Przewodnik

Złoto: taniej, bezpieczniej i łatwiej

BullionVault oferuje Ci tańszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy niż gdziekolwiek indziej sposób na posiadanie prawdziwego, fizycznego złota. Oto dlaczego...

Taniej#

Gwarantujemy, że nigdzie nie będziesz w stanie kupować i sprzedawać złota po niższych kosztach.

Kupując złoto, jakim obracają rynki profesjonalne - w standardzie określanym mianem Good Delivery, oszczędzasz co najmniej 7% kosztu monet i małych sztabek. Również w momencie sprzedaży uzyskasz za takie właśnie złoto najlepszą cenę, ponieważ Good Delivery to jedyna postać złota, które możesz łatwo sprzedać na światowych rynkach profesjonalnych złota inwestycyjnego, gdzie ceny sprzedaży są najwyższe.

W przeciwieństwie jednak do rynków profesjonalnych, w BullionVault nie ma minimalnej wielkości transakcji, nie musisz więc wydać pół miliona dolarów, by móc uzyskać najlepszą cenę.

Nie musisz kupować w dolarach amerykańskich - możesz także w euro lub funtach szterlingach, co - jeżeli żyjesz w Wielkiej Brytanii lub kraju Strefy Euro - pozwoli zaoszczędzić kolejne 3% na koszcie konwersji walut.

Najwyższa stawka prowizji w BullionVault wynosi zaledwie 0,5%, niższej nie znajdziesz nigdzie. Jeżeli kupujesz złoto za więcej niż 30 000 $ (20 000£, 20 000€), wysokość Twoich prowizji zacznie szybko spadać jeszcze niżej:

Wartość zakupów w ciągu roku Stawka prowizji
Pierwsze $75 000 0,5%
Następne $750 000 0,1%
A Potem 0,05%

Kolejnym sposobem, w jaki oszczędzasz, jest wykoszenie pośrednika. Robisz to, samemu będąc aktywnym uczestnikiem współtworzącym rynek, będąc swoim własnym maklerem - możesz proponować własne ceny zakupu i sprzedaży innym kupującym i sprzedającym użytkownikom platformy wymany BullionVault. Pozwala Ci to oszczędzać za każdym razem, kiedy dokonujesz jakiejś transakcji, ponieważ sprawia, że nie jesteś zmuszony płacić kosztu spreadu, który w innych warunkach pobiera od Ciebie market-maker.

Oszczędzasz także na przechowywaniu. Twój kruszec jest przechowywany w całkowicie ubezpieczonym, akredytowanym, profesjonalnym skarbcu. Dzięki temu opłaty za przechowywanie są bez porównania niższe niż jakakolwiek porównywalne usługa. Płacisz tylko 0,12% rocznie. Fundusz ETF kosztuje ponad trzy razy tyle. Zwykle obciążają one opłatą 0,4% rocznie i nie zawiera ona w sobie wliczonego ubezpieczenia.

Bezpieczniej#

Będziesz właścicielem kruszcu w postaci w pełni akceptowanej przez rynki profesjonalne - zwanej Good Delivery - przechowywanego w jednej z międzynarodowych lokalizacji dostępnych dla Twojego wyboru. Kruszec będzie całkowicie alokowany. BullionVault nigdy nie obraca złotem niealokowanym[1].

Sztabka złota i piłeczka do golfa
Standardowa sztaba Good Delivery, 400 uncji (12,4kg) z piłeczką golfową

Po tym, jak zostaną one odlane przez akredytowane rafinerie, sztaby Good Delivery, którymi obracają rynki profesjonalne na całym świecie, pozostają przez cały swój "żywot", bez przerwy, wyłącznie w profesjonalnych skarbcach - takich jak te prowadzone przez Loomis. Nigdy nie przechodzą przez prywatne, niepewne ręce, przez które mogłyby np. zostać podmienione lub uszkodzone. Z tego powodu uczestnicy tego rynku zawsze mają do nich zaufanie, w związku z czym profesjonalni kupcy złota akceptują je wyłącznie, jeśli dostarczone jest bezpośrednio z takiego wyspecjalizowanego skarbca. Wszyscy profesjonalni kupcy, do których i Ty będziesz się zaliczać, czerpią korzyści z permanentnej gwarancji integralności złota kupowanego i sprzedawanego w ramach systemu Good Delivery.

Sam/sama wybierzesz, w której z dostępnych lokalizacji pragniesz przechowywać swoje złoto. Do wyboru będziesz mieć Londyn, Nowy Jork, Zurych, Singapur i Toronto. Bez żadnego dodatkowego kosztu będziesz także mieć możliwość chronienia części swojego majątku za granicami swojego kraju, a nawet jego dystrybucji pomiędzy kilka miejsc. Może Cię to uchronić przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami znajdowania się pod tą czy inną jurysdykcją, czy wprowadzenia np. kontroli wymiany walut. Coraz więcej ludzi zaczyna się takich rzeczy obawiać.

OK, ale skąd możesz wiedzieć, że Twoje złoto naprawdę znajduje się tam, gdzie my mówimy, że się znajduje?

Nikt nie dorównuje BullionVault pod względem przejrzystości, jeśli chodzi o dokumentowanie własności naszych klientów. Każdego dnia publikujemy jednocześnie zestawienie własności wszystkich naszych klientów (pod pseudonimami) uzgodnione z listami sztab przedstawionymi przez niezależnych od nas operatorów skarbców. Publikujemy także wyciągi z posegregowanych kont klienckich, przedstawione nam przez nasz bank. Twój pseudonim znany jest tylko Tobie. To znaczy, że możesz zobaczyć swoje salda publicznie dostępne, ale jednocześnie ukryte pod pseudonimem, i uzgodnić je z sumami sald wszystkich klientów i sumami na wyciągach i listach dostarczonych przez strony trzecie.

Możesz wówczas także jednym kliknięciem przejść do raportu naszego zewnętrznego audytora dotyczącego całkowitej zgodności naszego codziennego zestawienia. Raport publikowany jest niezależnie od nas, na ich własnej stronie internetowej. Zobaczysz także raport naszego probiercy, którym jest akredytowana przez LBMA (London Bullion Market Association) Alex Stewart International, jedna z największych na świecie firm inspekcyjnych, która weryfikuje co roku jakość i ilość złota przechowywanego dla naszych klientów w skarbcach.

Tak więc jesteśmy weryfikowani z pięciu kierunków przez pięć profesjonalnych organizacji, z których każda jest posiadana i zarządzana w sposób wzajemnie od siebie niezależny. Żadne inne przedsięwzięcie na rynku złota nie zbliża się nawet do tego poziomu wielostronnej weryfikacji, przejrzystości i codziennej publikacji danych.

Ponieważ korzystamy z usług profesjonalnych, akredytowanych operatorów skarbców i stosujemy wszystkie powyższe środki bezpieczeństwa i kontroli, ubezpieczenie jest znacznie, znacznie tańsze niż by było w innym przypadku. Urzędnicy ubezpieczeniowi wiedzą, że złoto jest tam bezpieczniejsze, niż gdziekolwiek indziej. Tak więc Twoje ubezpieczenie jest już wliczone w przechowywanie i pokrywane przez nas, a potwierdzenie tego ubezpieczenia publikujemy na naszej stronie internetowej, abyś mógł je sam sprawdzić. Szósty niezależny od nas środek kontroli.

Oczywiście, Twoje bezpieczeństwo obejmuje znacznie szersze spektrum zagadnień niż tylko fizyczne bezpieczeństwo Twojego złota.

Pierwszą kwestią jest bezpieczeństwo internetowe. Uczyniliśmy Twoje konto BullionVault bezpieczne nawet wówczas, gdyby ktoś włamał się na Twoje konto, zdobywszy jakoś Twój login i hasło. Jak to zrobiliśmy?

Są dwie techniki. Pierwsza: Twoje konto jest chronione alarmem przeciwwłamaniowym - każde logowanie na Twoje konto może wysłać na Twój numer telefonu komórkowego wiadomość SMS informującą o tym wydarzeniu. Druga: dopuszczamy wypłacanie Twoich pieniędzy tylko w jednym kierunku - z powrotem do Ciebie, czyli w normalnych okolicznościach na to samo konto, z którego przyszły; może to być, oczywiście nowe konto, jeśli Twój nowy bank potwierdzi jego tożsamość.

Chronimy Cię także przed ewentualnością naszej własnej - jak również operatorów skarbców - upadłości finansowej. Tak BullionVault, jak operatorzy skarbców są custodianami angażowanymi do przechowywania i troski o Twoje złoto. Zupełnie inaczej niż depozyt złożony przez Ciebie w banku (który według prawa bankowego staje się Twoim aktywem, ale pozostaje własnością banku), zakupione i przechowywane z BullionVault złoto pozostanie Twoją własnością przez cały czas i w całkowitym stopniu. Nigdy nie trafi na nasze salda w księgach rachunkowych. Twoje złoto pozostaje spokojnie w skarbcu i wróci do Ciebie w pełnej ilości, nawet gdybyśmy my upadli finansowo. To właśnie oznacza przechowywanie (custody) złota alokowanego. Nie składasz tego złota w depozycie - płacisz nam za jego bezpieczne przechowywanie, co ma zupełnie inny status prawny i daje Ci bez porównania więcej bezpieczeństwa.

Cokolwiek by się stało, BullionVault jest organizacją bez porównania ostrożniejszą niż Twój bank. Nigdy nikomu Twojego złota nie pożyczamy (bank zwykle by to zrobił) i na odległość jednego telefonu trzymamy wystarczającą ilość kapitału, by być w stanie opłacać nasze koszty operacyjne przez co najmniej 5 lat bez dochodu - 20 razy więcej, niż to jest w przypadku wielu banków.

Zabezpieczyliśmy Cię także przed całkowitym zniszczeniem BullionVault - nasi audytorzy i operatorzy skarbców, na wypadek, gdybyśmy zostali całkowicie unicestwieni, będą mieć dostęp do pełnych zapisów własności naszych klientów.

Wszystkie te zabezpieczenia razem wzięte umieszczają Cię na znacznie bezpieczniejszej pozycji (przy jednocześnie niższych kosztach) niż ze złotem zabranym do ręki i przechowywanym w domu. Właśnie dlatego w 2009 roku BullionVault otrzymało najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę biznesową Queen's Award for Enterprise - za jednoczesne niskie koszty dostępu do efektywności rynku profesjonalnego dla klientów detalicznych oraz transparentność i bezpieczeństwo systemu przechowywania.

Łatwiej#

Mamy sporo ponad 100 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, przechowujemy więcej złota niż większość światowych banków centralnych. BullionVault jest największym na świecie dystrybutorem kruszcu w profesjonalnym standardzie inwestycyjnym dla klientów detalicznych. Chcemy być najlepsi poprzez naszą bezpośredniość, sumienność, wiedzę, a także poprzez czynienie dostępu do złota tańszym, bezpieczniejszym i łatwiejszym dla Ciebie.

By posiadać złoto, musisz wykonać cztery proste kroki:

  1. Zarejestrować się. Dowiedz się krok po kroku, jak zacząć
  2. Wykonaj przelew ze swojego banku.
  3. Kup złoto.
  4. Dokonaj walidacji swojego konta.

Kiedy będziesz potrzebować wypłacić swoje pieniądze, zaloguj się, sprzedaj złoto i zleć przelew na swoje konto bankowe. Przelew zrealizujemy następnego dnia roboczego. W BullionVault nie ma minimalnego okresu inwestycji, ani żadnej kary za zmianę zdania i wypłacenie pieniędzy.

Jeśli zarejestrujesz się już dzisiaj, otrzymasz za darmo, w promocji, odrobinę srebra, przy pomocy którego możesz się nauczyć i zacząć dokonywać transakcji przy użyciu systemu BullionVault. Twoja nauka przy pomocy owego srebra będzie całkowicie na nasz koszt i nasze ryzyko. Chcesz wiedzieć więcej?

Ważne linki - sprawdź nas#

Dowiedz się więcej na temat firmy.
Zobacz, co sądzą o nas klienci i profesjonaliści - przeczytaj ich referencje.
Sprawdź nasz cennik.
Sprawdź nasz uzgodniony rejestr kont. Zestaw sumę całego złota przechowywanego przez nas w Zurychu z listą sztab w szwajcarskim skarbcu.

Zajrzyj na stronę operatora skarbców, Loomis
Przejrzyj nasze ubezpieczenie
Przeczytaj raport z zewnętrznego audytu BullionVault, publikowany niezależnie na stronie internetowej naszych audytorów
Odwiedź stronę London Bullion Market Association, LBMA
Poczytaj o sztabach Good Delivery
The Queen's Award for Enterprise (Nagroda Królowej dla przedsiębiorstw – kategoria innowacja): Lista zwycięzców oraz uzasadnienie nagrody

Profesjonalne rynki obracające hurtowymi ilościami złota operują w ramach wyznaczonych i regulowane są przez tzw. ''NIPS Code'' Banku Anglii (Bank of England). Kodeks ten został opracowany przez Bank of Englad we współpracy z LBMA, której BullionVault i angażowani przez nas operatorzy skarbców są pełnoprawnymi członkami. Zobacz listę członków LBMA.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.


[#1] Około 98% złota, którym się na świecie obraca, jest niealokowane. Wchodzą w to także detaliczne produkty inwestycyjne, takie jak konta denominowane w złocie czy programy certyfikatów na złoto. Złoto niealokowane jest popularnie zwane "złotem papierowym", które jest cyfrą zapisaną na saldzie Twojego konta - zwykle, choć nie zawsze, przez bank. Wystawia Cię ono na ryzyko wypłacalności drugiej strony. W przeciwieństwie do niego złoto alokowane jest fizycznym kruszcem, który jest Twoją własnością a nie czyimkolwiek zobowiązaniem w stosunku do Ciebie. Ze względów bezpieczeństwa BullionVault handluje wyłącznie złotem alokowanym.

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom