Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Skarbiec w Nowym Jorku

Gdzie znajduje się moje złoto?

Amerykański skarbiec BullionVault znajduje się w Nowym Jorku. Prowadzony jest dla nas i dla naszych klientów przez firmę Loomis International, należącą do największych na świecie profesjonalnych operatorów skarbców metali inwestycyjnych.Fizyczny kontakt ze złotem BullionVault mają tylko pracownicy operatora skarbców.

Specjalnie wydzielona część nowojorskiego skarbca Loomis International zarezerwowana jest wyłącznie dla klientów BullionVault.Twoje złoto znajduje się właśnie tam.

Skarbiec nowojorski podlega pod jurysdykcję stanu Nowy Jork w USA.

W jakiej formie znajduje się tam moje złoto?

Skarbiec nowojorski przechowuje dwie wielkości sztabek: 100 uncji trojańskich (ok. 3,1 kg) i 1 kg.Minimalna próba tego złota to 99,5% czystości.Twoje saldo w złocie na koncie w BullionVault liczone jest wyłącznie w zawartości czystego złota w sztabce, nie włącza zanieczyszczeń. Wylicza się ją z mnożenia masy brutto sztabki (a więc z nieczystościami) przez wskaźnik procentowy jej czystości.

Są to sztabki w formie uznawanej za "good delivery" w obrocie futures na nowojorskiej giełdzie NYMEX/Comex. Loomis International nie jest sama w sobie skarbcem Comex.W Stanach Zjednoczonych na rynku złota dominuje obrót futures na Comex, nie fizyczne złoto alokowane, dlatego z punktu widzenia płynności ważne jest, by nasze złoto było w formie akceptowanej i umożliwiającej dostarczenie czy szybkie upłynnienie na miejscowym rynku, a więc w formie akceptowanej przez Comex.

Nawet jeśli handel złotem w USA jest głównie zorientowany na futures, złoto BullionVault jest zawsze fizycznym złotem alokowanym.

Co szczególnego charakteryzuje skarbiec nowojorski?

Dla części obywateli amerykańskich lokalizacja w Stanach Zjednoczonych jest ulubioną, a to ze względu na podleganie jurysdykcji miejscowego, amerykańskiego prawa, pod którego ochroną bardzo często czują się po prostu najbezpieczniej.

Ogromna militarna potęga USA czyni je miejscem szczególnie bezpiecznym od ryzyka jakiejkolwiek inwazji - w niektórych innych potencjalnych lokalizacjach, w pewnych okolicznościach mogłoby istnieć takie ryzyko.Możliwość natychmiastowej sprzedaży za granicą i odkupienia w kraju, jak również prawo do zlecenia fizycznego przewozu złota do innego skarbca, oznacza, że zachowujesz zdolność zdobycia złota z powrotem do USA w rozsądnie krótkim terminie w nieskomplikowany formalnie sposób.

Operator skarbca przechowuje złoto naszych klientów oddzielnie od złota, którego właścicielem są inne podmioty, osoby, firmy czy organizacje. Znajduje się ono w wyodrębnionej dla nas sekcji skarbca.