Rynek Złota

Cena złota bez zmian na zachodnich giełdach, rośnie popyt na złoto w Chinach

Ceny złota spadły po tym jak  zachodnie rynki akcji odbiły się po niestabilnym tygodniu spowodowanym pojawieniem się  nowego wariantu Covid-19  i zaostrzeniem polityki monetarnej w USA. Natomiast  popyt na złoto na rynku konsumenckim nr 1 na świecie wzrósł, podczas gdy akcje azjatyckie spadły, mimo że bank centralny Chin ogłosił, że zwiększy płynność, pisze Atsuko Whitehouse z BullionVault.

Ceny spot złota spadły o 0,2%, do 1780 dolarów za uncję w poniedziałek rano w Londynie, podczas gdy 10-letnia stopa zwrotu z amerykańskiego Skarbu Państwa - benchmarkowa stopa procentowa dla rządów, jak również wielu instytucji finansowych i komercyjnych - wzrosła do niemal  1,4%.

W ostatni piątek ceny złota znów wzrosły o 1%, a stopa benchmarkowa spadła poniżej 1,4%, po raz pierwszy od września 2021 roku, ponieważ inwestorzy wycofali się z amerykańskich akcji po niejednoznacznym raporcie o zatrudnieniu w USA.

Stopy zmieniają się odwrotnie do cen, a niższe stopy zwrotu oznaczają zmniejszenie kosztu alternatywnego posiadania nieoprocentowanego złota.

"Uważam, że inwestorzy oczekują, że polityka monetarna będzie bardziej stanowcza, a to w przeszłości wywierało presję na spadek akcji spółek technologicznych" - powiedziała Kristina Hooper, główny strateg rynku globalnego w Invesco

Kontrakty terminowe na indeks S&P500 odbiły się od piątkowych spadków, ponieważ inwestorzy pocieszali się doniesieniami, że przypadki wariantu Omicron były stosunkowo łagodne.

Europejskie akcje otworzyły się wyżej w poniedziałek, a paneuropejski indeks Stoxx 600 wzrósł o 0,7%, po trudnej sesji w Azji, gdzie indeks MSCI obejmujący akcje regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią stracił prawie 1%.

Chińskie akcje spadły, ponieważ obawy o skutki prawdopodobnego bankructwa China Evergrande Group przyćmiły komentarze banku centralnego na temat cięcia stopy rezerw obowiązkowych.

Ludowy Bank Chin poinformował na swojej stronie internetowej, że obniży stopę rezerw obowiązkowych dla banków o pięćdziesiąt punktów bazowych już od 15 grudnia 2021 roku.

Z kolei  udziały  chińskiego Evergrande spadły o 20% po tym, jak deweloper powiedział, że nie ma gwarancji na wystarczająco dużo środków na spłatę zadłużenia, a gigant w branży transportu Didi postanowił wycofać się z notowań w Nowym Jorku w zeszłym tygodniu.

Tymczasem popyt na złoto w Chinach, które są pierwszym rynkiem zbytu tego metalu, wzrósł, ponieważ ceny na giełdzie złota w Szanghaju okazały się wyższe od londyńskich, wzrastając w poniedziałek do ponad 10 dolarów na uncję, co stanowiło największą zachętę do ponownego importu od 2 miesięcy.

Premia w Szanghaju w stosunku do Londynu wynosiła do tej pory średnio 4,64 USD w tym roku, po tym jak osiągnęła rekordowe zniżki w pierwszej fazie Covid-19, a na początku czerwca spadła do 25 USD po informacjach o nowych przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

"Azja, która tak bardzo ucierpiała w wyniku fali delta, ze zrozumiałych względów jest bardziej ostrożna, a teraz musi zmierzyć się z rzeczywistością związaną ze zmniejszeniem deficytu Rezerwy Federalnej, jak również z chińskim 'wspólnym dobrobytem', sektorem nieruchomości i problemami związanymi z technologią" - powiedział jeden z analityków w najnowszej nocie do inwestorów. 

W przeciwieństwie do rosnącego chińskiego popytu, fundusze powiernicze ETF oparte na złocie zmniejszyły w ubiegłym tygodniu swoją skalę - zarówno SPDR Gold Trust (NYSEArca: GLD), jak i iShares gold ETF (NYSEArca: IAU) odnotowały odpływy inwestorów netto.

W ubiegłym tygodniu GLD i IAU potaniały odpowiednio o 0,85% i 0,20%, co było pierwszą tygodniową likwidacją od 4 i 3 tygodni po tym, jak w listopadzie 2021 r. po raz pierwszy od czerwca 2021 r. odnotowały miesięczny napływ środków. Stan posiadania dla GLD i IAU łącznie zmniejszył się o 17% i prawie 300 ton wagi od szczytu we wrześniu 2020 roku.

Cena srebra, głównie metalu przemysłowego, spadła o 0,8% do 22,32 USD za uncję, podczas gdy platyna, która również znajduje dwie trzecie swojego popytu w zastosowaniach przemysłowych, pozostała na poziomie 936 USD za uncję.

 

Adrian Ash jest głównym analitykiem BullionVault, największego na świecie serwisu umożliwiającego zakup i posiadanie fizycznego złota inwestycyjnego. Wcześniej pracował dla Fleet Street Publications, brytyjskiego wydawcy doradzającego inwestorom prywatnym. Z londyńskiego City był korespondentem Daily Reckoning (2003-2008). Obecnie udziela się na łamach takich czołowych serwisów inwestycyjnych jak 321gold, FinancialSense, GoldSeek, Prudent Bear, SafeHaven i Whiskey & Gunpowder. Opinie Adriana na temat rynku złota były cytowane przez tak renomowane media jak "Financial Times", "The Economist", Bloomberg czy "Der Stern" w Niemczech.

Uwaga: Wszystkie teksty publikowane na tej stronie mają na celu informowanie i inspirowanie przemyśleń Czytelnika. Nie mają na celu kierować Twoimi decyzjami. Jedynie Ty sam możesz zadecydować, gdzie najlepiej ulokować własne pieniądze i każda taka decyzja wiąże się z jakimś rodzajem ryzyka. Iformacje i dane tu opublikowane mogły już zostać zakwestionowane przez wydarzenia, które nastąpiły później - dlatego zanim na ich podstawie podejmiesz jakieś decyzje, powinieneś zawsze weryfikować je z innymi źródłami. Przed korzystaniem z serwisu Rynek Złota prosimy o zapoznanie się z warunkami naszego Regulaminu.

Pozostań w kontakcie

Facebook  Twitter

 

 

Złoto i srebro: depesze