Przewodnik

Złoto: rynek spotCo to jest rynek spot?#

W przypadku metali szlachetnych, złota i srebra, mianem rynku spot określa się rynek, na którym profesjonaliści obracają złotem i srebrem w hurtowych ilościach, z mniej więcej natychmiastowym rozliczeniem i dostawą (settlement).

Rynek spot nie jest miejscem; nie posiada lokalizacji. To rozproszony rynek złożony z uczestników rozrzuconych po całym świecie, którzy podzielają kilka kluczowych zasad, którym się podporządkowują i których wspólnie przestrzegają:

  1. Kupujący płaci w pełnej wysokości w przeciągu 48 godzin.
  2. Cena podawana jest w dolarach amerykańskich za uncję trojańską. Cena w innej walucie może jej towarzyszyć, ale ta w dolarach jest zawsze obecna.
  3. Złoto będzie niealokowane (jeszcze) w momencie transakcji, z możliwością niezwłocznej alokacji w Londynie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
  4. Sztaby będa w standardzie Good Delivery, odlane przez rafinerie uprawnione do odlewania sztab Good Delivery, wymienione na liście takich rafinerii, pieczę nad którą sprawuje London Bullion Market Association.
  5. Jednostkami dostawy będą duże sztaby - w przypadku złota o masie 400 uncji każda. Srebrem obraca się w całych paletach złożonych ze sztab o masie 1000 uncji każda.
  6. Kupujący, celem fizycznego odbioru złota, wyśle do skarbca sprzedawcy jednego z uznawanych przez rynek wyspecjalizowanych, wiarygodnych kurierów, który odbierze złoto i dostarczy je do skarbca wskazanego przez kupującego na koszt kupującego.

Przyjmując wspólnie takie założenia i zasady, uczestnicy tego obiegu mogą oszczędzać czas, który w innych okolicznościach byłby konieczny, by każdorazowo zadecydować o każdej z tych zmiennych. Założenia ogólnie przyjęte na rynku spot już o tym wszystkim zadecydowały, co ułatwia wszystkim uczestnikom życie.

Jak kupować złoto na rynku spot i po cenie spot?#

Ogólnie rzecz biorąc, profesjonalni uczestnicy rynku spot nie zajmują się transakcjami z indywidualnymi nabywcami prywatnymi. Jest to pragmatyczna decyzja biznesowa, ponieważ rynek spot obraca dużymi ilościami i wartościami kruszcu przy niskich marżach. Zakładanie kont, weryfikacja tożsamości, przeprowadzenie testów wiarygodności kredytowej - wszystko to stanowi kosztowne i czasochłonne obciążenie, a na dodatek prywatni nabywcy kupują zwykle co najwyżej kilka sztab i trzymają je przez lata, dla dużego, hurtowego dilera, nie ma w tym prawdziwego interesu. Oni po prostu nie chcą z Tobą (jako osobą prywatną) handlować.

Po przejściu poważnych, uciążliwych proceduralnych schodów możesz uzyskać dostęp do atrakcyjnych cen z rynku spot, za pośrednictwem któregoś z banków, ale ów bank najpewniej zacznie od prób schwytania Twoich pieniędzy „za darmo” (za darmo dla nich, oczywiście), usiłując wepchnąć Ci złoto niealokowane.

Jeśli wykażesz się znajomością rzeczy i będziesz nalegał, że interesuje Cię złoto tylko i wyłącznie alokowane, w wielu bankach okaże się to niemożliwe, ponieważ oferują one wyłącznie złoto niealokowane. Nie chcą się angażować w logistyczne trudności generowane przez złoto alokowane (dostarczanie, alokacja, rozliczanie, przechowywanie). Wiele banków - nawet pośród tych, które obracają złotem - nie ma nawet skarbca, w którym może przechowywać złoto. Przechowywanie przez nich złota, jeżeli operują one w jakikolwiek sposób złotem alokowanym, jest zakontraktowane takim gigantom jak HSBC czy JP Morgan Chase, które znajdują się w sercu rynku hurtowego.

Kupno złota na rynku spot dzisiaj#

Na szczęście dzisiaj niedostępność rynku spot nie jest już tak wielką przeszkodą, jak zwykła być do całkiem niedawna. Dzięki BullionVault możesz dziś uzyskać dostęp do cen bardzo blisko przylegających do cen spot. Nie musisz też kupować całej 400-uncjowej sztaby, możesz kupić jej dowolny ułamek, dowolną ilość gramów (1 gram we wrześniu 2013 roku szedł po około 47$).

BullionVault już rozwiązał za Ciebie problemy dostawy, alokacji, przechowywania i korzysta z wiarygodnych, renomowanych skarbców, w których będzie dla Ciebie przechowywać żółty kruszec, ma też już ustabilizowane relacje z hurtowymi partnerami, od których może nabywać złoto i srebro. Będziesz w stanie kupować po cenach spot, płacić bardzo niewielkie prowizje i opłaty za przechowywanie (w uznawanym na całym swiecie skarbcu) wielokrotnie niższe niż w jakimkolwiek banku. Z już wliczonym ubezpieczeniem.

Zainteresowani kupnem całych sztab Good Delivery mogą potrzebować trochę więcej dodatkowych informacji - skontaktuj się z BullionVault, dane kontaktowe są widoczne poniżej. Zajrzyj też na stronę główną BullionVault.

 

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom