Przewodnik

Gdy chcesz kupić złoto

Sztabka złota

Chcesz kupić złoto - w sposób bezpieczny, prosty i po najlepszej cenie na świecie - i będziesz mógł to zrobić, za dosłownie kilka minut.

Na początek przyda Ci się odrobina podstawowej wiedzy o rynkach złota. Z tą wiedzą będziesz mógł podejmować lepsze decyzje i zrobić lepszy interes.

Wyjaśnimy, jak działają profesjonalne rynki kruszcu i w jaki sposób BullionVault jest z nimi powiązany, zapewniając Ci tym samym (bezpieczniejszą i prostszą niż gdziekolwiek indziej) drogę do szczerego złota, jednocześnie po lepszych cenach i przy najniższych prowizjach.

Opowiemy zarówno o BullionVault, jak i o innych głównych sposobach, jakie można wybrać, by nabyć złoto. Dlaczego? Bo sądzimy, że zrozumiawszy inne dostępne opcje, nabierzesz pewności, że właściwego wyboru dokonujesz decydując się na BullionVault.

Nie będziesz sam. Ponad 40 tys. osób w ponad stu krajach używa już BullionVault. W ciągu ostatnich dwóch lat kupili oni za pośrednictwem BullionVault więcej złota niż przy użyciu jakiejkolwiek innej usługi czy dostawcy na świecie.

BullionVault przechowuje obecnie ponad 30 ton złota, a więc więcej niż większość narodowych banków centralnych. Z czego każda uncja jest własnością prywatną - należy do osób takich jak Ty i znajduje się w profesjonalnych, akredytowanych skarbcach (do wyboru klienta: w Londynie, Zurychu, Singapurze, Toronto lub Nowym Jorku).

No dobrze, nie marnujmy Twojego cennego czasu i przejdźmy do wyjaśnień, jak działa profesjonalny rynek złota i w jaki sposób BullionVault daje Ci możliwość korzystania z jego zalet.

Sztaby „Good Delivery” i profesjonalny rynek złota#

 • Najkonkurencyjniejsze ceny złota, te, które publikowane są w gazetach i w Internecie, są dostępne wyłącznie dla uczestników profesjonalnego rynku tego kruszcu: dostawców złota, rafinerii, agencji rządowych, banków złota i dużych podmiotów inwestycyjnych.
 • Ów profesjonalny rynek złota obraca jedynie złotem w sztabach określanych standardem znanym jako „Good Delivery”. Jeżeli obracasz sztabkami spoza tego standardu, jesteś wykluczony z tego rynku, a więc nie masz dostępu do jego konkurencyjnych cen i jesteś zmuszony płacić więcej, gdy kupujesz, dostajesz też mniej, gdy sprzedajesz.

Złoto czyste jest czyste w 100%#

 • Sztaby w standardzie „Good Delivery” są odlewane przez niewielką grupę rafinerii metali uznawanych przez profesjonalne ciała zrzeszające kupców handlujących złotem w Londynie, Nowym Jorku, Zurychu, Singapurze i Toronto. Są poddawane drobiazgowym testom gwarantującym minimum 99,5% zawartości czystego złota. Rynek obraca zawartym w nich złotem czystym (masa brutto sztaby pomnożona przez czystość) - oznacza to, że na rynku profesjonalnym nikt nie płaci za zawarte w sztabie nieczystości.

Integralność kruszcu zachowana w profesjonalnym skarbcu#

 • Sztaby w standardzie „Good Delivery” charakteryzują się wysoką integralnością, ponieważ nigdy nie były przechowywane w prywatnych, nieprofesjonalnych warunkach. Od dnia ich odlewu zawsze znajdowały się w fachowych skarbcach uznawanych i monitorowanych przez miejscową społeczność zajmującą się handlem złotem. Za każdym razem, gdy są gdzieś transportowane, zajmują się tym wyspecjalizowani, certyfikowani kurierzy złota, którzy zawsze przestrzegają zasad postępowania, nie wypuszczając złota z zaufanych rąk. Są to standardy, którym nie jest w stanie dorównać nawet najstaranniejszy sposób przechowywania złota w domu, ani nawet w sejfach bankowych.
 • Dzięki temu profesjonalny nabywca czy odbiorca złota akceptuje złoto dostarczone ze skarbca sprzedającego bez konieczności ponownego sprawdzania jego czystości. Ogromnie zmniejsza to ogólne koszty całego cyklu transakcyjnego. Oto dlaczego nazywa się te sztaby złotem „Good Delivery” (co znaczy mniej więcej „dobra dostawa”).
 • Sztaby „Good Delivery” są duże - zazwyczaj ważą one 400 uncji trojańskich każda (12,4kg). Przy cenie 1700$ za uncję daje to 680 000$ za sztabę.
 • Ale nawet posiadanie ilości pieniędzy wystarczającej na zakup jednej czy dwóch sztab rozwiązuje jedynie połowę problemu. Wciąż nieodzowne jest powiązanie tego złota z uznanym skarbcem, który będzie je dla Ciebie przechowywał, w przeciwnym razie utraci ono status „Good Delivery” i nie będzie łatwo później je odsprzedać na profesjonalnych rynkach. Skarbce tego rodzaju są jednak niezwykle ostrożne i z reguły nie świadczą usług dla niewielkich klientów prywatnych. A nawet jeśli poświęcisz czas i pieniądze, by dobić z nimi targu i otworzyć u któregoś z nich swoje konto, przekonasz się, że wysokość minimalnej miesięcznej opłaty za przechowywanie to próg, który czyni to przechowywanie ekonomicznie opłacalnym dopiero powyżej piętnastu sztab.
 • Są to wszystko zapory uniemożliwiające osobom prywatnym dostęp do rynku profesjonalnego.

Bezpośredni dostęp do złota po najlepszych cenach#

 • Wszystko to uległo zmianie wraz z pojawieniem się BullionVault. Serwis ten umożliwia dostęp do profesjonalnego rynku złota osobom prywatnym na całym świecie i przechowuje je w dowolnej ilości w oficjalnie uznanych skarbcach w Londynie (w Wielkiej Brytanii), w Nowym Jorku (w USA), w Zurychu (w Szwajcarii), w Toronto (w Kanadzie) oraz w Singapurze.
 • Całe złoto BullionVault ma status „Good Delivery” i w takiej formie jest przechowywane. Kiedy więc postanowisz je sprzedać, jego nabywca będzie mógł mieć pewność co do jego czystości i masy, które są gwarantowane przez BullionVault, ponieważ wiemy, że nigdy nie miałeś możliwości „zepsuć” tego złota.
 • Większość ludzi, którzy kupują złoto, nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest „integralność” kruszcu. Okazuje się ona jednak krytycznym czynnikiem kształtującym cenę, którą potem można za nie uzyskać. Zbyt wiele pieniędzy przepadło inwestorom, którzy musieli się na własnej skórze przekonać, że złoto o niskiej integralności po prostu nie uzyskuje ceny z rynku spot. Koszt cyklu inwestycyjnego (a więc kupna i sprzedaży) dla monet bulionowych i małych sztabek wynosi zwykle 7-10%, a pod koniec roku 2008 zdołał się nawet rozciągnąć do 20%.
 • Koszty transakcyjne, jakie ponosisz w BullionVault, są znacznie niższe. Kupując i sprzedając płacisz prowizję, której maksymalna stawka wynosi 0,5% i jeżeli inwestujesz więcej niż 75 tys. dolarów, stopniowo opada - nawet do 0,05%. Oznacza to, że całkowity koszt prowizji na tej inwestycji wynosi 1% dla mniejszych wielkości do niewiarygonie niskiego poziomu 0,1% dla dużych klientów.
 • Możesz zacząć, kupując nawet tak małe ilości jak 1 gram, czyli mniej niż ważą najmniejsze monety. Nie ma górnej granicy. Możesz kupować nawet tysiące uncji, jeśli chcesz. Powinieneś jednak do nas zadzwonić (+44 208 6000 130), jeśli chcesz kupić więcej niż 800 uncji. Na tak wielkich transakcjach postaramy się pomóc Ci oszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.
 • Koszty przechowywania również są bardzo niskie. Wynoszą one 0,12% rocznie (jednak nie mniej niż 4$ miesięcznie). Jest to mniej niż jedna dziesiąta takiej opłaty w bankach detalicznych i mniej niż jedna trzecia opłat w przypadku dostępnych w obrocie funduszy ETF na złoto. (Wyjaśnimy nieco dalej, jak użytek, jaki banki robią ze złota alokowanego i niealokowanego, powoduje, że tak bardzo obciążają za jego przechowywanie.)

Oszczędzaj pieniądze dzięki naszej platformie wymiany#

 • Klienci BullionVault oszczędzają także poprzez fakt, że pozbywają się pośrednika i dokonują transakcji bezpośrednio między sobą. Robią to przez Internet, za pośrednictwem publicznej platformy wymiany BullionVault, która działa na zasadzie giełdy prywatnie posiadanego złota. Otwarta konkurencja cenowa powoduje, że przeciętny ponoszony przez typowego klienta koszt spreadu wynosi dokładnie zero.
 • BullionVault samo w sobie jest właściwie niczym innym, jak jednym z największych spośród kupujących i sprzedających na tej ogromnej giełdzie. Ale najważniejsze jest to, że za każdym razem musimy przebijać ceny oferowane przez naszych użytkowników i oferować lepsze, by przyciągnąć Twoją uwagę. Ten kluczowy komponent systemu zmusza BullionVault do działania w sposób niezwykle konkurencyjny, dzięki czemu możemy ci zagwarantować, że będąc klientem detalicznym nigdzie na świecie nie znajdziesz złota taniej niż u nas.
 • Dokonujesz kolejnych ogromnych oszczędności także w momencie samego nabycia złota: nie musisz aranżować kosztownych operacji przewozu złota, bo kruszec już znajduje się w skarbcu. Na tym nie koniec. Gdy je sprzedajesz, Twój kupiec chce, by pozostało w tym samym skarbcu i zwykle płaci za Twoje złoto niewiele ponad cenę z rynków spot, ponieważ pozwala mu to uniknąć kosztów spedycji.
 • Warto pamiętać i mieć na uwadze, że BullionVault nie jest obiegiem zamkniętym. Ilość złota w BullionVault wzrasta lub maleje w zależności od popytu i podaży wśród naszych użytkowników. Kiedy nasi klienci wykupują nasze zapasy, my po prostu dokupujemy na rynku profesjonalnym nowe sztaby „Good Delivery”. Kiedy więcej naszych klientów sprzedaje, my odkupujemy od nich to złoto i odsprzedajemy jego nadmiar z powrotem na rynek profesjonalny. Pełnimy więc rolę swego rodzaju strefy buforowej pomiędzy ilościami fizycznego kruszcu, którymi obracają korzystające z naszych usług osoby prywatne oraz wielkimi sumami, jakimi obraca profesjonalny rynek złota.

Zobacz, jak zacząć inwestować z BullionVault.

Cena złota - 5 lat   Cena złota - ostatni miesiąc  
Wykres ceny złota w USD - 5 lat
 
Wykres ceny złota w USD - 1 miesiąc

Bezpieczeństwo#

 • Tak długo, jak długo posiadasz swoje złoto, pozostaje ono w sposób oczywisty Twoją własnością, przechowywaną w wyspecjalizowanych w tym miejscach zarezerwowanych dla klientów BullionVault. To Ty wybierasz lokalizację dla swojego złota: Londyn, Nowy Jork, Zurych, Singapur lub Toronto.
 • Jesteś doskonale odizolowany od ryzyka związanego strukturalnie z systemem finansowym. Stałeś się prawnie posiadaczem kruszcu w jego najzupełniej materialnej postaci. W przeciwieństwie do większości produktów inwestycyjnych bankructwo żadnej firmy nie spowoduje, że złoto to stracisz. Banki świadczące dla nas usługi, operatorzy skarbców i samo BullionVault mogłyby wszystkie upaść jeden za drugim, a Twoje złoto pozostanie doskonale bezpieczne.
 • Każdego dnia roboczego BullionVault publikuje w Internecie kompletny rejestr wszystkich swoich posiadaczy złota - każdy z posiadaczy znajduje się tam pod znanym tylko sobie pseudonimem.
 • Rejestr ten wykazuje dokładną zgodność z kompletnymi listami sztab publikowanymi razem z nim. Listy sztab przygotowują niezależnie od BullionVault operatorzy skarbców. Żadne inne przedsiębiorstwo w tej branży nie podporządkowuje swoich danych podobnym standardom nieprzerwanej transparentności.
 • Nasi audytorzy opracowują coroczne raporty weryfikujące skrupulatność tych codziennych wyliczeń i umieszczają je na swojej własnej stronie internetowej - znów zupełnie niezależnie od BullionVault.
 • Każdego roku zlecamy weryfikację czystości i jakości naszych sztab przez niezależnych specjalistów. Nasi audytorzy sprawdzają to jeszcze raz z probiercami i publikują rezultaty na (znów) swojej własnej stronie internetowej.
 • Nasz kontrakt z przechowującą złoto firmą Loomis zabrania nam pobierania złota ze skarbca bez publicznego ogłoszenia tego co najmniej 48 godzin przed jego pobraniem. Każde pobranie złota musi być publicznie ogłoszone, w przeciwnym razie druga strona jest zobligowana kontraktem odmówić nam wydania kruszcu. Żaden inny custodian na świecie nie wprowadził podobnych zasad transparentności w odniesieniu do pobierania złota ze skarbców.
 • BullionVault to także jedyna na świecie „giełda złota”, która pozostaje otwarta przez 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu*. Podobnie jak ponad 40 tys. innych użytkowników możesz zwracając się do innych, cytować ceny złota w standardzie „Good Delivery”, gdy je sprzedajesz lub kupujesz. BullionVault jest jedyną tego rodzaju platformą, która pozwala sprzedającemu i kupującemu dosłownie proponować własne ceny, by wszyscy użytkownicy mogli uzyskać je na jak najlepszym poziomie, czy to jako kupujący, czy jako sprzedający.
 • Obciążony jedynie niewielkimi dodatkowymi opłatami (no i podatkami), dysponujesz nawet prawem podjęcia złota ze skarbca. Oczywiście miażdżąca większość użytkowników BullionVault tego nie robi, preferując, by złoto pozostało tam, gdzie jest, bo w ten sposób zachowuje ono swój status „Good Delivery” i można je później sprzedać po cenie spot.
 • Każda transakcja rozliczana jest natychmiastowo. Sprawdziliśmy, że obie strony - sprzedający i kupujący - dysponują zasobami pozwalającymi na błyskawiczne rozliczenie. BullionVault nie oferuje nikomu kredytu w żadnej formie i rozlicza wszystko w momencie transakcji - nie wystawia Cię więc na ryzyko, że ktoś się później z czegoś nie wywiąże i zostawi Cię z pustymi rękoma.
 • Możesz pobrać swoje pieniądze zaraz po sprzedaży. Twoje pieniądze wyjdą z Twojego konta w BullionVault następnego dnia roboczego czasu londyńskiego. Nie ma żadnego minimalnego okresu inwestowania ani opłat „karnych” za zbyt wczesne wycofanie pieniędzy czy szybkie zakończenie inwestycji.
 • Nie masz zaufania do internetowych zabezpieczeń, BullionVault też nie. Tak więc, pomimo iż opieramy się na najbezpieczniejszych dostępnych protokołach, przyznajemy, że ryzyko, że ktoś dostanie się na twoje konto, jednak istnieje i dlatego konto to musi pozostać bezpieczne, nawet jeśli ktoś się do niego włamie. W odróżnieniu od systemów Digital Gold Currency nie zapłacimy nikomu oprócz Ciebie i nie zezwalamy na przelewanie jakichkolwiek sum czy ilości złota pomiędzy użytkownikami. Tak więc, ze względu zarówno na Twoje bezpieczeństwo, jak i na międzynarodowe regulacje przeciwko praniu brudnych pieniędzy, sumy podejmowane z konta w BullionVault wysyłane są bezpośrednio - i tylko i wyłącznie - na konto, z którego przyszły jako zasilenie Twojego konta, a więc z Twojego konta bankowego, które podałeś na początku, ewentualnie na konto, którym je z jakiegoś powodu zastąpiłeś, ale po sprawdzeniu, że należy do tej samej osoby i potwierdzeniu go przez Twój nowy bank.
 • Ze względów bezpieczeństwa wprowadziliśmy także usługę o nazwie Burglar Alarm (alarm przeciwwłamaniowy), usługę, która może Cię informować o każdym logowaniu na twoje konto - natychmiast wysyłając wiadomość SMS na podany przez Ciebie numer telefonu.
 • System jest bardzo łatwy w użyciu i bardzo bezpieczny. Mówiąc całkiem szczerze, setki naszych klientów napisały do nas z podziękowaniami, że uczyniliśmy kupowanie złota tak prostym (wiele z tych opinii publikujemy na naszej stronie). Ale gdybyś miał z tym problem, możesz do nas zadzwonić (+44 20 8600 0130), a pomożemy Ci wykonać pierwsze kroki i transakcje. Sprawdzimy na bieżąco, że wszystko jest dokładnie tak, jak chcesz, kiedy będziesz jeszcze przy telefonie. Będziesz zdumiony, jak proste stało się kupowanie złota.

Ta kombinacja bezpieczeństwa, niskich kosztów, dostępności, przejrzystości i przyjaznej obsługi szybko uczyniła BullionVault najpopularniejszą na świecie usługą umożliwiającą wejście w bezpośrednie posiadanie złota.

Zobacz, jak zacząć swoją przygodę z BullionVault.

Najważniejsze obawy związane z kupowaniem złota#

Kluczową sprawą jest, jak przejąć złoto na własność, dokąd je dostarczyć, unikając jednocześnie przechowywania go w bezpośrednim posiadaniu, u siebie, jeżeli to nie jest naprawdę konieczne. Dla wielu kupujących sprawa ta nie jest zrozumiała intuicyjnie sama przez się.

Dostarczenie#

Wiele osób sądzi, że powinny wziąć kupione złoto bezpośrednio w fizyczne posiadanie. Ale cała przyjemność, którą mogą czerpać z trzymania własnej sztabki złota czy kilku monet w dłoni, pryska, gdy próbują ją ponownie sprzedać. Ci, którzy to zrobili, przekonali się, że nikt nie zapłacił im za małe sztabki czy monety, które przechowywali „w domu”, ceny choćby porównywalnej do cen z rynków spot.

Złoto w Twoim posiadaniu pada ofiarą kilku negatywnych czynników:

 1. Nie możesz zrobić prawie nic, by mieć pewność, że do ostatniej osoby, która będzie dotykać Twojego złota, dopóki ono do Ciebie nie trafi, nikt nie podmieni go na jakiś fałszywy towar.
 2. Sprzedając je, będziesz musiał zaakceptować znacząco niższą cenę, ponieważ nie jest ono w akceptowanej przez profesjonalne rynki formie określanej mianem „Good Delivery”.
 3. Przekonasz się, że trudniej o jego ubezpieczenie. Sztabki złota są bowiem ulubionym przedmiotem ubezpieczeniowych przekrętów. Zbyt systematycznie są „kradzione”, a firmy ubezpieczeniowe, żeby wypłacać za to odszkodowania, muszą wysoko kształtować stawki ubezpieczenia. Oznacza to de facto, że uczciwi ludzie są zmuszeni subsydiować oszustów. Z drugiej strony urzędnicy ubezpieczeniowi wiedzą, że przechowywane w profesjonalnych skarbcach złoto jest niezwykle bezpieczne, wobec czego ceny ubezpieczenia tak przechowywanego złota są spektakularnie niskie. (Całe złoto BullionVault jest objęte ubezpieczeniem, a jego cena jest tak niska, że mieści się ono w całości w naszej opłacie za przechowywanie, która wynosi 0,12% rocznie. Oznacza to, że po ośmiu latach nie dobija to jeszcze do 1%!)
 4. Jeżeli złoto kupiłeś, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w kryzysie i wziąłeś je w osobiste posiadanie, okaże się, że używanie go następnie zamiast pieniędzy może być niemożliwe. Możesz już teraz spróbować: wyciągnij z kieszeni złotą monetę i spróbuj komuś za coś nią zapłacić. Zobaczysz, jak ten ktoś będzie się na Ciebie gapił. Złoto nie jest pieniądzem. Nie możesz bez problemu użyć go - ot tak sobie, teraz - żeby zapłacić za cokolwiek. Istnieje oczywiście takie przekonanie, że może w ciężkich czasach służyć jako waluta, ale pozostaje to co najwyżej jakąś bladą ewentualnością. Dowody empiryczne mówią co innego. W krajach, w których doszło do upadku waluty - w Rosji, Jugosławii, Argentynie, Zimbabwe - złoto nie zaczęło cyrkulować jako pieniądz i nie było też żadnych widoków na to, żeby ze złotem w kieszeni opuścić te kraje. W tych okolicznościach złoto w prywatnym posiadaniu było w najlepszym razie bezużyteczne, a w najgorszym - mogło być śmiertelnie niebezpieczne.

Jak więc wygląda prawda na temat obrotu złota jako faktycznego pieniądza? To się, owszem, zdarzało, ale wyłącznie w przepastnie bogatych społeczeństwach (np. w USA do lat 30. XX wieku, w uprzemysłowionej części Europy do 1914, w Hiszpanii po odkryciu Ameryki, w Imperium Rzymskim czy starożytnych Atenach), ale jeśli spróbujesz użyć go w ten sposób w kraju pogrążonym w kryzysie wskutek załamania się jego systemu finansowego, to możesz jedynie sprzedać je szmuglerowi za cenę o wiele niższą niż jego wartość na międzynarodowym rynku.

Istnieje efektywna alternatywa. Znacznie lepsze niż złoto, które jest fizycznie w Twoim posiadaniu, jest takie, które pozostaje Twoją własnością, ale przebywa w kraju, który cieszy się polityczną stabilnością, wysokim poziomem życia, solidnym systemem finansowym i jego sytuacja międzynarodowa nie jest napięta. Szwajcaria (najpopularniejsza lokalizacja pośród naszych skarbców) ma najwyższe noty w każdej z tych kategorii.

Prawdopodobnie najlepszą dla Ciebie radą jest, byś objęcie złota w bezpośrednie posiadanie odsunął w czasie na tak długo, jak długo nie będzie absolutnie w tym względzie naglącej konieczności. Równocześnie możesz zamówić jego dostarczenie, ale nie do twojego domu czy prywatnego sejfu a do profesjonalnego zagranicznego skarbca. Twoje złoto będzie znacznie bezpieczniejsze niż w sejfie domowym czy w skrzynce sejfu depozytowego, jego ubezpieczenie będzie o niebo tańsze, nie utraci też ono swojej pełnej wartości w momencie sprzedaży. Co więcej, będziesz mógł później wziąć swoje pieniądze z powrotem do domu. Regulacje, które blokują przepływ kapitału, nie blokują transferów do wewnątrz.

Dostarczenie złota w BullionVault#

Procedura dostawy czy też dostarczenia ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Ponieważ znajduje się już w wybranym przez Ciebie skarbcu (gdzie do tej pory należało do tego, kto Ci je sprzedaje), dokładnie w momencie transakcji może być Ci dostarczone w sensie prawnego przejęcia jego własności, a obowiązek jego fizycznego przechowywania (opieka nad nim) przekazany zostaje custodianowi.

Nie jesteś uzależniony od wypłacalności Twojego custodiana, ponieważ Twoje złoto nie znajduje się na jego saldach w księgach rachunkowych. Żaden likwidator nie będzie mógł egzekwować jego długów Twoim złotem. Tak stanowi prawo. Powinieneś przede wszystkim zrozumieć, że większość inwestycji - nawet opartych na złocie - jest ustrukturyzowana w taki sposób, by uczynić Cię kredytującym, wierzycielem. Jako wierzyciel niczego tak naprawdę nie posiadasz, masz tylko prawo wystąpić o aktywa dostawcy inwestycji, co jest bezpieczne tak długo, jak długo jest on wypłacalny. Kiedy dostawca stanie się jednak niewypłacalny, prawo, chcąc wszystkich wierzycieli traktować równo i uczciwie, spłaca ich proporcjonalnie. Oczywiście niewypłacalność oznacza, że niewiele zostało do podziału i nikt tym, co dostanie, nie będzie specjalnie usatysfakcjonowany. Prawo przewiduje jednak także możliwość Twojej całkowitej ochrony - poprzez bezpośredni tytuł własności.

By uniknąć ryzyka utraty pieniędzy w takich okolicznościach, musisz wydostać się z pozycji wierzyciela w księgach rachunkowych. To znaczy, że to, co kupujesz, musi Ci być dostarczone (musi nastąpić rozliczenie). Wtedy znika to z sald w księgach rachunkowych dostarczyciela i staje się czymś, co posiadasz, stajesz się tego właścicielem. Prawo stanowi, że w przypadku likwidacji custodiana, czyli tego, kto przechowuje cudzą własność, cała ta własność musi trafić z powrotem do jej właścicieli - w całości! - zanim zacznie się dzielenie tego, co zostało na saldach, pomiędzy wszystkich wierzycieli.

Oznacza to wszystko, że jesteś w stu procentach zabezpieczony przed ryzykiem wypłacalności kogoś, kto przechowuje dla Ciebie złoto będące Twoją całkowitą własnością.

To właśnie oferuje Ci BullionVault. Stajesz się jednym z takich uprzywilejowanych stuprocentowych właścicieli fizycznego złota w momencie zakupu. Niemal nigdzie na świecie - nawet w dziedzinie złota - dostarczenie nie odbywa się błyskawicznie w momencie transakcji.

Niezależnie od tego, w jaki ostatecznie sposób kupisz złoto, gorąco doradzamy, byś nalegał na jak najszybszą jego dostawę. Nie daj się nabrać, że jesteś bezpieczny z niedostarczonym (niealokowanym) złotem, ponieważ ono wciąż jeszcze pozostaje na saldzie ksiąg rachunkowych dostawcy, co wystawia Cię na ryzyko jego niewypłacalności w przyszłości.

Mając do wyboru kilka możliwych lokalizacji w ramach jednej i tej samej organizacji, korzystasz z dodatkowego zabezpieczenia, które umożliwia Ci szybko zmienić miejsce przechowywania w odpowiedzi na jakieś zagrożenie, np. o charakterze geopolitycznym. BullionVault to jedyna taka usługa na świecie, która pozwala Ci w jednej chwili sprzedać złoto w jednym miejscu i odkupić je natychmiast w innej części świata przy użyciu pieniędzy z tej sprzedaży. Możesz to zrobić o każdej porze dnia i nocy przez siedem dni w tygodniu.

Ubezpieczenie#

Dokonywane przez agentów ubezpieczeniowych obliczenia ryzyka pokazują, że ponad wszelką wątpliwość Twoje złoto jest wielokrotnie bezpieczniejsze w uznanym skarbcu, niż gdybyś je trzymał w domu. Dlatego właśnie ubezpieczenie jest już wliczone w opłaty za przechowywanie w najbardziej profesjonalnych skarbcach kruszcu.

W BullionVault, od momentu, kiedy kupujesz swoje złoto, do chwili, kiedy je sprzedasz, jest ono automatycznie ubezpieczone i koszt ubezpieczenia jest wliczony w malutką opłatę na rzecz custodiana wynoszącą 0,12% rocznie. Klienci w każdej chwili mogą zobaczyć świadectwo naszego ubezpieczenia na stronie internetowej.

Inne sposoby kupowania złota#

Zachowując to wszystko w pamięci, przejrzyjmy inne sposoby nabywania złota.

Złote monety#

Możesz kupić monety lub małe sztabki i trzymać je we własnej dłoni albo ewentualnie w bezpiecznej bankowej skrytce depozytowej. Twoje złoto jest dostarczone (to dobrze), ale jest w Twoim bezpośrednim posiadaniu (niedobrze, jeśli są to duże ilości).

Powinieneś spróbować je ubezpieczyć, jeśli posiadasz znaczącą ilość, ale nie zawsze jest to takie proste. Poza tym nierzadko musisz zadeklarować posiadanie złota, które chcesz ubezpieczyć, a możesz akurat pragnąć tego uniknąć.

Z całą pewnością zorientujesz się, że cena zakupu okaże się znacząco wyższa, a cena sprzedaży znacząco niższa niż na rynkach spot, co może poważnie naruszyć Twoje zyski, jeżeli zakup złota traktujesz jako inwestycję. Możesz się spodziewać utraty w ten sposób około 8%, może nawet nieco więcej w przypadku pojedynczych monet, małych nominałów, nieco mniej w przypadku masowej ilości.

Złota moneta

W przypadku załamania rynku finansowego może się okazać, że wpadłeś w pułapkę ich posiadania. Jego upłynnienie może się okazać trudne, np. jeśli w kraju, w którym żyjesz, wprowadzono mechanizmy kontroli wymiany walut.

Mimo tych niedogodności wiele osób, które nabywają złoto w celu inwestycji i w dużych ilościach, przechowując je w zagranicznych skarbcach, kupują też mniejszą rezerwę w monetach. Ten amerykański Liberty Buffalo waży jedną uncję i jest wykonany ze złota próby 99,99%. Jest własnością dyrektora BullionVault, który uważa, że nawet jeśli ubywa mu trochę na sprawności inwestycyjnej w porównaniu ze sztabami „Good Delivery”, to jest mimo wszystko bardzo ładny. Zapłacił za niego 7% ponad cenę z rynków spot i jak większość ludzi, którzy kupują monety, nigdy jeszcze nie próbował go odsprzedać.

Stosunkowo łatwo kupić monety. Google natychmiast wskazuje niemało dostawców. Zwróć uwagę na ogromną różnicę między monetami numizmatycznymi a monetami kruszcowymi (bulionowymi). Monety bulionowe, jak ta na obrazku, nie mają wartości kolekcjonerskiej i cała ich wartość oparta jest na wartości złota, z którego są zrobione. Monety numizmatyczne są dla kolekcjonerów. Ich wartość jest wypadkową dostępności i liczebności monet danego typu i nie ma związku z wartością kruszcu.

Certyfikaty na złoto i złoto niealokowane#

Certyfikaty są zwykle oparte na złocie niealokowanym - z opcją na jego konwersję na alokowane, tyle że zwykle słono to kosztuje.

Ponieważ jest niedostarczone, pozostaje w księgach rachunkowych dostawcy jako należność, którą jest winien. Dlatego nie możemy rekomendować niealokowanego złota żadnemu klientowi detalicznemu. Niewypłacalność dostawcy może za sobą pociagnąć utratę całości zainwestowanych środków.

Większość certyfikatów jest jednak niealokowana. Oferują prawo do alokowania złota, ale zwykle obciążone takimi opłatami i takimi kosztami jego późniejszego przechowywania, że jedyny moment, w którym byś chciał to zrobic, to ten, w którym jest już za późno.

Dlaczego dostawcy oferują złoto niealokowane? Bo to przynosi ogromne zyski. Używają Twojego niealokowanego złota, mogą na jego podstawie udzielać lub uzyskiwać kredyt, lub robić z niego inny użytek. Bardzo rzadko osobie kupującej złoto chodzi o coś takiego.

Zanim się zdecydujesz na jakiekolwiek certyfikaty, upewnij się najpierw, czy złoto nie jest niealokowane. A zwykle takie właśnie jest. Podejmij decyzję, rozważając związane z tym długoterminowe ryzyko.

W zależności od stopnia zaufania, jakim darzysz gwarancje rządowe, możesz w szerszym wachlarzu ofert certyfikatów na złoto niealokowane znaleźć pozytywne wyjątki. Z cała pewnością najbardziej znanym i szanowanym dostawcą takich certyfikatów jest Perth Mint Certificate Program.

Futures na złoto#

Nabywanie futures na złoto oznacza, że kupujesz złoto na kredyt, zadłużając swoją inwestycję w złoto i oczekując wzrostu jego wartości. Ale jeśli kupujesz złoto w ten sposób, narażasz się na ryzyko ogromnych strat wynikających z dźwigni kredytowej.

Jeżeli spekulujesz krótkoterminowo, skoncentrowany na zmianach kursu złota, a zwłaszcza jeśli jesteś short-sellerem złota (koniunkturalnie kupujesz, by szybko odsprzedać po spodziewanym wzroście wartości), powinieneś przyjrzeć się naszej szczegółowej sekcji poświęconej futures na złoto.

Złote ETF#

Fundusze ETF (exchange-traded funds) na złoto są mechanizmem inwestowania na dużą skalę; ich wartość kształtują ceny złota. Są one przedmiotem obrotu na normalnych giełdach papierów wartościowych. Jeżeli masz już konto w biurze maklerskim, może to być jedna z najkorzystniejszych dla Ciebie opcji. Warto jednak przyjrzeć się pewnym kluczowym kwestiom bliżej - możesz to zrobić w naszej sekcji o funduszach ETF na złoto.

Udziały w kopalniach złota#

Udziały w kopalniach złota wciąż muszą się mierzyć z narastającymi problemami politycznymi, wzrostem kosztów i ograniczeniami samej geologii. Co więcej - ku zdumieniu wielu ludzi - ich rezultaty finansowe były znacznie niższe niż zachowanie na rynku obrotu samym kruszcem.

Gdzieś u podstaw problemów leży niestety współczesne podejście traktujące samo wydobycia jako swego rodzaju pariasa całego tego przemysłu. Zniszczone krajobrazy i ogromne ilości zanieczyszczeń pozostawione przez poprzednie pokolenia górników pociągnęły za sobą złą reputację tego przemysłu u obrońców środowiska, a także rządów, które obecnie nakładają z tego powodu bardzo wysokie wymogi w tym zakresie - uzyskanie licencji na wydobycie wiąże się więc z ogromnymi kosztami.

Rządy wymagają też, by infrastruktura i inne korzyści o charakterze socjalnym w otoczeniu kopalni były finansowane przez przedsiębiorstwa wydobywcze w charakterze swego rodzaju rekompensaty za niedogodności dla miejscowych społeczności. Może to niemal dorównać wartości samej kopalni i uczynić zyski z niej ledwo widocznymi. Zyski jak nigdy dotąd rozciągają się na infrastrukturę kraju i społeczne korzyści okolicy bardziej niż na finanse samej kopalni. Być może tak właśnie powinno być, ale dla udziałowców dochód pozostaje niewielki.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze stale wzrastające koszty energii, które dzisiaj mogą już dobić interes. W rezultacie złoto już wydobyte i oczyszczone w rafinerii podniosło swoją wartość.

Nie przeczy to jednak temu, że ogromne fortuny mogą wciąż zrobić ci, którzy znajdą odpowiednie złoża - takie, które zawierają dużo złota, gdzieś, gdzie koszty produkcji są niskie, a rząd tolerancyjny.

Jeżeli jesteś tym zainteresowany - możesz odwiedzić naszą stronę o kopalniach złota.

Najlepszy sposób, by kupić złoto#

Mamy nadzieję, że ta krótka przechadzka po różnych sposobach nabywania złota była dla Ciebie pouczająca. Jesteśmy szczerze przekonani, że BullionVault oferuje Ci najtańszy i najbezpieczniejszy sposób, a także najdostępniejszy ze wszystkich dostępnych sposobów.

Kliknij tutaj, jeżeli chcesz przejść do naszego krótkiego przewodnika po systemie.

Możesz się już teraz zarejestrować i jak najszybciej kupić złoto, którego poszukujesz, by uchronić się przed konsekwencjami złego zarządzania naszymi systemami monetarnymi i gospodarkami.

Szanujemy Twoją prywatność. Twoje konto ani dane nigdy nie zostaną sprzedane ani w jakikolwiek inny sposób udostępnione jakiejkolwiek trzeciej stronie.

Zarazem jednak nie obejmujemy tajemnicą infomacji o nas samych. W każdej chwili możesz kliknąć na 'O nas' lub w zakładce FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania) wybrać 'Kierownictwo BullionVault' i tam dowiedzieć się więcej o firmie: jak jest ustrukturyzowana, kto za nią stoi.

Na koniec przedstawimy podsumowanie korzyści wynikających z kupowania złota za pośrednictwem BullionVault - wielu z tych korzyści nie znajdziesz w żadnej innej ofercie.

 • Wszystkie transakcje w BullionVault dotyczą złota w standardzie 'Good Delivery', jedynego, które akceptowane jest na profesjonalnych rynkach typu spot. Twoje złoto nie jest narażone na utratę wartości rynkowej w okresie, gdy jesteś jego właścicielem.
 • W BullionVault nie ma żadnego minimalnego progu ani maksymalnego pułapu inwestycyjnego.
 • BullionVault daje Ci natychmiastowy dostęp do Twoich pieniędzy. Wystarczą 24 godziny, by sprzedać złoto i przelać pieniądze na Twoje konto bankowe.
 • Gdy kupujesz - ceny złota w BullionVault są znacznie niższe, niż gdy kupujesz małe sztabki czy monety.
 • Gdy sprzedajesz - ceny złota w BullionVault są znacznie wyższe, niż gdy sprzedajesz monety czy małe sztabki znajdujące się w Twoim prywatnym posiadaniu, w domu czy w sejfie.
 • Jedynie BullionVault oferuje otwartą konkurencję cenową na własnej platformie wymiany - pomiędzy dziesiątkami tysięcy klientów, z których każdy może publicznie proponować własne ceny. Konkurencja między tak wieloma użytkownikami znacząco zmniejsza różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży. Różnica ta (tzw. spread) u konkurentów BullionVault wynosi zwykle około 22$ na uncji. W BullionVault jest to zwykle jedynie 2,50$ na uncji, a i 0,25$ nie jest rzadkością.
 • Prowizja dla BullionVault zaczyna się na poziomie 0,5% i gwałtownie maleje, gdy inwestycja przekroczy 75 000$ (do 0,05% przy większych ilościach). Za przechowanie płacisz jedynie malutką opłatę w wysokości 0,12% rocznie - nie jest to nawet jedna ósma procenta, a zawiera już w sobie ubezpieczenie.
 • Tylko BullionVault umożliwia kupowanie/sprzedawanie także w nocy oraz w soboty i niedziele.
 • W przeciwieństwie do coraz większej liczby współczesnych produktów inwestycyjnych dotyczących złota BullionVault nie jest skomplikowanym funduszem, do interpretacji finansowania którego potrzebny jest cały sztab prawników. Po prostu zostajesz właścicielem złota. I tyle. Kropka.
 • BullionVault pozwala Ci kupować i sprzedawać bezpośrednio w trzech walutach: dolarach, funtach szterlingach i euro. Nie musisz kupować dolarów, żeby dokonywać transakcji. Jeśli chcesz uniknąć używania Twojej własnej waluty, możesz je od razu sprzedać za inną, omijając koszty wymiany walut, ponieważ BullionVault ma wystarczającą bezpośrednią płynność złota we wszystkich trzech walutach.
 • Jedynie BullionVault pozwala Ci na przechowywanie twojego złota w kilku krajach: w Szwajcarii (Zurych), Wielkiej Brytanii (Londyn), USA (Nowy Jork), Singapurze i Kanadzie (Toronto). Jedynie BullionVault - mając do dyspozycji skarbce w różnych częściach świata i możliwość błyskawicznego regulowania transakcji - umożliwia Ci przeniesienie Twoich zasobów z jednej jurysdykcji pod drugą, gdybyś chciał to uczynić z powodu niebezpiecznych wydarzeń geopolitycznych.
 • Twoje konto klienta jest chronione przez zaawansowane zabezpieczenia, ale w BullionVault zdajemy sobie sprawę, że Internet nigdy nie jest w stu procentach „szczelny”. BullionVault przyznaje, że pewne zabezpieczenia mogą zostać złamane, ale Ty wciąż pozostaniesz bezpieczny. Jesteś chroniony przez Burglar Alarm ("alarm przeciwwłamaniowy") oraz przez ograniczenie kierunku wypływających z Twojego konta pieniędzy tylko do jednego wskazanego przez Ciebie konta bankowego, z którego na początku zasiliłeś swoje konto w BullionVault (lub zweryfikowane konto, którym je zastąpiłeś).
 • Jedynie BullionVault publikuje codziennie zsumowanie całego posiadanego za naszym pośrednictwem złota a także wyciągi bankowe na całość znajdujących się na wszystkich naszych kontach klienckich pieniędzy w poszczególnych walutach. Znów jedynie BullionVault codziennie publikuje aktualny audyt uzgadniający wszystkie te pozycje.
 • Jedynie BullionVault publikuje dowód ubezpieczenia.

Możesz zacząć już teraz. BullionVault podaruje Ci na początek niewielką ilość srebra, wystarczy, że klikniesz tutaj i wypełnisz króciótki formularz rejestracyjny. Przy jego pomocy nauczysz się, jak dokonywać transakcji, nie ponosząc żadnych kosztów ani nie ryzykując niczego.

Nie przejmuj się, w razie czego jesteśmy od Ciebie na odległość telefonu, gotowi, by Ci pomóc. Adres naszego biura, email i numer telefonu są wymienione tutaj. Możesz też poczytać więcej o firmie, jej silnym zapleczu finansowym, organizacyjnej filozofii oraz - co być może najważniejsze - o ludziach, którzy ją tworzą. Wszystkie te szczegóły są do znalezienia w naszej sekcji FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania.

Wierzymy w złoto. Wierzymy, że w przyszłości będziesz finansowo znacznie bezpieczniejszy, jeśli kupisz teraz złoto i będziesz je bezpiecznie przechowywał we właściwy sposób. Możemy Ci pomóc to osiągnąć. Oferujemy wyjątkowe bezpieczeństwo, najniższe na świecie koszty nabycia i przechowywania, do tego przy najmniejszym wysiłku.

Teraz już decyzja należy do Ciebie.

Kliknij tutaj, żeby postawić pierwsze kroki.

 

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

 • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
 • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
 • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
 • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom