Rynek Złota

Najgorsza od 4 dekad inflacja w USA sprawia, że ceny złota osiągają miesięczne szczyty, a Bitcoin odnotowuje miesięczne spadki

Ceny złota wzrosły we wtorek we wszystkich głównych walutach, osiągając miesięczny szczyt na poziomie 1970 dolarów za uncję, po tym jak nowe dane z USA wskazały , że koszty życia w kraju o największej gospodarce świata wzrosły do poziomu rekordowej inflacji od czasu recesji w 1982 roku.

Jednakże, po osiągnięciu nowych rekordów, długoterminowe stopy procentowe na rynku obligacji spadły po tych informacjach, podczas gdy zachodnie rynki akcji odreagowały wcześniejszy spadek, zmniejszając stratę 1,4% w indeksie EuroStoxx 600 do 0,2% na otwarciu giełdy w Nowym Jorku.

"Spodziewamy się, że marcowa inflacja CPI będzie wyjątkowo wysoka ze względu na podwyżkę cen przez Putina" - powiedziała wczoraj wieczorem sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki, obwiniając Rosję za inwazję na Ukrainę i wynikające z niej ograniczenie światowych dostaw energii i zboża jako najszybszy od 4 dekad wzrost kosztów utrzymania.

Podczas gdy główny indeks cen konsumenckich wzrósł o 8,5% w skali roku, inflacja z wyłączeniem kosztów paliwa i żywności również wzrosła w zeszłym miesiącu do nowego, 4-dekadowego szczytu, osiągając 6,5% według pierwszych szacunków Biura Statystyki Pracy.

Prawie 9 na 10 typujących przyszłomiesięczną decyzję Fed oczekuje podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych - pierwszej takiej "podwyżki" od 2000 r. - wynika z analizy FedWatch przeprowadzonej przez CME.

Jest to dwukrotnie większe prawdopodobieństwo niż to, które zakładano o tej samej porze miesiąc temu.

W oczekiwaniu na dzisiejsze dane o inflacji w USA, światowe rynki akcji straciły w poniedziałek kolejne 1,3%, a czwarta dzienna strata w ciągu 7 sesji kwietniowych pociągnęła za sobą spadek indeksu MSCI World do najniższych poziomów w skali 1 miesiąca.

Akcje w Chinach i Hongkongu wzrosły w ciągu nocy, zmniejszając straty z tego okresu do odpowiednio 15,5% i 25,0%. Odnotowano także  spadek japońskiego indeksu Topix o 1,4% w ciągu dnia i 4,6% poniżej poziomu z połowy kwietnia 2021 r.

Europejskie rynki akcji również spadały drugi dzień z rzędu, notując 7,9% poniżej noworocznego szczytu dla indeksu EuroStoxx 600.

Podczas gdy ceny złota osiągały we wtorek szczyty miesięczne, kryptowaluta  Bitcoin w międzyczasie odbiła się od miesięcznych spadków poniżej 40 000 USD – poziomu osiągniętego po raz pierwszy w styczniu 2021 r.

Bitcoin "jest bardziej zmienny niż złoto, [ale] oferuje lepsze perspektywy długoterminowego wzrostu i dlatego chroni przed inflacją" - twierdzi jeden z "przewodników dla początkujących" po tym sektorze. "Może być nawet uważany za lepsze zabezpieczenie przed inflacją niż złoto".

Ale teraz, w kwietniu 2022 roku, "Rosnące obawy o stopy procentowe i oczekiwanie zacieśnienia warunków monetarnych nadal są w centrum uwagi inwestorów Bitcoin", mówi jedna z platform kryptowalutowych.

"Aktywa kryptowalutowe cofają się po osiągnięciu szczytowego poziomu inflacji i obaw związanych z podwyżkami stóp procentowych" - dodaje inny, najwyraźniej "główny broker" kryptowalut według jednego z blogerów.

Ceny ropy naftowej powróciły dziś do poziomu powyżej 100 USD za baryłkę Brent, a ceny zboża wzrosły o ponad 30% w porównaniu z początkiem inwazji Rosji na "europejski spichlerz" pod koniec lutego, kiedy Ukraina przygotowywała się do ponownej napaści we wschodnim Donbasie

Według agencji ratingowej S&P,  Moskwa obecnie "wybiórczo" nie spłaca swojego zagranicznego długu, ponieważ reżim Putina zaproponował posiadaczom obligacji spłatę w rublach, a nie w dolarach, jak zapisano w umowie.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii zarówno premier, jak i kanclerz - dwaj najwyżsi rangą urzędnicy polityczni w kraju - zostali ukarani grzywną przez policję metropolitalną za złamanie zasad lockdownu,  które sami wprowadzili w związku ze skandalem "partygate" - poinformował dziś rząd.

"Boris Johnson i Rishi Sunak złamali prawo i wielokrotnie okłamywali brytyjską opinię publiczną" - powiedział lider opozycji,  Keir Starmer. "Obaj muszą podać się do dymisji. Konserwatyści są całkowicie niezdolni do rządzenia".

Funt szterling niewiele się zareagował na te informacje, dzięki czemu cena złota w funtach brytyjskich za uncję oscyluje w pobliżu 1510 funtów.

 

Adrian Ash jest głównym analitykiem BullionVault, największego na świecie serwisu umożliwiającego zakup i posiadanie fizycznego złota inwestycyjnego. Wcześniej pracował dla Fleet Street Publications, brytyjskiego wydawcy doradzającego inwestorom prywatnym. Z londyńskiego City był korespondentem Daily Reckoning (2003-2008). Obecnie udziela się na łamach takich czołowych serwisów inwestycyjnych jak 321gold, FinancialSense, GoldSeek, Prudent Bear, SafeHaven i Whiskey & Gunpowder. Opinie Adriana na temat rynku złota były cytowane przez tak renomowane media jak "Financial Times", "The Economist", Bloomberg czy "Der Stern" w Niemczech.

Uwaga: Wszystkie teksty publikowane na tej stronie mają na celu informowanie i inspirowanie przemyśleń Czytelnika. Nie mają na celu kierować Twoimi decyzjami. Jedynie Ty sam możesz zadecydować, gdzie najlepiej ulokować własne pieniądze i każda taka decyzja wiąże się z jakimś rodzajem ryzyka. Iformacje i dane tu opublikowane mogły już zostać zakwestionowane przez wydarzenia, które nastąpiły później - dlatego zanim na ich podstawie podejmiesz jakieś decyzje, powinieneś zawsze weryfikować je z innymi źródłami. Przed korzystaniem z serwisu Rynek Złota prosimy o zapoznanie się z warunkami naszego Regulaminu.

Pozostań w kontakcie

Facebook  Twitter

 

 

Złoto i srebro: depesze