Rynek Złota

Sztaby złota najtańsze od miesiąca, podczas gdy przemówienie Powella i Omicron obniżają globalne akcje o 5% od szczytu

Sztaby złota na londyńskim rynku złota były w czwartek najtańsze od miesiąca, spadając poniżej 1770 dolarów za uncję, podczas gdy światowe rynki akcji i ceny towarów ponownie spadły po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell przychylił się w kierunku szybszego ograniczania nowego luzowania ilościowego  i szybszego podnoszenia stóp procentowych w obliczu najgorszej inflacji od 3 dekad.

Z kolei ceny długu rządowego wzrosły, obniżając koszty długoterminowych pożyczek, ponieważ coraz więcej krajów wprowadza ograniczenia w podróżowaniu i kwarantanny, na świecie potwierdzono nowe przypadki Omicron, co jak stwierdzono w RPA jest dominującą odmianą Covid-19, w której infekcje podwajają się w ciągu 24 godzin.

Od ustanowienia szóstego z rzędu rekordowego wyniku dnia 8 listopada, MSCI World Index spadał przez 10 z kolejnych 17 sesji, tracąc 5% od szczytu.

Ropa naftowa spadła w czwartek w pobliże 65 dolarów za baryłkę WTI, osiągając tym samym najniższy poziom od końca sierpnia i spadając prawie 20 dolarów poniżej 7-letniego maksimum z końca października.

Ceny srebra przedłużyły spadek cen złota, testując najtańszy poziom dolara od 14-miesięcznych minimów z końca września, spadając w nocy do 22,20 USD za uncję, podczas gdy platyna próbowała, ale nie udało jej się odzyskać poziomu z zeszłego weekendu, spadając o prawie 2% w ciągu 1 godziny w czwartek w porze lunchu w Londynie.

"Jay Powell skutecznie odrzucił poprzednie stanowisko Fed", mówi Financial Times o zeznaniach prezesa banku centralnego USA przed Kongresem w tym tygodniu.

"[To] wysłało jasną wiadomość do rynków: walka z inflacją (...) jest teraz najwyższym priorytetem [co oznacza] szybszą redukcję ogromnego programu skupu obligacji przez bank centralny [plus] swobodę w podnoszeniu stóp procentowych szybciej niż oczekiwano".

Przed piątkowymi kluczowymi danymi o zatrudnieniu w USA za listopad, nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły w zeszłym tygodniu mniej niż oczekiwano na podstawie nowych danych z dnia dzisiejszego, przy czym kontynuacja wniosków spadła mocniej niż prognozowano.

Jednak prognozy inflacji na rynku obligacji spadły do najniższego poziomu od 8 tygodni, przewidując 2,44% rocznie do 2031 r. - o jedną trzecią punktu procentowego poniżej rekordowego poziomu z połowy listopada i prawie 4 punkty procentowe poniżej rzeczywistego rocznego tempa inflacji CPI z października.

Pięcioletnie breakevens odnotowały również największy spadek od czasu krachu na światowych rynkach finansowych w marcu 2020 r., spadając o prawie 0,5 punktu procentowego w ciągu dwóch tygodni.

Bardziej szanowana miara 5 over-5 prognoz rynku obligacji widzi teraz amerykańską inflację na poziomie średnio 2,18% w latach 2026-2031, blisko najniższego odczytu od miesiąca i z powrotem poniżej średniej dla całej dekady kończącej się wraz z rozpoczęciem pandemii  w na początku 2020 roku.

Ceny płacone przez amerykańskich producentów spadły w listopadzie według indeksu kosztów produkcji ISM, ale utrzymały się na poziomie, który byłby rekordem dekady, gdyby nie wcześniejszy wzrost w 2021 roku.

Nowe dane z ankiety Caixin dotyczącej chińskich producentów podały wczoraj, że sektor skurczył się w listopadzie, podczas gdy wzrost aktywności fabryk w 19 krajach strefy euro i Wielkiej Brytanii również nie spełnił prognoz i cofnął się jeszcze bardziej w stosunku do rekordowego tempa ekspansji z lata, według indeksu Markit PMI.

Z londyńskim FTSE All Share notowanym o 2,3% niżej od tego czasu w zeszłym miesiącu, cena złota w Wielkiej Brytanii w funtach za uncję ustanowiła dziś nowe 1-miesięczne minima, schodząc poniżej 1330 funtów.

Ceny sztab złota w euro utrzymywały się blisko 4-tygodniowych minimów poniżej 1565 euro, podczas gdy indeks EuroStoxx 600 stracił 1,6% w ciągu dnia, blisko najsłabszego poziomu od połowy października.

"Najlepszym scenariuszem dla złota jest wysoka, ale zwalniająca inflacja," uważają analitycy kanadyjskiego domu maklerskiego T.D.Securities, ponieważ "[to] może pozwolić bankowi centralnemu USA na utrzymanie gorącej gospodarki przez dłuższy czas".

Tłumaczyła Justyna Osuch

Adrian Ash jest głównym analitykiem BullionVault, największego na świecie serwisu umożliwiającego zakup i posiadanie fizycznego złota inwestycyjnego. Wcześniej pracował dla Fleet Street Publications, brytyjskiego wydawcy doradzającego inwestorom prywatnym. Z londyńskiego City był korespondentem Daily Reckoning (2003-2008). Obecnie udziela się na łamach takich czołowych serwisów inwestycyjnych jak 321gold, FinancialSense, GoldSeek, Prudent Bear, SafeHaven i Whiskey & Gunpowder. Opinie Adriana na temat rynku złota były cytowane przez tak renomowane media jak "Financial Times", "The Economist", Bloomberg czy "Der Stern" w Niemczech.

Uwaga: Wszystkie teksty publikowane na tej stronie mają na celu informowanie i inspirowanie przemyśleń Czytelnika. Nie mają na celu kierować Twoimi decyzjami. Jedynie Ty sam możesz zadecydować, gdzie najlepiej ulokować własne pieniądze i każda taka decyzja wiąże się z jakimś rodzajem ryzyka. Iformacje i dane tu opublikowane mogły już zostać zakwestionowane przez wydarzenia, które nastąpiły później - dlatego zanim na ich podstawie podejmiesz jakieś decyzje, powinieneś zawsze weryfikować je z innymi źródłami. Przed korzystaniem z serwisu Rynek Złota prosimy o zapoznanie się z warunkami naszego Regulaminu.

Pozostań w kontakcie

Facebook  Twitter

 

 

Złoto i srebro: depesze