Przewodnik

Sztabki złota

Sztabka złota

Złoto w sztabkach#

Inwestycja w złoto w sztabkach po cenach z profesjonalnych rynków metali szlachetnych jest teraz możliwa już od wielkości nawet tak małych jak 1 gram do wielkości tak wielkich jak 10 dużych sztab.

Sztabki i sztaby złota mogą mieć różne kształty i rozmiary, a kupowanie w postaci większych sztab bez wątpienia pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Na najdroższym krańcu skali cenowej znajdują się malutkie, jednogramowe sztabki sprzedawane z przeznaczeniem głównie na pamiątki i upominki, często zapakowane w plastik. Te maleńkie sztabeczki zwykle kosztują dwukrotność wartości samego zawartego w nich kruszcu.

Natomiast najtańsze są sztaby największe, te po 400 uncji (12,4 kg), zwane sztabami „Good Delivery” przechowywane przez banki centralne, będące przedmiotem obrotu profesjonalnych dilerów i inwestorów w Londynie, globalnym centrum światowego rynku metali szlachetnych.

To obrót tymi sztabami, jak również aprobowanymi przez nowojroski Comex w Nowym Jorku (te nowojorskie mogą mieć masę 100 uncji), tworzy ceny spot, owe światowe ceny złota, które możesz naleźć w Internecie czy w prasie.

Sztaby i sztabki złota: dostępne rodzaje#

Istnieje ponad trzydzieści rodzajów sztabek złota znajdujących się w obiegu w różnych częściach świata. W kategoriach wartości złota, największe sumy zaangażowane są w obrót złotem w formie owych dużych sztab Good Delivery. Są one kupowane i sprzedawane za pośrednictwem dilerów działających w Londynie lub jakoś z biurami w Londynie związanych. Jest to największy rynek złota, zawsze gotowy, dostępny 24 godziny na dobę, przez 5 dni w tygodniu.

63 działające rafinerie złota, wszystkie monitorowane uważnym okiem London Bullion Market Association, odlewają każdego roku około 150 tys. takich ważących po około 400 uncji sztab. Po kursie z lata 2013r. jest to warte grubo ponad 80 mld $.

Na mniejszych, lokalnych rynkach w Indiach, Singapurze, na Bliskim Wschodzie, najpowszechniej obracaną sztabką złota jest sztabka „dziesięciotolowa”. Rzadko tylko opatrzone są one numerami seryjnymi i ważą po 3,75 uncji (117 gram). Każdego roku odlewanych jest dwa miliony takich sztabek.

10 Tolas Bar - Ten Tola Gold Bars@seekpng.com

Najpopularniejszą sztabką złota w Chinach jest sztabka pięciotaelowa (6 uncji / 187 gr). Produkowane w Hongkongu sztabki pięciotaelowe są aprobowane przez Chińską Giełdę Złota i Srebra, dziś liczącą sobie już prawie sto lat funkcjonowania.

Poza Azją najpopularniejszą sztabką z przeznaczeniem dla inwestorów prywatnych do osobistego przechowywania jest sztabka o masie jednego kilograma. Każdego roku powstaje około miliona takich sztabek - najwięcej z nich w Szwajcarii.

Kilobar (1kg, 32.15 ounces) 99.99% pure gold refined by Pamp

Wiodące huty czy rafinerie odlewają też każdego roku ogromne ilości sztabek o masie jednej uncji. Podobnie jak sztabki kilogramowe, i te jednouncjowe są szeroko promowane jako niedrogi sposób na inwestowanie w złoto dla osób indywidualnych.

Ale te małe sztabki, choć tańsze lub proporcjonalnie tańsze niż monety, też wiążą się z wcale niemałymi kosztami (w sensie kosztów ponad samą cenę surowego kruszcu w nich zawartego).

Dlaczego złoto w sztabkach?#

Kupowanie złotych sztabek jest niemal zawsze tańsze niż kupowanie złota w formie monet. Zasada jest taka, że proporcjonalnie koszt jest tym niższy, im większa jest sztabka.

W wielu krajach kupowanie sztabek opłaca się bardziej niż kupowanie monet także z punktu widzenia oszczędności podatkowych (monety bywają np. obłożone VAT-em, itd.). Twoje oszczędności będą też zależały od jakości (czystości) złota, które kupujesz.

