Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Jak przebić najlepszą cenę sprzedaży? - szczegółówo

BullionVault jest dynamicznym rynkiem, na którym sprzedający i kupujący rywalizują między sobą o ceny i za pomocą cen.

Jako sprzedający, chcesz uzyskać za swoje złoto jak najwyższą cenę.Możesz zaakceptować najlepszą obecnie ofertę kupna. Jeśli sądzisz, że rynek może niebawem polecieć w dół, powinieneś próbować sprzedać jak najszybciej.

Jeśli jednak jesteś cierpliwy, masz czas i chciałbyś nie stracić z powodu spreadu, zamiast akceptować już zaoferowaną cenę, możesz zaoferować własną innemu użytkownikowi zainteresowanemu kupnem, w nadziei, że pojawi się on na rynku, zanim ktoś inny zaoferuje złoto taniej niż Ty.Stosując tę strategię masz mniejsze szanse sprzedać natychmiast, ale w zamian za to możesz uzyskać lepszą cenę.Wszystko zależy od tego, czy w możliwie niedalekiej przyszłości pojawi się kupujący gotów zapłacić Twoją cenę.

Stosując tę startegię, staniesz się nową ofertą dla kupujących - zobaczysz ją jako jedną ze złotych cegiełek na platformie wymiany: prawdopodobnie będzie to najlepsza obecnie oferta.Jesteś sprzedającym, który zwraca się do kupujących, dlatego właśnie Twoja oferta pojawia się na złotej cegiełce - w oczekiwaniu na kupującego, który na nią kliknie.Oferta jest tym atrakcyjniejsza dla potencjalnych kupujących i tym bardziej zmniejsza spread, im Twoja cena jest niższa.

Krok 1. mniej szczegółówo Upewnij się, że jesteś zalogowany/zalogowana.Dobrze też na początek sprawdzić dokładnie swoje zasoby - musisz mieć wstarczającą ilość dostępnego złota, by skutecznie złożyć ofertę.Ze strony głównej przejdź do platformy wymiany, przyciskając w menu RYNKI, a następnie wybierając w sub-menu opcję PLATFORMĘ WYMIANY.
Krok 2. mniej szczegółowo Sprawdź, jakie są najlepsze ceny w interesującej Cię lokalizacji, w walucie, którą chcesz uzyskać. Na platformie zobaczysz spread, czyli fakt, że pomiędzy cenami sprzedaży a cenami kupna istnieje swego rodzaju szczelina.Chcesz przyciągnąć kupującego atrakcyjną ceną - innymi słowy dążysz do tego, by zmniejszyć spread, oferując kupującym złoto taniej niż inni.
Krok 3. mniej szczegółowo Kliknij najlepszą ofertę kupna na zielonej cegiełce. Ruch ten załaduje szczegóły tej oferty, czyli szczegóły najlepszej oferty pochodzącej od tych, którzy obecnie chcą kupić złoto. Ty możesz być tym, który je sprzeda.Spróbujmy go skusić na cenę bardzo bliską temu, ile chce on zapłacić.
Krok 4. mniej szczegółówo Zamiast sprzedawać od razu na warunkach, które zaoferował, spróbuj podnieść trochę cenę za kilogram używając małego guzika ze strzałką w górę znajdującego się tuż obok okienka pokazującego w panelu cenę. Przyciśnięcie go tylko raz wprowadza niewielką różnicę ceny, która może być atrakcyjna dla wielu użytkowników.Każde kolejne kliknięcie podnosi cenę odrobinę wyżej. Staje się ona atrakcyjna dla odpowiednio zmniejszającej się ilości użytkowników, zwiększa jednak Twój przychód, jeśli transakcja sprzedaży dojdzie z kimś do skutku.Nie zapomnij dostosować ilości złota do wielkości, którą rzeczywiście chcesz sprzedać.
Krok 5. mniej szczegółowo Kiedy jesteś już zadowolony ze szczegółów oferty, przyciśnij SPRZEDAJ u dołu panelu, a na stronie, która się następnie pokaże, ZATWIERDŹ. Oferta zostanie formalnie wprowadzona na platformę wymiany. Następnie spójrz niżej, by zobaczyć, co się dzieje potem?.

Co się dzieje potem?

  • Najprawdopodobniej otrzymasz odpowiedź informującą, że "Twoje zlecenie jest otwarte".
  • Jako najlepsza w tym momencie oferta na rynku, najprawdopodobniej ukaże się ona teraz na platformie wymiany jako najniższa cena pośród złotych cegiełek w lokalizacji, w której twoje złoto się znajduje.Sprzedajesz, zwracasz się więc ze swoją ofertą do kupujących.
  • Dlaczego najprawdopodobniej, a nie na pewno? Może się zdarzyć, że wprowadzisz swoje zlecenie niemal dokładnie w tym samym momencie, co inny użytkownik, który właśnie pragnie kupić. W takim przypadku Twoja transakcja mogła zostać od razu zrealizowana.Może się też zdarzyć, że ktoś równocześnie zaoferował cenę nieco lepszą niż Twoja i teraz to on zajmuje złotą cegiełkę z najlepszą ceną, Twoją ofertę odsunąwszy nieco na bok.
  • Pamiętaj, że na platformie aktywne są także nasze roboty.Aktywni i właśnie oferujący ceny kupna i sprzedaży mogą też być w tym samym czasie inni użytkownicy, którzy mogą licytować, oferować i przebijać Twoje ceny.Nie bądź więc zbyt zaskoczony, jeśli Twoja oferta nie pozostanie najlepsza przez długi czas.
  • Ciekawą rzeczą, którą można teraz sprawdzić, jest podstrona przedstawiająca spread.A to dlatego, że swoją operacją właśnie zawężyłeś spread na światowym rynku złota.Efekt tego możesz zobaczyć przyciskając w górnym menu RYNKI, a tam następpnie, w sub-menu, wybierając opcję SPREAD.Zmniejszyłeś rozmiar białej szczeliny w swoim skarbcu i w wybranej walucie.
  • Zawsze możesz też monitorować, czy, w jakim stopniu i w jakim tempie realizowane jest Twoje zlecenie, przechodząc do HISTORII, a tam do ZLECEŃ. Czasem dobrze jest w tym celu przyglądać się samej PLATFORMIE WYMIANY, dzięki temu możesz bowiem pilnować, czy ktoś nie oferuje złota taniej niż Ty.
  • Jeżeli zdecydujesz, że chcesz przepchnąć swoją sprzedaż przez oferty konkurentów, będziesz musiał wycofać istniejącą ofertę z platformy, anulując zlecenie ze strony HISTORII, w opcji ZLECENIA, a następnie zastepując je ofertą po niższej cenie.