platyna została zidentyfikowana jako odrębny pierwiastek dopiero w połowie XVIII wieku. Naukowcy pośpiesznie szukali sposobów wykorzystania tego "nietopliwego" i "nieusuwalnego" metalu, przekonani, że jego niezwykłe właściwości fizyczne czynią go wyjątkowo cennym. Mieli rację.

Ponieważ platyna jest cięższa, twardsza i znacznie rzadsza od złota, idealnie nadaje się do produkcji biżuterii. Obecnie popyt na platynę stanowi około jednej trzeciej popytu, na który największy wpływ ma chiński rynek jubilerski;

 

Wysoka temperatura topnienia platyny (1768°C w porównaniu do 1064°C dla złota) sprawia, że jest ona idealna do przenoszenia i formowania stopionego szkła oraz do ciągnienia włókien szklanych (2% popytu);

Jako najmniej reaktywny metal na Ziemi, platyna jest bezpiecznie stosowana w rozrusznikach serca i innych implantach medycznych, a także sprawia, że instrumenty medyczne są widoczne dla chirurga podczas operacji przez "dziurkę od klucza" (3% popytu). Leki przeciwnowotworowe na bazie platyny blokują również replikację DNA w szybko rozmnażających się komórkach;

 

Ponieważ platyna nie ulega korozji, jest niezbędnym metalem w wielu technologiach elektrycznych (2%) i elektronicznych (2%), w tym w termoparach do pomiaru ciepła, wysokowydajnych świecach zapłonowych, ekranach LCD oraz do pokrywania twardych dysków pamięci w serwerach komputerowych;

Inne zastosowania przemysłowe (4%) obejmują ogniwa paliwowe, wynalezione w połowie XIX w. i wykorzystywane 100 lat później do zasilania elektrycznego satelitów i statków kosmicznych. Prawie wszyscy czołowi producenci samochodów opracowali już własne pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi, które są w 100% elektryczne, a jednocześnie ładują się w ciągu kilku minut, a nie godzin potrzebnych na ładowanie akumulatorów. To prawdziwie "czyste źródło energii", emitujące wodę jako odpad, wydaje się być poważnym pretendentem do zastąpienia silnika spalinowego w XXI wieku.

 

Popyt inwestycyjny na zakup platyny

 

Ponieważ na rynku dominują zastosowania przemysłowe, chemiczne i technologiczne, zaledwie 7% rocznego popytu pochodzi od inwestorów chcących kupić platynę w ciągu ostatnich 10 lat, czyli znacznie poniżej średniej dla złota (40%) lub srebra (21%).

 

Nie powstrzymało to jednak cen platyny od reakcji na gwałtowny napływ środków finansowych o charakterze spekulacyjnym. W latach 1977-1980, kiedy cena platyny wynosiła średnio 677 USD za uncję, zakupy inwestycyjne spowodowały jej wzrost o 330%. Było to więcej niż w przypadku złota (wzrost o 315% w ciągu 3 lat), ale mniej niż w przypadku srebra (wzrost o 350% w ciągu roku), które osiągnęło szczyt kryzysu inflacyjnego w latach 70.

Ceny platyny ponownie wzrosły w okresie, który wielu analityków i publicystów nazwało "supercyklem towarowym" na początku XXI wieku. Metal wzrósł pięciokrotnie od najniższych poziomów z lat 90. do szczytowego poziomu ponad 2000 USD za uncję wiosną 2008 roku. Następnie cena spadła, ponieważ światowy kryzys finansowy uderzył w popyt i ceny wszystkich surowców naturalnych.

W ciągu kolejnych 5 lat ceny platyny wynosiły średnio 73% wartości szczytowej, czyli były niemal tak stabilne jak złoto po osiągnięciu szczytu w 2011 r. i znacznie bardziej stabilne niż srebro, którego średnia wartość spadła o połowę w ciągu pół dekady do 2016 r.

W porównaniu z cenami złota, platyna zaledwie czterokrotnie w ciągu ostatnich 40 lat była przeceniana w stosunku do tego mniej użytecznego przemysłowo metalu. Obecny okres, najdłuższy w historii, jest coraz trudniejszy do pogodzenia z pięcioma kolejnymi latami, w których popyt przewyższał podaż. Inwestorzy, którzy do tej pory nie rozważali zakupu platyny, mogą uznać ten moment za korzystny do wejścia na rynek.

