Przewodnik

Ceny złota i srebra podążają za akcjami, a członek amerykańskiego Fed wzywa do ostrożności w podwyżkach stóp procentowych

W środę w Londynie ceny złota i srebra odnotowały spadki, podczas gdy ceny energii wzrosły, a długoterminowe stopy procentowe spadły przed opublikowaniem komunikatów z posiedzenia amerykańskiego Fedu, który w tym miesiącu zdecydował się na najostrzejszą od dwóch dekad podwyżkę oprocentowania pożyczek.

Złoto w dolarach znalazło się 0,8% poniżej ostatniego, dwutygodniowego maksimum na poziomie 1870 USD za uncję, podczas gdy srebro podwoiło ten spadek do 1,5% na poziomie 21,85 USD.

Światowe rynki akcji również straciły na wartości po tym, jak we wtorek spadły podczas 60. sesji z 102 dotychczasowych w 2022 r. w przypadku indeksu MSCI World Index.

Dzienny wskaźnik strat w wysokości 59% dokładnie odwraca całoroczny wskaźnik dziennych zysków z 2021 r.

"Inflacja jest zbyt wysoka i należy nazywać to po imieniu" - pisze Raphael Bostic, prezes Rezerwy Federalnej w Atlancie, powtarzając komentarze szefa Fed Jerome'a Powella i innych decydentów politycznych, w tym prezydenta USA Joe Bidena.

"Bostic - członek FOMC bez prawa głosu w tym roku - ostrzega, że zbyt szybki wzrost stóp grozi "wywołaniem poważnych zaburzeń gospodarczych".

"Nawet wozy strażackie na sygnale zwalniają na skrzyżowaniach, aby nie powodować kolejnych kłopotów, którym można by zapobiec.

W sytuacji, gdy inflacja konsumencka utrzymuje się na poziomie najwyższego od czterech dekad wskaźnika przekraczającego 8% rocznie, wzrost zamówień na dobra trwałego użytku w USA w kwietniu wyraźnie spowolnił, zwiększając się jedynie o 0,3% po wyłączeniu produktów obronnych, wobec  prognoz na poziomie 1,2%.

Census Bureau obniżyło również marcowe tempo wzrostu gospodarczego.

W międzyczasie wzrosły ceny obligacji rządowych, co spowodowało spadek kosztów pożyczek długoterminowych do najniższego od 6 tygodni poziomu 2,73% rocznie za 10-letni dług skarbowy USA.

Stopy zwrotu z obligacji państw strefy euro również spadły po osiągnięciu wieloletnich maksimów na początku miesiąca, a 10-letnie niemieckie obligacje Bund oferują nowym nabywcom 0,92% w skali roku.

Jest to o ponad jeden pełny punkt procentowy więcej niż na początku marca, kiedy to inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że ceny złota osiągnęły nowy rekord wszech czasów w stosunku do pojedynczej waluty na poziomie 1900 euro za uncję.

Stopy overnight w Europejskim Banku Centralnym mają wzrosnąć o minus 0,5% przy okazji lipcowego posiedzenia, twierdzi Bloomberg, a trzech członków zespołu politycznego 19 krajów otwarcie nazywa półpunktową podwyżkę do zera "odpowiednią".  "To utrzymałoby ludzi w napięciu i dałoby sygnał rynkom, że zrozumieliśmy potrzebę działania" - cytuje Robert Holzmann z Narodowego Banku Austrii.

"Istnieje ryzyko, że cokolwiek innego będzie postrzegane jako zbyt łagodne".

Złoto wyceniane w euro kosztowało dziś 1736 euro za uncję, co oznacza spadek o 0,5% w skali tygodnia, podczas gdy srebro kosztowało 20,50 euro, około 3,8% powyżej 3-miesięcznych minimów z połowy maja.

Cena złota w Wielkiej Brytanii w funtach za uncję spadła o 0,7% z wczorajszego 2-tygodniowego maksimum powyżej 1490 funtów, podczas gdy srebro - na które w zeszłym roku wzrósł popyt we wszystkich sektorach, od przemysłowego, przez jubilerski, po inwestycyjny - również nie zmieniło ceny w ciągu tygodnia i wyniosło 17,48 funtów.

Kontakt

Email

Kontakt telefoniczny

  • Z Anglii oraz innych krajów: +44 (0)20 8600 0130
  • Z USA i Kanady (numer darmowy): 1-888-908-2858
  • Z Polski (darmowy z telefonów stacjonarnych): 00-800-1213745
  • Godziny otwarcia: 10:00 - 21:30 (czasu polskiego), od poniedziałku do piątku

Adres

Galmarley Ltd T/A BullionVault
7th Floor
3 Shortlands
London   W6 8DA
United Kingdom