Przewodnik

Złoto: cena spotIle kosztuje złoto? Jaka jest cena złota?#

Mówiąc o wartości złota, jako jego cenę w danym momencie, w danym dniu, w profesjonalnym kontekście podaje się zwykle tzw. cenę spot.

Jeżeli chcesz kupić złoto po cenie spot lub bardzo blisko ceny spot, to możesz jednocześnie potrzebować trochę ogólniejszej wiedzy na temat profesjonalnych rynków metali inwestycyjnych. Jeżeli tak, proponujemy Ci kliknąć tutaj - dowiesz się tam, jak i Ty możesz uzyskać dostęp do złota po znanej z prasy, telewizji czy Internetu cenie spot.

Cena spot, która cytowana jest regularnie w mediach jako cena złota, to cena którą faktycznie się płaci lub można otrzymać jako zapłatę tylko w przypadku bardzo konkretnej formy złota: dużych sztab, zwykle o masie 400 uncji, standard zwany „Good Delivery”. Na dodatek sztaby te muszą znajdować się w bardzo specyficznym obiegu dużych graczy na rynku złota, członków London Bullion Market Association i ewentualnie podobnych jej ciał w innych częściach świata.

Kto tworzy cenę spot?#

Nieustannie zmieniająca się cena spot (lub też - ceny spot) nie są określane przez żadną oficjalną giełdę czy elektroniczny system taki jak NYSE z Nowego Jorku czy CBOT (Chicago Board of Trade). Cena spot jest w istocie miksem mnóstwa cen oferowanych przez nabywców i sprzedawców na całym świecie, na profesjonalnch rynkach, tak długo, jak gdzieś któryś z tych głównych rynków jest otwarty. Jest to nieoficjalna średnia tych cen.

Do całkiem niedawna tylko osoby i podmioty inwestujące miliony dolarów miały dostęp do transakcji po tych cenach. Dziś każdy może złoto kupić lub sprzedać po cenie spot, nawet małe ilości, ponieważ taką możliwość oferuje BullionVault.

 

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom