Przewodnik

Certyfikaty Na Złoto

Jeżeli zamierzasz kupić złoto, powinieneś przede wszystkim zapoznać się z tym, w jaki sposób działa rynek złota. Informator ten dostepny jest on-line, dla każdego, po prostu go przeczytaj.

Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze, kupując złoto za jego rzeczywistą cenę, bez konieczności płacenia o 10% więcej niż trzeba. Może to też zapobiec kupieniu przez Ciebie niewłaściwego rodzaju certyfikatu, który może Cię kosztowac dosłownie całe Twoje złoto.

Ta pomyłka może Ci zostać oszczędzona. Zamiast tego możesz kupić najbardziej godną zaufania postać złota na świecie, po najlepszych cenach, w najbezpieczniejszy i niebywale prosty sposób.

Certyfikaty na złoto - Wprowadzenie#

Certyfikaty na złoto w swojej naturze przypominają najstarsze pieniądze drukowane. Począwszy od XVII wieku handlarze złota w Londynie i Amsterdamie wystawiali swoim klientom zostawiającym u nich złoto na bezpieczne przechowanie najstarsze certyfikaty. Certyfikaty te działały nastepnie jako dowody posiadania złota. Z czasem zaczęto sobie przekazywać te certyfikaty jako formę zapłaty w transakcjach handlowych, bez porównania mniej uciążliwą niż podejmowanie i przekazywanie fizycznego kruszcu.

W połowie XIX wieku amerykańskie Ministerstwo Skarbu zaczęło emitować certyfikaty, które były oparte o złoto podejmowalne ze skarbców Ministerstwa. Certyfikaty te były w obrocie jako pieniądz aż do 1933 roku, kiedy to rząd amerykański zakazal prywatnego posiadania złota w Stanach Zjednoczonych.

Dziś certyfikaty są wciąż emitowane przez kilka niemieckich i szwajcarskich banków oraz specjalne programy inwestycyjne w Australii i Stanach Zjednoczonych. Stanowią one tytuł własności pewnej określonej ilości złota w formie czystego kruszcu lub złotych monet.

Inwestowanie w certyfikaty oszczędza koszty transakcyjne, koszty dostawy złota czy jego przechowywania.

Certyfikaty - problem ich pokrycia w złocie#

Inwestorzy są dość mocno przywiązani do certyfikatów. Panuje jakieś dziwne przekonanie, że zawiły dokument wydrukowany w kosztowny sposób jest dowodem jakiejś stojącej za tym prawdziwej wartości.

Jednak nie zawsze tak jest w istocie. Ściany instytucji finansowych na całym świecie udekorowane są ogromną ilością historycznie interesujących, ale całkowicie bezwartościowych certyfikatów różnego rodzaju.

Nie ma żadnego realnego sposobu, by sprawdzić, czy ilość wyemitowanych certyfikatów pokrywa się z faktyczną ilością złota