Dlaczego podaż w górnictwie pozostaje ograniczona?

 

Łącznie w latach 1960-1990 popyt na platynę wzrósł pięciokrotnie, do czego przyczyniło się rosnące zużycie w przemyśle, a następnie w przemyśle samochodowym. W celu zaspokojenia tego popytu wzrosła produkcja górnicza, do czego przyczyniły się bardziej wydajne techniki wydobywcze oraz ceny, które w ujęciu średniorocznym wzrosły o ponad 500% w dolarach amerykańskich.

Wydobycie w kopalniach nadal rosło, gdy na przełomie wieków wzrost popytu ustabilizował się, ale w ciągu ostatniej dekady miało problemy. Najwyższy poziom osiągnęło w 2006 r., a w 2014 r. roczne wydobycie było o 25% niższe, kiedy cięcia kosztów przez producentów platyny zbiegły się w czasie ze strajkiem pracowników kopalni w RPA, co zablokowało trzy czwarte nowych światowych dostaw.

Podobnie jak złoto, platyna stanowi zaledwie 5 części na miliard w skorupie ziemskiej, ale ma tendencję do większej koncentracji. To sprawia, że trudniej jest znaleźć złoża. Według obecnych szacunków, geologiczne zasoby platyny stanowią zaledwie 1/8 światowych zasobów nieeksploatowanego złota. Około 80% tego metalu znajduje się w kompleksie Bushveld w Republice Południowej Afryki, która jest obecnie jednym z najdroższych krajów pod względem wydobycia złota. Co 4 sekundy świat produkuje więcej stali surowej niż wydobywa platyny rocznie.

Jak można dziś kupić platynę?

 

Biżuteria pozostaje najpopularniejszym sposobem kupowania platyny w dzisiejszych czasach. Jednak, podobnie jak w przypadku złotych lub srebrnych bransoletek, naszyjników i pierścionków, nie jest to efektywny sposób inwestowania, ponieważ dodatkowe koszty wytworzenia każdego przedmiotu znacznie przewyższają wartość, jaką można odzyskać przy odsprzedaży. W przeciwieństwie do złota, gdzie duża część azjatyckiego popytu na biżuterię wykorzystuje ten metal szlachetny jako sposób przechowywania wartości, bardzo niewiele platynowej biżuterii kupuje się wyłącznie jako inwestycję. Łańcuszek Kihei sprzedawany w Japonii jest prawdopodobnie jedynym platynowym wyrobem jubilerskim, który jest bliski bycia produktem inwestycyjnym.

Jeśli dodać do tego zysk naliczany na każdym etapie łańcucha dostaw, to nawet najzwyklejsza biżuteria platynowa może kosztować w sklepach na Zachodzie dwukrotność wartości metalu, z którego jest wykonana.

Ten sam problem dotyczy małych jednostek platynowego kruszcu. Każdy gram lub uncja, którą kupujesz jako sztabę platyny lub monetę, wiąże się z dużo wyższymi kosztami produkcji niż w przypadku dużych sztab sprzedawanych hurtowo na rynku światowym. Większe koszty produkcji, wysyłki i obsługi również zwiększają cenę zakupu. I znowu, nie odzyskasz wszystkich tych pieniędzy, gdy przyjdzie Ci sprzedać.

Po zsumowaniu i doliczeniu końcowej marży zysku detalisty, ta dodatkowa opłata - poza ceną hurtową - jest znana jako "premia". Oprócz kosztów produkcji, wysyłki, marketingu i sprzedaży detalicznej, premie zależą także od lokalnego popytu i dostępności. Oznacza to, że inwestorzy mają do czynienia z różnymi cenami w różnych krajach.

W USA premia detaliczna za monety platynowe wynosi zazwyczaj 5-9%, w Niemczech 7-15%, a w Wielkiej Brytanii 10-20%. W miarę jak liczba produktów platynowych na rynku będzie się zwiększać, część tej premii może spadać, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kiedykolwiek zbliżyła się do niskich kosztów oferowanych przez BullionVault.