Najbardziej opłacalny, najbardziej ekonomiczny pod względem wszystkich towarzyszących kosztów, jest obrót sztabami Good Delivery. Koszt każdego grama jest najniższy i masz gwarancję czystości 99,5% lub wyższej. Jeżeli przechowujesz je w akredytowanych skarbcach, zachowujesz jednocześnie dostęp do profesjonalnego obiegu, w którym możesz je odsprzedać za pełną rynkową wartość, bez obawy o utratę wartości. W tym sensie - choć istnieją w tej sprawie różne punkty widzenia - najbardziej będzie ci się opłacać trzymać to złoto bezpiecznie, ale jednocześnie z daleka, właśnie w akredytowanym skarbcu.

Mniejsze sztabki, przechowywane w domu czy nawet w bezpiecznych skrytkach depozytowych, przedstawiają sobą trzy wielkie problemy.

  • Cena. Jeżeli kupujesz małe sztabki, Twój zakup będzie Cię kosztował 2%, czasem 4%, czasem jeszcze więcej ponad aktualną, hurtową cenę złota. Odsprzedając je w przyszłości dilerowi, będziesz musiał się liczyć z koniecznością zaakceptowania ceny o tyle samo niższej niż ta, którą można zobaczyć w mediach jako aktualny kurs złota.
  • Dostarczenie. Większość detalicznych sprzedawców pokryje koszt ubezpieczenia konieczny przy wysyłce złota do Ciebie, ale przy odsprzedaży będą oczekiwać, że Ty opłacisz ubezpieczenie, odsyłając złoto do nich.
  • Bezpieczeństwo. Ubezpieczanie sztabek przechowywanych w domu może Cię kosztować raczej drogo, nawet jeśli zainwestujesz w porządny sejf. Wynajmowanie sejfu w Twoim banku też raczej nie będzie tanie. A trzymanie złota w domu bez ubezpieczenia na pewno nie jest rozsądnym wyborem.

 

Pamp Fortuna 100g gold bar available from BullionVault


 

 

Specjalne inwestycyjne programy przechowywania złota - konta zbiorcze i programy certyfikatów na złoto - oferują pomoc w ominięciu całego tego bólu głowy, jaki towarzyszy samodzielnemu fizycznemu przechowywaniu złota u siebie. Z całą pewnością mogą one pomóc w redukcji marż przy kupnie i sprzedaży. Ale ich opłaty za przechowywanie wciąż kształtują się gdzieś w okolicach 1,5% rocznie.

To wcale niemały koszt posiadania złota - mówimy w końcu o pasywnej inwestycji, która nie płaci żadnych dywidend ani odsetek. Istnieje jednak znacznie tańszy sposób kupowania złota i posiadania go w stu procentach na własność.

Złoto w dużych sztabach - bezpośredni dostęp#

By utrzymać status Good Delivery, duże sztaby złota, te o masie po 400 uncji, którymi obracają rafinerie złota, banki centralne, hurtownicy, banki bulionowe i profesjonalni dilerzy, muszą pozostawać w bezpiecznych, uznawanych przez profesjonalne rynki skarbcach.

Jeśli wyprowadzisz taką sztabę z sieci takich uznawanych przez profesjonalistów przechowujących je skarbców - nawet do skrytki w Twoim banku - to wyrwiesz ją z „łańcucha integralności”, który pełni funkcję swego rodzaju gwarancji jakości, czystości i standardu tego złota dla następnego kupującego.

To właśnie integralność sztab Good Delivery zapewnia Ci możliwość uzyskania maksymalnej wartości przy odsprzedaży. Jeszcze do niedawna prywatni inwestorzy nie mieli łatwego dostępu do tego rynku, chyba że dysponowali środkami pozwalającymi na kupno kilku sztab o masie 400 uncji. Nie mogli też zaaranżować przechowywania w jednym z akceptowanych przez profesjonalistów skarbców, chyba że posiadali aż pięć, lub więcej, takich sztab.

 

 

Dzięki BullionVault możesz jednak kupić złoto w ilościach nawet po jednym gramie. Przechowywane w zatwierdzonych przez rynek skarbcach zachowa swoją pełną wartość w momencie odsprzedaży. Opłaty za przechowywanie złota w formie „porcji” dużej sztaby wynoszą zaledwie 0,12% rocznie, z już wliczonym w nie ubezpieczeniem (nie mniej jednak niż 4 dolary miesięcznie).

Dowiedz się więcej o najtańszym, najbezpieczniejszym i najłatwiej dostępnym złocie lub załóż konto i przetestuj wszystko przy użyciu czterech gram srebra, które dostaniesz w promocji.

 

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom