Złoto "dobrze sobie radzi" w czasie recesji w USA, a GOP próbuje wyciszyć "alarm" zadłużenia

Ceny złota w środę spadły, ale jak dotąd, w  2023 r. utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ w Waszyngtonie trwają spory o pułap zadłużenia USA przed jutrzejszymi kluczowymi danymi o PKB i przyszłotygodniową decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych dla dolara.
  
Przy "ostrzeżeniu przed recesją" wynikającym z odwróconej krzywej rentowności między 10- i 2-letnimi obligacjami skarbowymi USA, które trwa nieprzerwanie od ponad 6 miesięcy - najdłuższy taki okres od 1978-1980 r., kiedy to po dwóch latach nastąpiło spowolnienie gospodarcze - zachodnie rynki akcji osuwały się, podobnie jak ceny towarów, w tym ropy naftowej.
 
Wczorajszy ruch dolara amerykańskiego z nowego 9-miesięcznego minimum na rynku forex spowodował wzrost cen złota w innych walutach, ustanawiając w nocy nowy rekord wszechczasów w jenach japońskich powyżej ¥8,100 za gram i zbliżając się do 3 funtów za uncję do rekordowej ceny złota w Wielkiej Brytanii w funtach za uncję na poziomie 1577 funtów, zanim również spadła.
 
Ceny złota w euro utrzymywały się jak dotąd na niższym poziomie 1771 euro, podczas gdy cena dolara wynosiła 10 dolarów po obu stronach 1930 dolarów.
 
"Aby ceny [amerykańskie] naruszyły poziom 2000 dolarów, dolar amerykański musi się nadal osłabiać" - Reuters cytuje jednego ze sprzedawców kontraktów terminowych i opcji.
 
"Głównym powodem wyskoku złota jest oczekiwanie, że amerykańska Rezerwa Federalna zwolni tempo podwyżek stóp procentowych, a w odpowiednim czasie zacznie ponownie obniżać koszt pożyczania"