Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Sprzedaj złoto, srebro, platynę i pallad - szczegółowe informacje

BullionVault oferuje kilka różnych sposobów sprzedawania (podobnie jak kupowania) metalu .

 • Możesz sprzedać za pośrednictwem naszej rynkowej, dostępnej i aktualizowanej na żywo Platformy Wymiany. Jest to najszybszy sposób, by sprzedać i od razu uzyskać z tej sprzedaży środki pieniężne na swoim koncie BullionVault. Możesz albo ustawić własną cenę, po której chcesz sprzedać, albo też zaakceptować najlepsze ceny oferowane przez użytkowników, którzy chcą w danym momencie kupić, co poskutkuje natychmiastową sprzedażą. Reszta tej strony opisuje jak robić właśnie to - sprzedawać za pośrednictwem Platformy Wymiany.
 • Możesz także sprzedać po cenie ustawionej po kursie London Fix, który stanowi światowy punkt odniesienia dla profesjonalnych rynków hurtowych. Jest to bardzo prosta możliwość kupna po cenie uznawanej przez branżę za cenę oficjalną. Rozliczenie transakcji na Twoim koncie potrwa jednak co najmniej dwa dni - po tym okresie środki będą dostępne do wypłacenia z konta.

Istnieją cztery sposoby sprzedaży metalu za pośrednictwem rynków Platformy Wymiany BullionVault.

 1. Jak sprzedać swoje złoto ze strony salda?
 2. Jak złapać atrakcyjną ofertę z Platformy Wymiany?
 3. Jak złapać atrakcyjną ofertę ze strony Spreadu?
 4. Jak sprzedać za pomocą strony Głębokość Rynku?

Możesz także cierpliwie oferować atrakcyjne ceny innym użytkownikom

Sprzedawanie kruszcu ze strony salda

Procedura

Krok 1. mniej szczegółowo Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij TWOJE KONTO a następnie kliknij opcję SALDO w sub-menu.
Krok 2. mniej szczegółowo W złotej sekcji swojego salda zobaczysz, jaką ilością dostępnego złota, srebra, platyny czy palladu dysponujesz.Kliknięcie na okienko "Sprzedaj za..." rozwinie w dół listę możliwych walut, z których musisz wybrać tę, którą pragniesz uzyskać za swoje złoto lub srebro.

Panel zleceń wypełni się w tym momencie szczegółami zlecenia w oparciu o założenie, że chcesz sprzedać całą dostępną na Twoim saldzie we wskazanym skarbcu ilość złota lub srebra.

Jeżeli tylko na danym rynku inni użytkownicy oferują jakieś ceny, panel zaproponuje Ci na tej podstawie cenę za kilogram i oszacuje przybliżoną wartość zlecenia.

Nie masz dostępnego złota ani srebra?Nie możesz więc jeszcze złożyć takiej oferty.Możesz sprzedać jedynie złoto lub srebro, które już posiadasz i które nie jest zarezerwowane, np. na poczet jakiegoś wcześniejszego zlecenia.Być może jakieś poprzednie zlecenie sprzedaży pozostaje otwarte? Wówczas musisz przejść do strony HISTORII, a tam wybrać ZLECENIA i wskazać otwarte zlecenie sprzedaży. ANULUJ je.

Krok 3. mniej szczegółowo Zmień cenę za lub ilość, jeśli trzeba.
Krok 4. mniej szczegółowo Jeżeli jesteś zadowolony ze swojego zlecenia, przyciśnij SPRZEDAJ a potem ZATWIERDŹ, tym samym formalnie wprowadzając zlecenie do systemu. Następnie spójrz niżej, by się dowiedzieć, co się dzieje potem.

Chwytanie okazji na Platformie Wymiany

To jest inny sposób kupowania i sprzedawania.Powiedzmy, że jest Ci wszystko jedno, w którym z naszych skarbców będziesz miał na przechowaniu swoje złoto.Możesz je kupić, gdy ktoś oferuje złoto taniej i sprzedać, gdy ktoś podbija cenę w górę.Wskazówki, czy rodzaj poczucia, czy złoto ma się raczej ku górze, czy może bardziej prawdopodobny jest nadchodzący spadek ceny, możesz czerpać ze naszego uaktualnianego na żywo wykresu cen złota.

Platforma wymiany pozwala obserwować i złapać dobre okazje, gdy takie się pojawiają.W tym celu potrzebna Ci będzie umiejetność szybkiego reagowania a także dostępne zasoby metalu w skarbcu, z którego chcesz coś sprzedać.W przeciwnym razie będziesz ciągle wpadać na odpowiedź o "niewystarczających środkach", próbując złożyć zlecenie.

Procedura

Krok 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij KUPUJ a następnie kliknij opcję PLATFORMA WYMIANY.
Krok 2. Użyj funkcji Edytuj wybór rynków, aby zawęzić widok tylko do tych skarbców i walut, które Cię interesują.
Krok 3. Możesz także otworzyć wykres pokazujący na żywo zmiany cen.Ceny złota oferowane w różnych miejscach na całym świecie spotykają się na wykresie w BullionVault. Stąd możesz czerpać informacje, które pomogą Ci wyrobić sobie pogląd, czy złoto będzie w najbliższym czasie szło w górę czy raczej w dół, a tym samym podjąć decyzję, kiedy należy kupić lub sprzedać.
Krok 4. A teraz patrz.Platforma wymiany będzie się na Twoim ekranie odświeżać co kilka sekund samoczynnie.
Krok 5. Zauważyłeś okazję?Do dzieła!Kliknij zieloną cegiełkę, żeby sprzedać kruszec za gotówkę (lub złotą cegiełkę, żeby kupić złoto, bądź srebrną, żeby kupić srebro, niebieską dla platyny, a fioletową dla palladu), a system załaduje panel szczegółami tej oferty z Tobą jako potencjalnym sprzdającym.Wówczas kliknij SPRZEDAJ), następnie sprawdź wszystkie szczegóły jeszcze raz i ZATWIERDŹ. Następnie spójrz niżej, by się dowiedzieć, co się dzieje potem.

Chwytanie okazji ze strony Spreadu

A oto kolejny sposób, dobry dla rynkowego drapieżnika gotowego do dzieła.Załóżmy, że widzisz, że cena idzie w górę w Zurychu a w dół w Londynie.Może to się brać z jakiejś fundamentalnej zmiany na rynku, ale może też być po prostu wypadkową tego, że ktoś uparcie licytuje w Zurychu i podbija cenę w momencie, gdy w Londynie ktoś chce szybko sprzedać a nie ma kupujących, więc cenę obniża.To okazja dla tych, którzy mają wystarczającą ilość odwagi i środków, by podjąć ryzyko uzyskania szybkiego zysku przez sprzedaż w Szwajcarii i odkupienie w Londynie.Ale uważaj!Wkraczasz tym samym w domenę ryzyka handlowego.Może się okazać, że tylko pierwszą z tych operacji uda Ci się wykonać.

Strona spreadu pomaga Ci dostrzec takie okazje i szybko na nie zareagować.

Procedura

Krok 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij KUPUJ, żeby przejść do Platformy Wymiany, a następnie wybierz SPREAD w menu widoków strony.
Krok 2. Upewnij się, że wybrałeś właściwą walutę.
Krok 3. A teraz się przyglądaj.Strona spreadu będzie się sama automatycznie odświeżać co kilka sekund, ale żeby to przyśpieszyć, możesz przyciskać Odśwież.Zauważysz, że ceny w poszczególnych miejscach często się różnią.Jest to całkiem normalne na rynku złota, ponieważ koszty dostawy kruszcu w poszczególnych lokalizacjach nie są takie same. Nie rozglądasz się więc za takimi drobnymi różnicami, które mieściłyby się w tych granicach, ale za czymś, co by w niezwykłym stopniu odstawało od "normy", od pozostałych rynków.Może spread jest zbyt wąski, albo jakaś lokalizacja oferuje dziwnie wysokie ceny? To jest własnie okazja, której szukasz.
Krok 4. Kliknij na ten element, który odstaje w ten sposób od reszty.Jeżeli cena w dolarach w Londynie wydaje się za wysoka, wystarczy, że klikniesz na tę ofertę, by jej szczegóły znalazły się w panelu po prawej. Wówczas przyciśnijSPRZEDAJ, sprawdź wszystko jeszcze raz i ZATWIERDŹ. A następnie spójrz niżej, by zobaczyć, co się dzieje potem.

Sprzedawanie za pomocą strony Głębokość Rynku

Niektórzy posługują się stroną Głębokość Rynku jako źródłem wskazówek o nadchodzących ruchach cen.

Żeby się tam dostać, najpierw przyciśnij KUPUJ, żeby przejść na Platformę Wymiany, a następnie w menu Widoków strony wybierz GŁĘBOKOŚĆ RYNKU.

Rynek jest tym głębszy, im więcej metalu możesz na nim kupić lub sprzedać.Im dłuższe są żółte paski, tym więcej jest tam złota oczekującego na to, że ktoś je kupi(dla srebra są one szare, dla platyny niebieskie a dla palladu fioletowe). Im dłuższe sa zielone paski, tym więcej jest tam pieniędzy oczekujących na to, że zostaną wymienione na złoto.

Najbardziej konkurencyjne ceny są dostępne na ograniczoną ilość danego metalu , są to te widoczne tuż obok szarego paska pośrodku ekranu.Im warunki są korzystniejsze dla drugiej strony transakcji (a więc im dalej od środkowego szarego paska), tym ilości złota objęte ofertą (tak sprzedaży jak kupna) - a więc właśnie głębokość - są większe.Innymi słowy, jeśli godzisz się zapłacić więcej, dostaniesz więcej złota, a jeśli zaakceptujesz nieco mniej pieniędzy, więcej złota sprzedasz.

Zwróć szczególną uwagę na kumulatywny i logarytmiczny charakter tego wykresu.

 • Że wykres jest kumulatywny, znaczy tyle, iż głębokość zawiera w sobie także wszystkie lepsze (bardziej atrakcyjne pod względem ceny) oferty.
 • Że skala jest logarytmiczna, znaczy tyle, iż każdy wzrost wartości parametru na skali horyzontalnej mnoży głębokość rynku przez 10.Dzięki temu ekran może pokazywać oferty o rozpiętości wielkości od kilku gramów do 100 kilogramów.

Widok ten może być użytecznym wskaźnikiem prawdopodobnych zmian cen w najbliższej przyszłości.Cena aktualna to ta, po której możesz dokonać transakcji w tym momencie, ale jeśli wykres jest zdominowany przez żółte pasy, wskazuje to, że oferowane jest duża ilość złota i niewielka ilośc pieniędzy.Rynek jest więc zalany złotem po aktualnej cenie. Z tego więc wynika prawdopodobieństwo, że pieniądze (zielone) skończą się wcześniej niż wyczerpie się oferowana ilość złota (żółte), a to z kolei wskazuje na możlwiość spadku cen oferowanych przez sprzedających.Jeśli jest przeciwnie, wykres jest zdominowany przez kolor zielony, oznacza to, że rynek jest zalany pieniędzmi, a złota jest mniej, co sugeruje, iż cena złota pójdzie w górę.Decyzja należy do Ciebie.

Jak używać strony Głębokości Rynku do sprzedawania?

Krok 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany.Przyciśnij KUPUJ, żeby przejść na Platformę Wymiany, a następnie w menu Widoków wybierz GŁĘBOKOŚĆ RYNKU.
Krok 2. Musisz wybrać walutę i skarbiec.Czynisz to wybierając właściwe opcje z okienek po lewej stronie u góry ekranu, z których rozwijają się listy możliwości do wyboru.Musisz też określić interwał cenowy i ilość rzędów - określisz w ten sposób wrażliwość i dokładność wykresu.20$ jest zwykle rozsądnym interwałem, a 16 dobrą ilością rzędów.
Krok 3. Możesz także otworzyć wykres cen złota pokazujący dane na żywo.Ceny złota oferowane w różnych miejscach na całym świecie zbiegają się na żywo na wykresie BullionVault. Dzięki niemu możesz wywęszyć prawdopodobieństwo wzrostu cen lub doszukać się wzoru ułatwiającego podjęcie decyzji, w którym momencie kupić.
Krok 4. A teraz patrz.Strona będzie się automatycznie odświeżać co kilka sekund, ale zawsze możesz to przyspieszyć, przyciskając guzik  Odśwież.
Krok 5. Zauważyłeś okazję?Do dzieła!Kliknij na pokazującą ją złotą cegiełkę (lub srebrną, a w drugą stronę: zieloną), a system szczegółami tej oferty zapełni panel po prawej.Wówczas przyciśnij SPRZEDAJ, sprawdź wszystko jeszcze raz i ZATWIERDŹ. A teraz spójrz niżej, by dowiedzieć się, co się dzieje potem.

Co się dzieje potem?

 • Najprawdopodobniej zobaczysz w panelu odpowiedź mówiącą, że "Twoje zlecenie zostało zrealizowane" lub "Twoje zlecenie jest teraz otwarte".Możliwe są też inne odpowiedzi, są one jednak mniej prawdopodobne.
 • Jeżeli zlecenie jest zrealizowane tylko częściowo, zobaczysz wiadomość mówiącą, że jest ono otwarte, zaś sam panel zleceń będzie na bieżąco pokazywał, jaka procentowo część tego zlecenia jest już zrealizowana.
 • Wyślemy Ci email za każdym razem, gdy jakaś część zlecenia zostanie zrealizowana.Zdarza się, że jest ich sporo, zwłaszcza, jeśli zlecenie było duże, w takiej sytuacji bywa bowiem często egzekwowane w całej serii mniejszych transakcji z wieloma innymi użytkownikami.Wysyłamy je w Twoim dobrze pojętym interesie, nawet jeżeli ich zbyt duża ilość może być męcząca.Wysyłamy także jeden całościowy kontrakt, gdy zlecenie jest już zamknięte (wyegzekwowane do końca lub anulowane).Na jedno zlecenie przypada jeden kontrakt.
 • Jeśli zlecenie nie jest do końca wyegzekwowane, jego część, która pozostaje wciąż aktywna, trafia na złotą (lub szarą,niebieską albo fioletową) stronę platformy wymiany.Pamiętaj, że jako sprzedający ze swoją ofertą zwracasz sie do tych, którzy chcą kupić.
 • Pamiętaj, że na rynku działają także nasze boty.Całkiem możliwe, że ktoś inny, ze swojego komputera, może właśnie oferować taniej. Nie dziw się więc, jeśli Twoje zlecenie nie pozstanie na pozycji najlepszej zbyt długo.
 • Postępy swojego zlecenia możesz monitorować ze strony HISTORII, a tam na podstronie ZLECEŃ.Czasem najlepiej jest jednak śledzić, co się dzieje, po prostu za pośrednictwem samej PLATFORMY WYMIANY, możesz bowiem obserwować, czy ktoś nie rywalizuje z Tobą na cenę.
 • W takim wypadku możesz zdecydować, by przepchnąć swoją ofertą zmieniając cenę. W tym celu będziesz musiał wycofać swoje zlecenie z Platformy Wymiany, anulując je ze strony HISTORII (w ZLECENIACH) i zamiast niej wprowadzając ofertę po niższej cenie.