Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Jak sprzedać złoto? - w skrócie

Pamiętaj, że istnieje kilka sposobów, by sprzedać złoto.Oto jeden z nich.

Procedura

Krok 1. bardziej szczegółowo Upewnij się, że jesteś zalogowany/zalogowana.Przyciśnij TWOJE KONTO, następnie przejdź do opcji SALDO w sub-menu.
Krok 2. bardziej szczegółowo W jego żółtej części zobaczysz, jakie jest Twoje dostępne saldo w złocie.Kliknij "Sprzedaj za..." i z listy, która się stamtąd rozwinie, wybierz walutę, za którą zamierzasz sprzedać swoje złoto. Panel zleceń wypełni się szczegółami opartymi na założeniu, że chcesz sprzedać całą ilość złota, którą dysponujesz w danym skarbcu. Na rynku, na którym inni uczestnicy aktualnie oferują jakieś ceny, system wskaże dla Ciebie najrozsądniejszą cenę i przybliżoną wartość zlecenia.Gdyby panel nie wypełnił się szczegółami, znaczy to, że na danym rynku nikt obecnie nie oferuje żadnych cen kupna, przeskocz więc od razu do Kroku 5. Nie masz dostępnego złota?Nie możesz więc jeszcze niczego sprzedać.Możesz sprzedać jedynie złoto, które już posiadasz. Być może jakieś zlecenie sprzedaży jest wciąż otwarte i musisz je anulować, by udostępnić zarezerwowane złoto na potrzeby kolejnej transakcji? W takiej sytuacji przejdź do HISTORII, a tam do ZLECEŃ, wybierz otwarte zlecenie spzedaży i usuń zlecenie przyciskając ANULUJ w panelu zleceń.Wówczas możesz spróbować wykonać ten krok od nowa.
Krok 3. bardziej szczegółowo Jeżeli trzeba, zmień cenę za kilogram bądź ilość.
Krok 4. bardziej szczegółowo Sprecyzowawszy zlecenie zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, przyciśnij SPRZEDAJ, a następnie ZATWIERDŹ - zlecenie zostanie wówczas wprowadzone do systemu.Spójrz niżej, żeby się dowiedzieć, co się dzieje potem.

Jeżeli na danym rynku nie ma akurat żadnych aktywnych ofert kupna, panel zleceń nie wskaże Ci żadnej propozycji.Musisz więc wówczas sam zaoferować cenę - do najlepszych sposobów należy porównanie z innymi lokalizacjami na platformie wymiany.

Krok 5. bardziej szczegółowo Żeby zobaczyć ceny na innych rynkach, kliknij przycisk RYNKI, a następnie opcję sub-menu PLATFORMA WYMIANY.Panel zleceń na twoim ekranie będzie nadal pokazywał wybraną już przez Ciebie lokalizację i walutę, a Ty będziesz mieć możliwość przyjrzenia się innym cenom.A teraz sprecyzuj swoją cenę i ilość.
Krok 6. bardziej szczegółowo Kiedy jesteś już zadowolony ze swojego zlecenia, przyciśnij SPRZEDAJ a potem ZATWIERDŹ, aby zlecenie zostało formalnie wprowadzone do systemu.

Co się dzieje potem?

  • Panel zleceń pokaże Ci teraz najprawdopodobniej komunikat mówiący albo, że "zlecenie zostało zrealizowane", albo, że "zlecenie jest otwarte".Możliwe są też inne wiadomości - jakkolwiek są one mniej prawdopodobne.
  • Zlecenie częściowo zrealizowane pokaże wiadomość informującą, że "zlecenie jest wciąż otwarte" w połączeniu z procentowym wskazaniem, jaka jego część została już wyegzekwowana.
  • Za każdym razem, gdy jakaś część zlecenia jest wyegzekwowana, otrzymasz email informujący o szczegółach.Może ich być sporo, zwłaszcza, gdy Twoje zlecenie jest duże, wówczas może bowiem być realizowane w serii mniejszych transakcji z wieloma innymi użytkownikami, których zlecenia kupna mieściły się w Twoim limicie ceny.Maile te wysyłamy dla Twojej informacji i dla Twojego bezpieczeństwa, nawet jeśli ich zbyt duża ilość może być trochę irytująca.Na sam koniec, gdy zlecenie zostanie wyegzekwowane do końca lub anulowane przez Ciebie, wysyłamy jeden zbiorczy kontrakt na całość tej operacji.Na jedno zlecenie przypadnie więc jeden kontrakt.
  • Gdy Twoje zlecenie trafi na tablicę platformy wymiany, ta jego część, która wciąż oczekuje na realizację, będzie widoczna na przyciskach po złotej stronie tablicy.Po złotej, bo jako sprzedający kierujesz swoją ofertę do kupujących.
  • Pamiętaj także, że na rynku działają również nasze roboty.Jest też całkiem możliwe, że w tym samym czasie ktoś inny ze swojego komputera również coś oferuje i być może rywalizuje z Twoją ceną, oferując taniej, by Cię wyprzedzić.Nie bądź więc zdziwiony, jeśli Twoja oferta nie pozostanie długo na pozycji najlepszej.
  • Możesz monitorowac powodzenie i stopień realizacji swojej transakcji ze strony HISTORII, w opcji ZLECENIA.Czasami najlepiej jednak monitorować, co się dzieje, na samej PLATFORMIE WYMIANY, dzięki temu możesz bowiem śledzić, czy ktoś próbuje przebić w dół Twoją cenę.
  • Jeśli chcesz, możesz przepchnąć swoją ofertę - w tym celu musisz najpierw wycofać istniejące zlecenie. Żeby to zrobić, przejdź na stronę HISTORIA, a tam do ZLECEŃ.