Najczęściej zadawane pytania, ogólne informacje i przewodnik "krok po kroku"

Jak licytować? - szczegółowo

BullionVault jest dynamicznym rynkiem, na którym kupujący i sprzedający rywalizują między sobą o ceny i za pomocą cen.

Jako kupującemu, zależy Ci na jak najniższej cenie.Możesz zaakceptować najlepszą spośród obecnie oferowanych cen. W ten sposób kupisz szybko, co może być istotne, jeśli sądzisz, że rynek niebawem pokieruje cenami w górę.

Jeżeli jednak jesteś cierpliwy i pragniesz zaoszczędzić na koszcie spreadu, możesz zaoferować własną cenę innym sprzedającym i poczekać, czy pojawi się sprzedający akceptujący Twoją cenę, zanim zgłosi się ktoś inny gotów zapłacić więcej.Strategia ta powoduje, że masz nieco mniejsze szanse kupić błyskawicznie, ale za to może Ci się udać kupić po niższej cenie.Wszystko zależy od tego, czy w rozsądnie niedalekiej przyszłości znajdzie się sprzedający, który zaakceptuje Twoją ofertę kupna.

Postępując według zasad tej strategii, wejdziesz na rynek jako zgłaszający nową najlepszą ofertę dla sprzedających. Pojawisz się więc na zielonej cegiełce, ponieważ jako kupujący starasz się zainteresować swoją ofertą sprzedających.Chcesz, żeby to sprzedający kliknął na Twoją ofertę.Im wyżej licytujesz, tym bardziej zawężasz spread na rynku i tym bardziej atrakcyjna staje się potencjalnie Twoja oferta dla sprzedających.

Krok 1. mniej szczegółowo Upewnij się, że jesteś zalogowany (zalogowana).Dobrze też upewnić się, jakie dokładnie są Twoje środki.Musisz mieć wystarczającą ilość dostępnych środków walutowych, by móc dokonać zakupu.Przejdź do platformy wymiany, przyciskając KUPUJ w menu głównym.
Krok 2. mniej szczegółowo Spójrz na ceny w interesującym Cię skarbcu (w walucie, którą posiadasz na koncie). Zobaczysz, że między najlepszą ceną sprzedaży widoczną na zielonej cegiełce, a najlepszą ceną kupna widoczną na złotej cegiełce jest pewna różnica, która nosi fachową nazwę spread.Twoim celem jest przyciągnięcie sprzedającego przez oferowanie atrakcyjnej ceny - innymi słowy dążysz do zawężenia spreadu na korzyść sprzedających przez licytowanie.
Krok 3. mniej szczegółowo Kliknij złotą cegiełkę z najlepszą ofertą sprzedaży. W ten sposób do panelu po prawej załadujesz szczegóły tej oferty z Tobą w roli kupującego.Spróbujmy skusić sprzedającego ceną bardzo bliską do tej, którą sam oferuje.
Krok 4. mniej szczegółowo Tak więc zamiast kupić od razu na jego warunkach, spróbuj zaofarować niższą cenę za kilogram, klikając strzałką wskazującą w dół tuż przy okienku prezentującym cenę. Przyciskając tę strzałkę raz oferujesz jedynie odrobinę niższą cenę, która może być atrakcyjna dla wielu sprzedających.Każde kolejne kliknięcie obniża Twoją cenę o kolejne punkty, tym samym zmniejszając prawdopodobnie liczbę potencjalnie zainteresowanych nią sprzedających, ale daje Ci szansę na zaoszczędzenie odrobiny pieniędzy więcej.A teraz pamiętaj o tym, by dostosowac ilość do tej, jaką faktycznie chcesz kupić.
Krok 5. mniej szczegółowo Kiedy zlecenie już Cię zadowala, przyciśnij KUPUJ u dołu panelu, a następnie ZATWIERDŹ, wprowadzając w ten sposób zlecenie na platformę wymiany. Następnie spójrz niżej, żeby zobaczyć, co się dzieje potem.

Co się dzieje potem?

  • Najprawdopodobniej otrzymasz w odpowiedzi wiadomość mówiącą, że "Twoje zlecenie jest teraz otwarte".
  • Jako najlepsza w tym momencie oferta kupna, pojawi się ona teraz najprawdopodobniej jako taka na zielonej cegiełce na platformie wymiany w wybranej przez Ciebie lokalizacji, w posiadanej przez Ciebie walucie.Jako kupujący zwracasz się bowiem do tych, którzy pragną sprzedać.
  • Dlaczego tylko najprawdopodobniej a nie na pewno? Ponieważ jest całkiem mozliwe, że niemal dokładnie w tym samym czasie jakiś sprzedający zaoferował złoto po cenie mieszczącej się w Twoim limicie i najzwyczajnie już dokonałeś transakcji.Inna potencjalna możliwość jest taka, że ktoś już zdążył przelicytować Twoja cenę. W takim wypadku twoja oferta trafiła oczywiście na platformę, nie figuruje tam jednak jako najlepsza tylko została odsunięta nieco na bok.
  • Nie zapominaj, że na platformie aktywne są także nasze roboty.Możliwe także, że ktoś z innego komputera jest równiez bardzo aktywny i stara się licytować przeciwko Tobie. W takich okolicznościach Twoja oferta nie pozostanie długo najlepsza, zepchnięta dalej przez jego zlecenie.Nie bądź więc zaskoczony.
  • Może Cię teraz zainteresować strona przedstawiająca rynkowy spread.Twoje posunięcie zawężyło właśnie spread na światowym rynku złota.Możesz zobaczyć tego efekt przyciskając w górnym menu RYNKI, a następnie wybierając SPREAD w opcjach sub-menu.Zredukowałeś właśnie szerokość białej szczeliny pomiędzy cenami kupna i sprzedaży w interesującym Cię skarbcu i walucie.
  • Zawsze możesz też monitorować postępy realizacji swojego zlecenia na stronie HISTORII, wybierając ZLECENIA w opcjach sub-menu.Czasem najlepiej monitorować, co się dzieje po prostu na stronie PLATFORMY WYMIANY. W ten sposób możesz czuwać, czy ktoś nie licytuje przeciwko Tobie i nie spycha Twojej oferty.
  • Jeżeli istotnie licytuje, to możesz pragnąć przepchnąć swoją ofertę przeciwko jego ofercie. W tym celu musisz anulować swoje zlecenie na stronie HISTORII, z podstrony ZLECEŃ. Następnie zastąp je zleceniem oferującym większą cenę.