Co więcej, każdy, kto kupuje platynę w Europie, musi również zapłacić podatek VAT, ponieważ - podobnie jak srebro - jest ona klasyfikowana jako metal "przemysłowy", a nie "monetarny", jak złoto. To dodaje kolejne 19% do ceny w Niemczech lub 20% w Wielkiej Brytanii.

Kupowanie sztabek platyny

 

Ponieważ sztabki platyny są mniej dekoracyjne niż monety, zakup tych prostszych przedmiotów jest zazwyczaj tańszy. Im większa sztaba, tym niższa premia w stosunku do ceny "spot" na rynku hurtowym. Premia wynosi jednak 2-4% w przypadku sztabek platyny kupowanych od dealerów detalicznych w USA - nawet w przypadku sztabek wystarczająco dużych, by spełnić wymagania rynku hurtowego.

W Wielkiej Brytanii i Niemczech składki dla nabywców zaczynają się od około 8%. Ponadto należy zapłacić podatek VAT, jeśli chce się wejść w posiadanie fizycznej platyny lub przechowywać ją poza opieką akredytowanego uczestnika rynku hurtowego. Podatek VAT w całej Unii Europejskiej wynosi średnio 22%. Tak więc cena bazowa platyny musi wzrosnąć o 30% lub więcej, zanim osiągnie się próg rentowności.

Pomyślmy teraz o przechowywaniu. W jaki sposób zabezpieczysz zakupione platynowe monety lub sztabki? Na początku przechowywanie ich w domu może wydawać się proste. Należy jednak sprawdzić warunki polisy ubezpieczeniowej na ruchomości domowe. Prawdopodobnie będziesz musiał kupić i zainstalować dobry sejf, spełniający standardy branży ubezpieczeniowej. Prawdopodobnie powinieneś również zgłosić ubezpieczycielowi posiadane przez siebie kruszce. W przeciwnym razie ryzykujesz unieważnienie polisy, jeśli nie wspomnisz w niej konkretnie o tych przedmiotach o wysokiej wartości.

Należy także sprawdzić, czy cena rynkowa platyny nie przekroczy limitu określonego w polisie ubezpieczeniowej dla przedmiotów o wysokiej wartości. Ponownie istnieje ryzyko unieważnienia polisy w przypadku naruszenia jej warunków. Należy więc skontaktować się z ubezpieczycielem i podnieść limit. To z kolei prawdopodobnie spowoduje wzrost kosztów ubezpieczenia.

Monety i małe sztabki to kolejny problem, który nie jest tak istotny, ale wiąże się z większymi kosztami.

Zanim kupisz, jak sprzedasz?

 

Jeżeli cena nie uległa zmianie, inwestorzy w jakiekolwiek aktywa finansowe powinni oczekiwać, że przy sprzedaży otrzymają z powrotem nieco mniej niż wydali. W końcu to właśnie w ten sposób dealerzy i brokerzy mają nadzieję osiągnąć zysk - pobierając więcej za kupno, niż płacą za uncję przy sprzedaży.

Jednak w przypadku monet i sztabek platyny robienie zakupów jest o wiele trudniejsze, gdy chcesz wycofać się z inwestycji, ponieważ znajdziesz mniej sprzedawców gotowych zaoferować Ci cenę odkupu niż w przypadku złota czy srebra.

Winę za to ponosi brak świadomości wśród innych inwestorów. Niższy poziom zainteresowania inwestorów oznacza większe ryzyko dla detalisty odkupującego zapasy. Sztabki platyny mogą być również trudniejsze do sprzedania, ponieważ ludzie wolą kupować produkty fabrycznie nowe. Oznacza to, że przedmioty używane najczęściej wracają do łańcucha dostaw hurtowych, są przetapiane i ponownie odlewane jako część dużej sztaby hurtowej. Złomowanie kosztuje pieniądze, które sprzedawca musi odzyskać od swoich klientów.

Jeśli sprzedawcy oferują odkupienie posiadanych sztabek lub monet, zniżka poniżej ceny spot jest zwykle większa niż w przypadku złota. Typowe rabaty zaczynają się od 1% w Niemczech, 2% w USA i 3% lub więcej w Wielkiej Brytanii. Tak więc w przypadku podróży w obie strony po cenach stałych, amerykańscy inwestorzy w platynę są narażeni na utratę co najmniej 7% swoich pieniędzy w sztabkach lub monetach detalicznych. W Europie ta różnica - znana jako spread bid/ask - kosztuje inwestorów w Niemczech co najmniej 12%, a w Wielkiej Brytanii 14%. Ich strata jest jeszcze większa z powodu podatku VAT - podatku od sprzedaży, który należy zapłacić przy zakupie, ale którego nie można odzyskać przy sprzedaży.

Dlatego właśnie, przy stałej cenie bazowej, fizyczna platyna w obrocie przez dealerów detalicznych w Europie może kosztować jedną trzecią pieniędzy.

Naszym zdaniem takie koszty są zdecydowanie zbyt wysokie, aby mogły stanowić poważną inwestycję. Istnieje jednak inny sposób na zakup fizycznej platyny - sposób, który pozwala uniknąć wysokich premii, uzyskać pełną wartość rynkową przy sprzedaży oraz obniżyć koszty do ułamka kosztów rynku detalicznego.

Lepszy sposób na zakup platyny

 

Profesjonalni handlowcy nie znoszą szerokich spreadów handlowych, podatku VAT od sprzedaży, zmartwień związanych z przechowywaniem, wysokich kosztów ubezpieczenia czy braku ofert odkupu. Rynek hurtowy jest miejscem, w którym powstaje cena "spot" platyny. BullionVault umożliwia Ci dołączenie do niego w prosty i szybki sposób przez Internet. Oszczędność kosztów jest ogromna.

Używając BullionVault do kupowania platyny, będziesz korzystać z niskich kosztów i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jakimi cieszą się górnicy, rafinerie, banki, brokerzy, użytkownicy przemysłowi, jubilerzy, producenci samochodów i firmy technologiczne. Podobnie jak oni, będziesz kupować i sprzedawać platynę przechowywaną w dużych sztabach, spełniających standardy "Dobrej Dostawy", określone przez profesjonalną organizację handlową LPPM, i przechowywanych w zatwierdzonych, specjalistycznych skarbcach.

Zgodnie z zasadami "Dobrej Dostawy" sztaby te mogą ważyć od 1 do 6 kilogramów (32 do 193 uncji).  Obecnie nowe sztabki ważą zazwyczaj około 5 kilogramów (155 uncji). Kosztowałoby to znacznie powyżej możliwości większości prywatnych inwestorów. Ale w BullionVault możesz kupić lub sprzedać zaledwie 1 gram na raz, trzymając swoją platynę jako część niepodzielnej dużej sztaby. W ten sposób posiadasz swój metal na własność, ale korzystasz z dużo mniejszej różnicy między cenami kupna i sprzedaży na rynku hurtowym.

Kupując platynę w sztabach Good Delivery, znacznie łatwiej i taniej jest ją przechowywać i ubezpieczać. Zaczynając od 1 grama na raz, BullionVault umożliwia Ci również dzielenie się tymi korzyściami, korzystając z w pełni ubezpieczonego przechowywania w specjalistycznych skarbcach uznawanych przez największych profesjonalnych graczy na rynku.

Co najważniejsze dla inwestorów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów europejskich, Twój zakup jest objęty zerową stawką podatku od sprzedaży. Podatek VAT nie ma zastosowania - co oznacza, że Twoje oszczędności między zakupem a sprzedażą wynoszą co najmniej 30% - chyba że i do czasu, gdy zdecydujesz się przejąć swoją własność, wyjmując ją z profesjonalnego skarbca. Aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć już dziś, wystarczy zarejestrować swój adres e-mail, aby otworzyć konto tutaj.

Uwaga: Niniejsza analiza jest publikowana w celu informowania, a nie kierowania Twoim myśleniem. Wcześniejsze trendy cenowe nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Przed zainwestowaniem w jakiekolwiek aktywa należy zasięgnąć porady finansowej, jeśli nie ma się pewności, czy są one odpowiednie dla danej sytuacji osobistej.

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom